Nakupování na internetu je v České republice stále populárnější. Zatímco v roce 2010 si zboží přes internet zakoupila čtvrtina populace, vloni to byl již každý třetí Čech. Podle nejnovějších odhadů dnes v tuzemsku existuje zhruba 37 tisíc internetových obchodů. Aby e-shopy v tak silné konkurenci uspěly, musí být podle odborníků originální a úzce specializované. Při online nákupu lidé dnes preferují módu a vybavení domácnosti. Důležitá je také logistika, dostupnost zboží či prezentace a design e-shopu.
Podle aktuálních statistik Informačních a komunikačních technologií výrazně roste obliba nakupování zboží i služeb přes internet. Zatímco v roce 2007 nakoupilo přes internet 15 % populace, v roce 2010 to bylo již 25 % a v roce 2013 již přes 34 %. Díky vzrůstající poptávce po online nakupování dochází k výraznému nárůstu internetových obchodů. „Odhadujeme, že současný počet e-shopů by mohl být oproti roku 2010 zhruba o 80 % vyšší,“ řekl Tomáš Hájek, výkonný ředitel Asociace direct marketingu, e-commerce a zásilkového obchodu. „Velký rozmach přitom zažívají ne příliš saturované obory v ecommerce, jako je móda a vybavení domácnosti. Čím dál více také přibývá e-shopů, které jsou úzce specializované, což jistě souvisí se vzrůstající poptávkou po kvalitnějším zboží a službách,“ uvedl Richard Koza, výkonný ředitel Asociace dodavatelů internetových řešení.
Vzhledem k vysoké konkurenci na online trhu je podle odborníků podstatné umět se odlišit. „Za klíčové pro úspěšný e-shop považuji v první řadě nápad a výběr správného produktu, který bude zákazníky lákat nebo originalita samotného internetového obchodu, který by měl přijít s něčím novým. Důležitá je samozřejmě i logistika, komunikace se zákazníky a kvalitní marketing,“ řekl Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci. Pro úspěch e-shopu je rovněž zásadní logistika a dostupnost zboží. „Vzhledem k tomu, že Češi mají velkou oblibu osobního odběru, je nutné mít dostatečnou skladovou zásobu, dopravní možnosti směrem k zákazníkovi. Další velmi důležitou věcí je připravenost e-shopu na mobilní zařízení, tedy na responzivní či mobilní verze webu, které jsou stále v Česku spíše výjimkou,“ doplnil Koza.
Každý úspěšný internetový obchod by měl podle expertů sledovat trendy v e-komerci. E-shop by měl mít zajímavý design, přehledné členění skupin zboží a jedinečný obsah. „Samozřejmostí je dokonalá prezentace, která spočívá v dostatečně popsaných produktech a fotkách v kvalitním rozlišení,“ sdělila Hana Mráčková ze společnosti PhotoRobot, která se specializuje na produktovou fotografii. „Stále populárnější jsou 3D prezentace produktů, tedy 3D nebo 360° stupňová fotografie, která umožňuje prohlédnout si produkt ze všech stran a přiblížit si kterýkoli detail,“ dodala Mráčková s tím, že kvalitní fotografický obsah přitom zvyšuje atraktivitu a návštěvnost stránek, ale i celkový zisk a konkurenceschopnost e-shopu.
Kromě designové a obsahové stránky se během posledních let české e-shopy rozšířily i v možnostech plateb a komfortu služeb. „Největší hráči na trhu otevřeli řadu kamenných výdejen a podpořili tak trend nárůstu osobních odběrů. Hlavní změnou je podle mého to, že e-shop se už nerovná jen nízké ceně, ale kvalitním službám se vším všudy,“ vysvětlil Jan Vetyška. Odborníci se shodují, že od roku 2005 došlo ke zvýšení náročnosti zákazníka. „Zákazník už zná svá práva, preferuje online obchody, které mají široký výběr zboží skladem a jsou schopny do 24 hodin, respektive 48 hodin, dodat různými kanály zboží zákazníkovi. Lidé navíc preferují dodání zdarma, se vzrůstem kredibility e-shopů stoupá také využití plateb platebními kartami,“ uzavřel výkonný ředitel Asociace českých eshopů Václav Jeřábek.