České firmy využívají hospodářského oživení k investicím a inovacím. Nakupují nové technologie s cílem nabídnout nové produkty a proniknout na atraktivní trhy. Firmy tak zvyšují svoji konkurenceschopnost. Inovace a Průmysl 4.0 byly často zmiňovaným tématem i na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka se musí vláda společně se zaměstnavateli zaměřit na zlepšení konkurenceschopnosti českého průmyslu v mezinárodním srovnání.
V letošním roce podle Světového ekonomického fóra zaujala Česká republika 31. příčku, stejně jako loni. „Česká republika má potenciál být v první dvacítce nejkonkurenceschopnějších zemí světa,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.
O tom, jak stát podporuje výzkum a inovace ve firmách, na veletrhu mluvil místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. „Na aplikovaný výzkum jsme ve státním rozpočtu pro příští rok přidali 700 milionů korun. Celkem tak na programy podpory aplikovaného výzkumu z Technologické agentury České republiky a z Ministerstva průmyslu a obchodu půjde 4,1 miliardy korun. Peníze na výzkum ale musíme rozdělovat efektivně, a proto například Informační systém výzkumu, experimentálního vývoje a inovací bude nově provozován za méně než polovinu peněz, které na něj byly vynakládány v minulých letech,“ vysvětlil vicepremiér Bělobrádek.
České exportní firmy těží z aktuální poptávky i levné koruny. Mohou si proto více než v minulosti dovolit i investice do výroby. Například strojírenský koncern ZKL, který se zabývá výrobou ložisek, na veletrhu podepsal objednávku nákupu nové technologie. Konkrétně jde o karuselovou brusku od specializovaného francouzského výrobce Berthiez, patřícího do skupiny Starrag Group. Stroj bude nasazen v náročném provozu broušení ložisek větrných elektráren. Skupina Starrag Group v ČR a SK spolupracuje s Ludačka Machine Tools, s.r.o., hodnota kontraktu je orientačně 1,5 milionů EUR a finální realizace u zákazníka bude probíhat ve třetím čtvrtletí roku 2017.
Koncern ZKL jen loni investoval do výroby 265 milionů korun. Pro letošní rok a rok 2017 plánuje investice v objemu zhruba 130 milionů. Větší část z této částky bude určena právě na nákup technologií pro výrobu ložisek do větrných elektráren.
„Naše vývojové aktivity jsou cíleny zejména na inovaci nosného sortimentu koncernu, což v současnosti představují různá provedení soudečkových a válečkových ložisek. Zároveň je sortiment ložisek ZKL stále rozšiřován o nové výrobky. Příkladem jsou těsněná radiální soudečková ložiska nebo speciální ložiska vyvíjená dle požadavků zákazníků pro konkrétní průmyslové aplikace,“ uvedl generální ředitel ZKL Jiří Prášil. Mezi cílové oblasti podle něj patří i kolejová vozidla, pro která jsou v ZKL vyvíjena kromě soudečkových a válečkových ložisek také různá provedení kompaktních kuželíkových jednotek.