Pobytem v sauně Češi stále raději posilují svoje zdraví. Pravidelné saunování má značně pozitivní vliv zejména na imunitní systém, což řada lidí v aktuálním zimním období a v čase chřipkových epidemií zvláště ocení. Při relaxaci v sauně dochází navíc k detoxikaci těla a podpoře funkce kardiovaskulárního systému. I saunování má však svá pravidla a při jejich nedodržení si můžete spíše uškodit. V tomto článku představíme nejrozšířenější druhy saun v Česku a poradíme, pro koho jsou vhodné a jak na lidské tělo působí.
Finská sauna pomůže při astmatu a alergiích
Finský styl saunování je původní metodou a v Česku je nejběžněji k navštívení. Sází na kombinaci vysoké teploty a sucha. „Teplota vzduchu v izolované místnosti se může pohybovat až okolo 120 °C, přičemž vlhkost vzduchu by měla být co nejnižší, do 35 %. Prostor je nejčastěji vykládaný dřevem a jsou v něm umístěna kamínka či horké kameny, které se čas od času zalévají vodou pro navýšení vlhkosti vzduchu,“ informuje Jaroslava Němcová, manažerka saunového světa akvaparku Aqualand Moravia, který návštěvníkům nabízí možnost vyzkoušet procedury Římských lázní v komplexu Forum Romanum. Ve finské sauně je však třeba myslet na několik věcí. Důležitým pravidlem před vstupem do horké místnosti je důkladné osprchování a ještě důkladnější osušení. Pokud se rozhodnete držet saunu při nižší teplotě, neměla by se rtuť teploměru dostat pod 75 °C. S nižšími teplotami se totiž zvyšuje vlhkost vzduchu, která pak zatěžuje oběhový i respirační systém. „Finská sauna není vhodná pro pacienty trpící onemocněním štítné žlázy, kolísáním krevního tlaku či pro kardiaky. Naopak je vhodná pro alergiky a astmatiky,“ radí Jaroslava Němcová. Finské saunování pomáhá očistě těla, podporuje krevní oběh, metabolismus a posiluje imunitní systém.
Parní sauna uvolní svalstvo
Parní sauna, na rozdíl od sauny finské, sází na vysokou vlhkost vzduchu. Ta je zde podle potřeby účastníků až 100%, s teplotou na hranici 45 °C. Maximální teplota v parní sauně nesmí přesáhnout 60 °C. Často se v ní nachází bylinný výparník, který do vzduchu uvolňuje vůni máty, eukalyptu či rozličných bylin, které napomůžou lepšímu dýchání. Parní sauna pomáhá zejména pacientům s onemocněním horních cest dýchacích, lidem s revmatickými komplikacemi a také těm s kožními potížemi. Pára působící na pokožku pomáhá detoxikovat tělo a uvolňovat ztuhlé svalstvo. Dochází také k prokrvení pokožky. Obecně by však lidé, kteří jdou navštívit parní saunu poprvé a mají zdravotní problémy, měli konzultovat tuto návštěvu a své osobní možnosti s lékařem. Parní sauna se také od ostatních liší svým vzhledem. Není vyráběna z masivu ani smrku, ale zpravidla ze sklolaminátových panelů.
Bio sauna na pročištění horních cest dýchacích
Bio sauna je zlatým středem pro ty, kterým nevyhovuje vysoká teplota finské a vysoká vlhkost parní sauny. Průměrná teplota v bio sauně je totiž 50–60 °C a vlhkost vzduchu se pohybuje v rozmezí od 30 do 60 %. Právě vlhkost je rozhodujícím faktorem ve srovnání s parní saunou. Biosauna je vhodnější pro kardiaky, protože kombinace střední saunovací teploty a vlhkosti vzduchu nevyvolává takový tlak na správné fungování srdce a krevního oběhu. Doporučuje se také pacientům, kteří se léči s poruchami horních cest dýchacích. Hlavní výhodou biosauny je možnost regulace teploty i vlhkosti. Máte vše pod kontrolou a nezatížíte tak svůj organismus více, než je nutné. Pobyt v bio sauně se doporučuje v délce 10 až 15 minut a není vhodný pro osoby s akutními plísňovými či horečnatými onemocněními. Pro zpříjemnění pobytu v sauně je možné využít v biosauně i bylinky či aromatické oleje, a dosáhnout tak vyššího stupně psychické relaxace.
Infrasauna čistí póry a redukuje hmotnost
Infrasauna je v saunování poměrným nováčkem. Ve zpravidla malé dřevěné kabince není umístěn rošt, jako ve finské sauně, ale speciální zářiče, které vysílají infračervené záření. To proniká hluboko do lidského těla. Sauna
se rychle vyhřeje na provozní teplotu, která se pohybuje v rozmezí 40–60 °C. „Infrasauna zpravidla překvapí. Díky prohřívání tkání zevnitř dochází k vysoké míře pocení, a proto není třeba proceduru podstupovat v jeden den vícekrát. Dlouhodobě má pozitivní účinky při redukci tělesné hmotnosti, při rozproudění lymfatického oběhu a revmatických potížích,“ říká Jaroslava Němcová, manažerka saunového světa Forum Romanum.Infrasauna také pomáhá čistit póry, napomáhá regeneraci buněk a také se doporučuje sportovcům za účelem rozehřátí svalů. Při proceduře se vynechává proces prudkého zchlazení organismu.