Rodiče čím dál častěji vyhledávají pro své děti boty s certifikací, která garantuje jejich zdravotní nezávadnost. Podle vyjádření odborníků si rodiče uvědomují, že dětské boty nejsou jen módním doplňkem, ale tvoří základ pro zdravý vývoj nohou. Na trendy ale přesto nezapomínají. Mladší generace je odvážnější a volí u oblékání a obouvání svých dětí nové barvy, zatímco prarodiče sahají po stále stejných. Pro chlapce modrou a pro dívky růžovou.
Podle odborníků je důležité začít s péčí o nohy hned po narození dítěte. Vzhledem k tomu, že dětská noha roste rychle, je nutné kupovat obuv častěji. V České republice rodiče nejčastěji vyžadují obuv s certifikací, která jim zaručuje kvalitu. Někteří však stále nechávají nosit mladší dítě boty po starším sourozenci, což je velmi rizikové. Obuv totiž není pouze opotřebovaná, ale má také sešlápnuté opatky, je propocená a uzpůsobená noze předchozího dítěte. Už při nákupu musí být noha též správně změřená.
„Důležité je dobře proměřit dětskou nohu. To udělají rodiče tak, že dítě postaví na papír a nohu celou obkreslí. Poté ji změří od paty až po konec palce. Také je nutné dbát na to, aby obuv byla zakoupená s nadměrkem, což je prostor před palcem,“ poradil Tomáš Jurák zespolečnosti COQUI, která na tuzemský trh dodává certifikovanou dětskou obuv. „Dětská bota by měla mít ideálně kulatou špičku, aby měly děti dostatek prostoru pro prsty. Z nošení obuvi do tvaru špičky by totiž v budoucnu děti mohly trpět na vbočený palec, kladívkové prsty nebo třeba vybočený malík. Dětem navíc nohy rostou velmi rychle, rodiče by proto měli dostatečnou velikost boty průběžně sledovat. U miminek je vhodná kontrola 1x měsíčně, u starších školáků pak postačí v horizontu půl roku,“ dodal Jurák.
Rodiče přitom podle zkušeností expertů mnohdy zanedbávají i domácí obuv, přestože v ní děti tráví většinu dne, ať už doma, nebo ve školkách. Často si myslí, že stačí jedny přezůvky na rok. U menších dětí je však kvůli rychle rostoucí noze potřeba neustálá kontrola. Kromě zdravotních vlastností a kvality boty ovšem při nákupu rozhoduje i barevnost.
Obchodníci uvádějí, že většina rodičů vybírá obuv pro děti podle svých oblíbených barev. Barvy se pak snaží ladit k dalším zakoupeným věcem, například ke kočárkům. Když si ale mají starší děti vybrat boty samy, dívky většinou zamíří za růžovou. Táhnou i kytičkové vzory nebo třpytky. Odborníci se shodují, že podobná barevná škála figuruje na předních příčkách i při výběru dětského oblečení. Stále platí, že pro chlapce připadá nejčastěji modrá a pro dívky růžová. „Zatímco maminky zakoupí občas i jiné barvy, například tmavě modrou, kiwi, bílou, šedou či oranžovou, babičky zvolí klasiku, modrou a růžovou,“ potvrdila Irena Miškovská, majitelka velkoobchodu s kojeneckým oblečením Im-Golem. Když rodiče zvolí oblečení s neutrálními barvami, dostane jej většinou chlapec.
Při výběru bot musíme postupovat extrémně pečlivě. Zejména menší děti ještě nedokážou s dospělým spolupracovat, například nejsou schopné říct, zda je bota tlačí. Veškerá práce s výběrem vhodných botek je tedy na rodičích. Co vše je potřeba sledovat a ověřit?
http://magazin.svetbot.cz/52-vybirame-obuv-pro-deti.xhtml