Až 80 % českých domácností zbytečně plýtvá energiemi. Výdaje za toto plýtvání se přitom šplhají do tisíců korun ročně. Na následujících řádcích vám přinášíme několik tipů na jednoduché kroky, které často nestojí ani korunu, ale díky nimž můžete spoustu peněz ušetřit. Víte například, že každý z vás může díky správnému čištění zubů uspořit více než 1 300 litrů vody ročně?
Stand-by režim sežere i 1 500 Kč
Necháváte elektroniku v pohotovostním režimu? Jsou u vás nabíječky neustále připojeny do zásuvky? Potom se nemůžete divit, že vaše vyúčtování za elektřinu dosahuje astronomických částek. Pohotovostní režim u elektroniky představuje velice nenápadného, ale přitom zásadního žrouta elektřiny. Spotřeba v takzvaném stand-by režimu totiž dosahuje zhruba 1 kilowatthodinu za den. U starších spotřebičů, které příliš nevyužíváte, se dokonce můžete dočkat toho, že za jejich pohotovostní režim zaplatíte více než za skutečný provoz.
„Pokud vlastníte starší televizor, video, dvd, rádio, set-top box a PC sestavu, zaplatíte za rok jejich provozu ve stand-by režimu zhruba 1 500 Kč. Těmto nákladům se můžete vyhnout, pokud budete zařízení vypínat síťovým vypínačem. Pozor dejte také na nabíječky notebooků či mobilních telefonů. Pokud je trvale umístíte do zásuvky a po použití je neodpojujete, spotřebují až 10krát více energie, než kolik je potřeba na samotné nabíjení přístroje,“ vysvětluje Roman Kouba ze společnosti E.ON, která v současné době vydává příručku Úsporná domácnost. Ta obsahuje mnoho tipů, jak doma chytře ušetřit náklady na elektřinu, plyn i vodu.
Myčka ušetří 7 dní ročně a až 110 litrů vody denně
Jedním z největších hříchů, který v českých domácnostech stále přetrvává, je mytí nádobí pod proudem tekoucí vody. Během 5 vteřin proteče otevřeným kohoutkem přibližně 1 litr vody. To znamená, že za 10 minut mytí nádobí pod tekoucí vodou spotřebujete zhruba 120 litrů. Toto číslo představuje jednu plně napuštěnou vanu. Každodenní desetiminutové mytí nádobí pak z vašich peněženek vytáhne za rok sumu vyšší o neuvěřitelných 3 300 Kč. Přitom i při ručním mytí nádobí lze významně ušetřit.
„Lepší než mýt nádobí pod proudem vody je napustit si celý dřez a v něm postupně umývat jednotlivé kousky od těch nejméně znečištěných. Velkým pomocníkem při šetření jsou takzvané perlátory. Jedná se o speciální regulační prvky osazené na výtoku vodovodní baterie, které míchají vodu se vzduchem, a tím spoří 20 až 50 % vody,“ vypočítává Ivana Klobušníková, jednatelka občanského sdružení Energy Centre České Budějovice, která poskytuje poradenství v oblasti hospodárného využívání všech druhů energií. Není to jediný způsob, jak výdaje za vodu snížit. „Samozřejmě ve všech hlediscích nejúspornější jsou myčky. V programu Eco spotřebují na 1 mycí cyklus pouze 10 litrů vody a přibližně 1 kilowatthodinu elektřiny. Při mytí nádobí v napuštěném dřezu spotřebujete o 5 až 15 litrů vody více. Naprosto neoddiskutovatelná je pak u myčky úspora z hlediska času. Ročně s ní totiž můžete ušetřit až 7 dní,“ říká Ivana Klobušníková.
Prádlo na radiátoru zvýší nároky na teplo
Velkým faulem českých domácností vůči životnímu prostředí jsou přetopené místnosti a nesprávné větrání. Pokud necháte okno otevřené hodinu, ztratí se zhruba 50 až 75 % tepla. Větrání s využitím ventilační polohy okna zase vede ke zbytečnému ochlazování zdí a následné nutnosti více topit. Odborníci proto doporučují krátké, ale intenzivní větrání s okny otevřenými dokořán. Velkou ztrátu financí představují i přetopené místnosti.
„Každý stupeň Celsia navíc představuje zvýšení spotřeby energie až o 6 %. Doporučené teploty v kuchyni a obývacím pokoji se přitom pohybují mezi 20 a 22 stupni, teplota v ložnici by neměla překročit 20 stupňů Celsia. V koupelně je dobré přitopit asi na 22 až 24 stupňů, naopak chodba může být vyhřátá jen na teplotu kolem 18 stupňů Celsia. Pokud je otopné těleso v místnosti zakryté záclonou, zvýší se spotřeba tepla až o 40 %. Podobný případ nastane, pokud zakryjete radiátor nábytkem nebo na něm sušíte prádlo,“ vysvětluje Roman Kouba ze společnosti E.ON, která letos na podzim spustila online aplikaci www.energometr.cz. Ta umí vyhodnotit, zda vaše domácnost zbytečně plýtvá energiemi. Pokud ano, poradí vám, jak můžete tyto výdaje optimalizovat.
Spláchnutí stojí ročně až 1 900 Kč
Neuvěřitelné plýtvání souvisí také s osobní hygienou. Pokud při mytí rukou během mydlení necháváte téct vodu z kohoutku, spotřebujete až o 1/3 vody více. Pakliže nezastavíte vodu během čištění zubů, přijdete zbytečně o zhruba 40 litrů denně. Proto je vhodnější napustit si vodu do kelímku, čímž snížíte spotřebu na pouhé 0,4 litru za den.
Obrovské ztráty souvisejí také se splachováním toalety. Jedno spláchnutí obvykle představuje zhruba 10 litrů vody. Stačí 7 návštěv toalety denně, abyste za rok zaplatili za splachování více než 1 900 Kč. I v tomto případě však existuje řešení. Jedná se o nádržky s dvojitým či trojitým nastavením splachování. Těmi je možné snížit spotřebu vody na pouhé 3 litry na 1 spláchnutí.
Pozor však vždy dejte na protékání či nedostatečné těsnění. Pokud protéká toaleta, denně přijdete o více než 150 litrů vody. Netěsnící vodovodní kohoutek, který propustí 10 kapek vody za minutu, představuje ztrátu 40 litrů za týden. „Zhruba 20 % českých domácností se snaží o energetické úspory. Většina opatření, která v praxi provádějí, pak sledují především snahu o snížení plateb za energii. To vede k omezování spotřeb na úkor komfortu, ke snižování vnitřní teploty nebo ke změnám dodavatelů energie. Větší efekt přitom mají takové energetické úspory, které zvyšují energetickou účinnost,“ vysvětluje Ivana Klobušníková, jednatelka Energy Centre České Budějovice.