Na vánoční trhy cestují stovky tisíc lidí. Češi míří za sváteční atmosférou nejen do hlavního města Prahy či do Brna, ale také do zahraničí. Objednávají si totiž zájezdy do Vídně či Norimberku. Organizátoři se shodují, že adventní období je z hlediska cestovního ruchu příznivé. Například do Prahy podle Pražské informační služby přivedou Vánoce a novoroční oslavy každoročně kolem 480 tisíc turistů. V Brně projde náměstím Svobody zhruba 20 tisíc lidí každý den.
Desítky stánků s vánočními ozdobami, svařeným vínem a perníčky vytvoří v Praze či Brně adventní atmosféru. Právě v listopadu a prosinci očekávají města zvýšený příjezd nejen Čechů, ale také cizinců. Podle Pražské informační služby minulý rok přenocovalo v Praze téměř 465 000 lidí, z nichž 84,3 % byli hosté ze zahraničí. Nejčastěji přitom do Prahy jezdí za vánoční atmosférou Rusové, Němci, Britové či například Italové a Francouzi. Češi se naopak do hlavního města vydávají spíše na jednodenní výlet. „Množství Čechů ubytovaných v pražských hotelích v prosinci zřejmě meziročně poklesne, ale o to více jich přijede jen na jeden den. Odhadujeme, že se takto do Prahy vydá dalších 40 tisíc domácích návštěvníků. Tím se blížíme rekordní prosincové návštěvnosti přesahující půl milionu turistů,“ uvádí Nora Dolanská, ředitelka Pražské informační služby – Prague City Tourism. Největší trhy se v Česku konají na Staroměstském náměstí. Lidé se letos mohou těšit například i na kuchařskou show nebo vystoupení známých kapel a hudebníků ve vánočním duchu. Umělci přijíždějí z celé republiky. Malé domečky s vánočními dobrotami a dárky jsou k navštívení i na náměstí Republiky, náměstí Míru a Václavském náměstí.
I brněnské vánoční trhy lákají každým rokem tisíce lidí. Podle mluvčí Turistického informačního centra Gábiny Peringerové projde přes náměstí Svobody zhruba 20 000 lidí denně. V programu letošních brněnských Vánoc najdou návštěvníci řadu novinek. Každý den od 19 hodin například začíná promítat zimní kino. „V pondělí máme připravené filmy pro děti, v úterý filmy natočené podle předloh knih Bohumila Hrabala a pátek patří muzikálům,“ vyjmenovala Peringerová. Lidé si mohou prohlédnout vyřezávaný Betlém, který má 90 soch. Mezi 62 stánky najdou návštěvnici letos poprvé i ty s pečenými kaštany. Stánky se lidem otevřou také na Moravském náměstí a v Radnické ulici.
I přesto, že jsou v Česku vánoční trhy plné novinek, stále více lidí jezdí podle ředitele portálu Slevoteka.cz v prosinci na ty zahraniční. „Do Norimberku či Vídně se lidé mohou podívat na vánoční trhy už za 599 korun. Právě v Rakousku a Německu tradice vánočních trhů začala, takže atmosféra je zde neopakovatelná. Mnoho Čechů tak tyto trhy navštěvuje pravidelně. Zájem o zájezdy každoročně stoupá,“ uvedl Karel Pospíšilík z internetového portálu Slevoteka.cz, který nabízí výlety po Česku i do zahraničí. Kořeny mají vánoční události v běžných středověkých trzích, na kterých měšťané zásobili své spižírny. Jedinečné vánoční zboží se na trzích začalo objevovat až v 19. století.
Norimberský „Christkindlesmarkt“ je dnes největší ve střední Evropě. Akce, která se odehrává pod heslem „tady je Ježíšek doma“, láká návštěvníky například na tradiční norimberské klobásky, které se prodávají po trojicích v křupavých houskách, nebo zdejší slavný perník, který se ve městě peče už šest století. Trhy se lidé mohou nechat provést v historickém poštovním voze taženém koňmi a nakoupit si i na Trhu sesterských měst, který prodává tradiční zboží z celého světa – od skotské whisky až po francouzskou marmeládu. Svůj speciální trh s obřím dvoupatrovým kolotočem mají v Norimberku otevřený na náměstí Hanse Sachse i děti. I proto Norimberk o Vánocích každoročně navštíví přes 2 miliony lidí. „Nejčastěji na trhy míří lidé z Norimberku a celého Německa. Cizinci tvoří zhruba 11 %. Zároveň na naše trhy jezdí nejvíce lidé ve věku 20 až 30 let,“ uvedl Thomas Meiler z norimberské radnice. Podle něj se 21 % všech hostů v Norimberku ubytuje, drtivá většina návštěvníků však cestuje na jeden den.
A předvánoční náladu lidé čerpají také ve Vídni, kde se už od poloviny listopadu zaplňují vídeňská náměstí stánky s teplým punčem a cukrovím. Stejně jako v Norimberku se trhů po městě koná hned několik. Radniční náměstí se díky nim promění v rozzářenou pohádkovou krajinu. Nedaleko odsud, mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem, láká návštěvníky vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie. Starovídeňský vánoční trh ve Freyungu v centru města je zaměřený na dávné tradice. Poprvé se konal už v roce 1722 a dnes se tu prodávají výrobky řemeslníků, skleněné ozdoby či keramika. Kulturní a vánoční trh před sídlem císařů, zámkem Schönbrunn, se po Vánocích mění na novoroční trh a hlavně děti si zase užijí vánoční trh na Karlově náměstí. Na zimním trhu u velkého ruského kola jde především o zábavu. Až do 6. ledna se tu pořádají zážitkové jízdy pro děti, vystupují tu zpěváci a hudební skupiny. Do Vídně si jezdí vychutnat adventní čas více než 2 miliony lidí. „Na trzích lze potkat nejen blízké sousedy či obyvatele Rakouska, ale také například návštěvníky z Rumunska, Itálie, Velké Británie či Francie,“ uvedl Walter Straßer z vídeňského informačního centra.