Při zateplování rodinných a bytových domů majitelé často zapomínají na následnou regulaci otopné soustavy. Správným nastavením však lze ušetřit průměrně 17,5 % nákladů na vytápění. Ukazují to statistiky společnosti ENBRA, která se již 21 let zabývá technickým zařízením budov.
Kvalitním nastavením moderní otopné soustavy je možné při zateplení objektu ušetřit dalších 17,5 % nákladů na topení. Podle názoru odborníků společnosti ENBRA má až 80 % zateplených domů s nově vyměněnými okny špatně nastavené vytápění. Energetické úspory tudíž nedosahují takové úrovně, s jakou majitelé před rekonstrukcí objektů počítali. Ačkoli jsou rekonstrukce objektů vhodnou cestou ke snížení nákladů na vytápění, mnoho majitelů zapomíná na následné přizpůsobení otopné soustavy novým klimatickým podmínkám v objektu.
„Podle našeho odhadu proběhla regulace a změna nastavení otopné soustavy pouze u pětiny zateplených domů. Firmy, které zateplení provádí, ji většinou nenabízí, protože jejich cena by pak nebyla konkurenceschopná. Regulaci a nastavení otopné soustavy totiž musí provádět odborník, což s sebou nese další náklady,“ sdělil Pavel Burian, ředitel projekce společnosti ENBRA. „Obyvatelé zatepleného domu bez nastavené a vyladěné otopné soustavy zbytečně přetápí a neušetří na nákladech za teplo tolik, kolik by mohli. K tomu jsou nuceni častěji větrat, a tím dochází ke zbytečným tepelným ztrátám,“ dodal Pavel Burian.
Regulace a přizpůsobení vytápění novým podmínkám zatepleného domu spočívá ve snížení výkonu celé otopné soustavy. Toho se dosahuje buď snížením průtoku či teploty topného média. Složitost a finanční náročnost celého procesu přitom závisí na technické pokročilosti jednotlivých komponent soustavy. Proces regulace moderní otopné soustavy zvýší celkové náklady na zateplení pouze o několik desítek tisíc korun. Pokud je však otopná soustava zcela bez regulačních prvků, může se cena za její úpravu pohybovat na úrovni stovek tisíc korun.
„V případě moderních otopných soustav lze nastavení na nové podmínky zatepleného domu realizovat během čtrnácti dnů. Pokud je však v objektu zastaralý systém vytápění s nedostatečnými možnostmi regulace, může se celý proces kvůli návrhu, instalaci potřebných armatur a koordinaci s obyvateli protáhnout na několik týdnů,“ popisuje časovou náročnost regulace Pavel Burian ze společnosti ENBRA. „Díky platnosti zákona o hospodaření s energií by sice neměly být v České republice provozovány otopné soustavy bez možnosti regulace, přesto se s nimi stále setkáváme. Úprava takové soustavy je pak samozřejmě dražší a náročnější,“ dodal Burian.