Strojírenský koncern ZKL letos plánuje investice za více než 300 milionů korun. Investice se týkají zejména podniku v Klášterci nad Ohří. Jen do pořízení nové technologie na zavedení výroby válečkových ložisek tam firma bude investovat 115 milionů korun. ZKL nabere i nové zaměstnance, celkem se bude jednat o necelou dvacítku pozic. Aktuálně v Klášterci pro ZKL pracuje 310 zaměstnanců, celý koncern zaměstnává 1 339 osob.
Většina letošních investic začala už v loňském roce svou přípravnou fází. K těm hlavním patří inovativní výroba válečkových a železničních ložisek, dalším je projekt centrální lisovny. „Třetím projektem je strojní inovace našeho stěžejního výrobního segmentu v podobě dvouřadých naklápěcích ložisek, dvouřadých kuličkových ložisek s kosoúhlým stykem a v neposlední řadě axiálních kuličkových ložisek,“ uvedl generální ředitel ZKL Jiří Prášil.
Firma v posledních letech investuje stále více peněz, což souvisí s koncem hospodářské krize. „Došlo k nárůstu zakázek a naším úkolem je výrobu zvládnout za přijatelné ceny, neboť naši nároční zákazníci kladou na cenu velký důraz. Dalším aspektem, který investice rozpohyboval, byla možnost získání dotací ze Strukturálních fondů,“ vysvětlil Prášil. Firma chce podle něj v příštích letech s investicemi pokračovat se zaměřením na inovace stávajícího stěžejního výrobního segmentu s cílem nabídnout zákazníkovi lepší, kvalitnější produkt.
Aktuální investice týkající se válečkových a železničních ložisek se skládá z revitalizace výrobního prostoru a pořízení nového strojního zařízení, které splňuje nejmodernější vědecké technické poznatky s použitím materiálů nejvyšší kvality. Projekt se již blíží ke svému zdárnému konci, hotovo bude letos v srpnu. Zavedení výroby válečkových ložisek v Klášterci nad Ohří vyjde na 115 milionů korun, dalších 21 milionů bude stát revitalizace výrobních objektů v podniku a na 20 milionů vyjde přesun výroby plechových klecí z továrny ZKL v Hanušovicích do Klášterce.
Závod v Klášterci podal také registrační žádost do programu OPPIK – výzva Inovace. „Pokud bude žádost schválena, bude realizován v roce 2016 a 2017 projekt inovace procesu výroby v oblasti zemědělských ložisek,“ sdělil Oldřich Martínek, výkonný ředitel v Klášterci. Koncern se podle něj snaží rozšiřovat svůj výrobní segment v závislosti na požadavcích světových zákazníků. Dalším důvodem je snaha o udržení konkurenceschopnosti.
Pro koncern ZKL aktuálně pracuje 1 339 lidí. V Česku má výrobní základny v Brně, Hanušovicích a Klášterci nad Ohří. Firma podobně jako jiné podniky v oboru pociťuje nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Podle personální ředitelky společnosti Lady Heydové koncernu chybí CNC programátoři operátoři, technologové, projektoví manažeři, kvalifikovaní nástrojáři nebo elektrikáři. „Situaci řešíme spoluprací s učilišti, personálními agenturami a úřady práce,“ popsala Heydová s tím, že do výrobních závodů v Hanušovicích a Klášterci nad Ohří dojíždí někteří za prací i 50 kilometrů.