Garance ceny elektřiny a plynu: jak skutečně fungují?

Čeští dodavatelé energií začali v posledních letech po vzoru mobilních operátorů rozšiřovat svou nabídku tarifů pro dodávku elektřiny a plynu. Nejčastěji slibují, že udrží stejnou cenu energií po dobu platnosti vaší smlouvy, případně že jejich dodávka energií bude vždy levnější než u konkurence. Jak se v těchto tarifech zorientovat a neprohloupit?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že garance ceny se v tomto případě vždy vztahuje pouze na cenu takzvané silové elektřiny. Celkovou sumu, kterou energetickým společnostem platíme, však tvoří ještě cena za distribuci elektřiny a ostatní regulované složky, mezi něž patří například příspěvky na podporu výroby elektřiny v obnovitelných zdrojích. Tyto složky stanovuje Energetický regulační úřad svým cenovým rozhodnutím, které je závazné pro všechny dodavatele. Na tuto část elektřiny se proto nemohou vztahovat žádné garance nebo příslib zlevnění, zákazník platí u každého dodavatele stejně.

Garance nižší ceny

Ačkoli tuzemští dodavatelé nemohou ovlivnit výšku platby za distribuci, mohou svou nabídku zatraktivnit lepší cenou samotné elektřiny. Jedním ze směrů, který je pro zaujetí zákazníků využíván nejčastěji, jsou takzvané garance nižších cen. V případě Bohemia Energy entity svým zákazníkům firma garantuje, že udrží cenu elektřiny nižší, než kolik zákazník zaplatí u tradičního dodavatele. Povinností zákazníka je však uzavřít smlouvu na dobu určitou. „Garance od Bohemia Energy entity znamená, že budete mít celoroční vyúčtování alespoň o halíř levnější, než kdybyste odebírali základní tarif dominantního dodavatele ve svém regionu,“ vysvětluje Petr Woff, analytik nezávislého magazínu Cenyenergie.cz.

Za dominantního dodavatele se v tomto případě považuje pětice firem, kterými jsou ČEZ, RWE, E.ON, Pražská energetika a Pražská plynárenská. Podle odborníků je vhodné, aby si zájemce o tarif s tímto typem garance vždy zkontroloval, proti jakému dodavateli je mu garance přislíbena. Tato skutečnost se může v různých krajích lišit. Odborníci také upozorňují na možné nedostatky v nabídce služeb některých alternativních dodavatelů. „V případě zvolení alternativního dodavatele očekávejte jiný zákaznický servis než u tradičních společností. Například na zákaznickou pobočku budete muset v případě Bohemia Energy entity až do Prahy,“ vysvětluje Petr Woff.

Pevná garance (fixace) ceny

Na jiném principu fungují tarify elektřiny a plynu, které dodavatelé označují za fixované nebo zkráceně jako fix. V jejich případě je zákazníkovi dopředu jasně stanovena cena, za kterou odebírá energii, i délka smlouvy, kterou uzavírá s dodavatelem. Dodavatel tak již nemůže cenu ani další podmínky tarifu měnit nebo upravovat. „V této souvislosti jde tedy o garanci ceny v pravém slova smyslu. Zákazník dopředu ví, kolik za energie zaplatí, a po dobu jeho smlouvy s dodavatelem se na ceně silové elektřiny nic nezmění,“ vysvětluje Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.

Fixované tarify na trhu nabízejí zejména větší, etablované firmy z řad dodavatelů. „Velcí dodavatelé podmiňují fixovanou cenu úpisem na dobu určitou. Zřejmě chtějí mít záruku, že jim zákazník rychle neodejde ke konkurenci. Takové přání je pochopitelné a docela férové: podobně jako odběratel chce mít jistotu, že energie nezdraží, dodavatel chce mít jistotu, že neztratí svého chlebodárce,“ vysvětluje Petr Woff. Na podobném principu jako fixované produkty tradičních dodavatelů pracují také nabídky některých menších firem. Ty například slibují, že cenu elektřiny nebo plynu do budoucna nezvýší, a zákazníkovi navíc dávají možnost odejít kdykoliv ke konkurenci.

Vybrat si a neprohloupit

Svůj garantovaný produkt na dodávku elektrické energie představila v říjnu také společnost ČEZ. U nového tarifu Garant zákazníkovi nehrozí po dobu platnosti smlouvy zdražení. ČEZ navíc slibuje, že cenu elektřiny dále sníží, pokud zlevní svou vlastní standardní produktovou řadu elektřiny. Případné dění na energetickém trhu, jako je například zlevňování u konkurence, proto ceny nového tarifu Garant přímo neovlivní, ledaže se k tomu ČEZ sám rozhodne. Je důležité si uvědomit, že v tomto případě porovnává dodavatel cenu garantovaného produktu vůči vlastnímu ceníku.

Podle odborníků navíc není pravděpodobné, že v nejbližší době dojde k dalšímu výraznému snížení ceny energií. „Například cena samotné elektrické energie na velkoobchodních burzách letos přestala zlevňovat, a možná už ani nemá kam klesat. Výrazné zlevňování v roce 2015 je proto nepravděpodobné,“ myslí si Petr Woff. Podobný názor má také společnost E.ON, která zároveň upozorňuje, že před možností zdražení chrání zákazníky fixované tarify: „Pokud si zákazník zvolí fixovaný produkt, zůstává jeho platba za energie stejná i v případě, že by ceny elektřiny a plynu začaly na burze růst,“ dodává Vladimír Vácha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *