Celý rok jejich nedostatky skryjí boty, v létě však Češi obují sandály a ukáže se, jak se kdo o nohy staral. Podcenit péči se nevyplácí, protože chodidla patří k extrémně namáhaným částem těla. Například při sedmikilometrovém prázdninovém výletu, který zvládnou i děti a vitální prarodiče, každý člen výpravy udělá 10 000 kroků. Každé věkové skupině přitom hrozí jiné problémy, proto přinášíme užitečný přehled, jak se jim bránit.
Dětem zkontrolujte tenisky, pozor na puchýře
Před začátkem léta se ujistěte, že děti mají dobré tenisky. Přestože vás určitě láká zabalit dítěti staré boty na dotrhání, zkontrolujte, jestli mu nejsou malé. Pokud potomkovi stále roste noha, měly by mu být boty na začátku léta o dvanáct milimetrů větší. Do 9 let se totiž dokončuje v chodidle přeměna chrupavek a vaziv na kost a je třeba dbát na to, aby obuv dětem nedeformovala nohu.
Dětské nohy ještě netrápí kuří oka a otlaky tolik jako dospělé. Častým problém u malých výletníků jsou však puchýře. Odborníci je nedoporučují propichovat. Uvnitř se nashromáždí tekutina, která udržuje ránu ve sterilním prostředí a napomáhá hojení. Do pěti dnů zranění samo zmizí. Někdy se však stane, že puchýř vlivem tlaku v botě praskne sám. V takovém případě zatím neodstřihávejte uvolněnou kůži z puchýře. Odhalili byste tak poraněnou škáru, kterou normálně kryje pět svrchních vrstev kůže.
Dobrá zpráva pro ženy: nošení podpatků může být zdravé
Snad každá žena ví, že ukazovat zanedbané nohy je ostuda. Proto pravidelně chodí na pedikúru a v létě věnují zvláštní péči i nehtům. Slabým místem žen však bývají boty. Řada z nich upřednostní hezké, ale zdravotně nevhodné boty. Dobrým příkladem jsou oblíbené pěnové žabky či baleríny, které neposkytují chodidlu potřebnou oporu.
Výběr vhodných bot by v létě rozhodně neměly podcenit těhotné ženy. Nepříjemnou zprávou je, že se v tomto období některým nastávajícím maminkám zvětší noha o dvě až tři čísla. Proto je vhodné volit sandály s nastavitelnými pásky nebo suchým zipem. Dávno už neplatí, že pohodlná a zdravá obuv je neforemná a ošklivá. „Kouzlo moderních technologií v obuvnictví spočívá v tom, že na první pohled nejdou vůbec poznat. Boty jsou krásné a trendy a přitom i pohodlné,“ vysvětlila výhradní distributorka obuvnické značky Tamaris v České republice Iva Macháčková. „Ženy mohou například zvolit obuv se speciálně ergonomicky tvarovanými a měkkými stélkami, které jsou prevencí proti otlakům. Další možností jsou boty s podpatky s technologií Antishokk, která tlumí došlap až o 50 % a chrání tak klouby a páteř,“ dodává Macháčková.
Muži nesmí zapomínat na hydrataci popraskaných pat
Zatímco ženy mají před létem nohy jako ze škatulky, u mužů je to jiné. Některé ani nenapadne, že si tato část těla zaslouží zvláštní péči. Proto je často trápí například suché paty. Pokožka na noze má mnohem méně mazových žláz než zbytek těla, a proto je nutné jí dodávat hydrataci zvnějšku. Například na nártu najdeme jen dvě mazové žlázy na centimetr čtvereční. Naopak na obličeji jich je na stejnou plochu 400 až 900. Ideální je dopřát si desetiminutovou koupel nohou a pak odumřelou kůži šetrně odstranit pemzou. „Pro pány je dobrou volbou krém s výtažkem z mořských řas, který kombinuje hydratační a deodorační účinky. Suché paty je třeba zavčas řešit nebo mohou popraskat a bolet. Nohy krémujte po večerní sprše a ráno před nasazením ponožek,“ radí MUDr. Pavel Hanzelka, odborný konzultant LR Health & Beauty, která v tuzemsku nabízí přípravky na nohy s mořskými řasami.
Seniory trápí olověné nohy
S věkem přibývá neduhů a bohužel to platí i o nohou. Zvlášť staré lidi v létě trápí nepříjemné otoky a takzvané olověné nohy. Problémem často trpí starší lidé při cestování na dovolenou. Dlouhé hodiny nehybně sedí v autě nebo v autobuse. V nohách se vlivem gravitace hromadí krev, a protože se člověk nehýbe, srdce tak silně nepumpuje krev zpět do těla. Proto se důležité využít každou přestávku. I když se vám nechce na toaletu, vystupte, udělejte pár cviků nebo obejděte benzinovou pumpu. Krevní oběh se zase rozproudí. Otoky na nohou podporuje i špatná obuv. „Chodidlo si hledá příjemnější polohu a člověk došlapuje nevhodným způsobem. Tělo používá jiné svaly než by mělo a oběhový systém nefunguje správně. Proto začne noha natékat,“ popisuje Iva Macháčková s tím, že pokud vás trápí právě tyto problémy, při výběru bot se zaměřte na ty s plnou patou a měkkou špičkou.