Děti mohou inspirovat dospělé – třeba v ekologickém pohledu na svět. Příkladem je Ekotým žáků ze základní školy ve Zbirohu, kteří zde z vlastní iniciativy instalovali úsporné žárovky. Dnes za sebou mají celou řadu projektů, a to od ekologické dopravy do školy až po podporu ohrožených zvířat. Za své aktivity byl ekotým nominován v letošním ročníku soutěže E.ON Energy Globe v kategorii Mládež. Jeho soupeřem je originální experimentárium, které děti učí, jak se staví úsporné stavby. Jeho autorem je Centrum pasivního domu.
Ekotým zbirožských školáků vymýšlí jeden projekt za druhým. Ve své základní škole začali před lety výzvou o šetření energií. „Žáci připravili cedulky k vypínačům, které nabádají ke zhasínání a informují, kterou řadu světel konkrétní vypínač zhasne,“ říká učitelka Andrea Tláskalová, která na škole vede hned čtyři kroužky zaměřené na ochranu přírody. Mladí ekologové pokračovali s cedulkami vyzývajícími k úsporám vody na toaletách. Posléze iniciovali třídění odpadků ve škole, ve volném čase chodí čistit studánku nebo spolupracují se Záchrannou stanicí živočichů v nedalekých Rokycanech.
Bezpečnější a ekologičtější doprava do školy
Aktivita žáků přesahuje budovu i zahradu základní školy. Děti se snaží zapojit do svých projektů nejen spolužáky i pracovníky školy, ale spolupracují také s místními obyvateli a s vedením obce. Loni například rozběhly projekt, který má snížit počet aut zajíždějících ke škole. V kampani motivovaly své spolužáky, aby do školy chodili pěšky, jezdili na kole nebo koloběžce. Žáci spolupracovali na strategickém plánu města a navrhli úpravu křižovatky a okolí školy, aby bylo pro děti bezpečnější.
Zbirožský Ekotým se zabývá i globálními problémy. Žákům například není lhostejná problematika palmového oleje. „Děti napsaly několika nadnárodním firmám, aby pokračovaly v omezování palmového oleje a pomáhaly chránit deštné pralesy,“ dodává Andrea Tláskalová. Současně spolupracují i se ZOO Plzeň na kampaních upozorňujících na vymírání zvířat nebo se zapojily do projektu na záchranu mořských želv.
Žáci si své projekty financují sami
Vyměnit žárovky ve školní budově není zrovna levné, přesto jsou žáci ve Zbirohu schopni své projekty financovat sami a i v nízkém věku mají vše pevně ve svých rukou. „Žáci se podílí na všech krocích, od plánování až po vyhodnocení projektu. Dospělí jsou pouze v roli průvodce,“ podotýká Andrea Tláskalová.
Peníze na své projekty děti získávají vlastními aktivitami v rámci Ekotýmu – například prodejem sušených bylinek nebo marmelád uvařených z ovoce ze školní zahrady, které samy pěstují. Veškerý zisk zpětně investují do dalších projektů. Pomáhají také dotace – za šest let získal Ekotým přes 700 tisíc korun, které využil například na nákup úsporných žárovek.
Děti staví pasivní dům
Zážitkové experimentárium „Mámo, táto, pojďme bydlet zdravě!“, které vytvořilo Centrum pasivního domu, inspiruje další šikovné děti a ukazuje jim, jak se staví energeticky úsporný dům. Celá expozice je složená z 11 stanovišť na ploše 200 metrů čtverečních. „U jednoho panelu se děti například učí, jak je důležitá orientace domu ke světovým stranám, u dalšího testují těsnost domu. Postupuje se od návrhu ke stavbě, stejně jako v realitě,“ říká Jan Bárta z Centra pasivního domu.
Děti provází stavbou pasivního domu animátor, kterému pomáhají obrázky holčičky Lízy a kocoura Mikeše. Malí návštěvníci si vše mohou vyzkoušet a osahat, jako například vzorky skutečných oken, na kterých testují lom světla. Experimentárium je koncipované jako putovní výstava a podle autorů se děti nikde jinde nedozví tolik informací o pasivních domech. „Většina domů, které se právě staví, je už v okamžiku předání klíčů zastaralá. Až dnešní děti budou dospělé a budou řešit své bydlení, pasivní dům pro ně bude naprosto běžný,“ uvádí Jan Bárta.
Podobná populárně vědecká centra jsou známá ze zahraničí, kde speciálně navržené expozice přibližují dětem i rodičům přírodní zákony, fyziku nebo chemii. V České republice ale podobné projekty nejsou úplně běžné. Podle autorů projektu vzniklo Experimentárium jako reakce na dlouhodobý skeptický postoj české veřejnosti k energeticky úsporným budovám.
O vítězi rozhodnou lidé
Ekotým ze zbirožské základní školy i experimentárium Centra pasivního domu byly nominované v letošním 8. ročníku soutěže E.ON Energy Globe v kategorii Mládež. „Ukazuje se, že samy děti mohou inspirovat dospělé svými ekologicky prospěšnými aktivitami. Oba projekty jsou jedinečné především tím, že vzdělávají nejmladší generaci, která už bude ochranu životního prostředí považovat za něco úplně samozřejmého,“ dodává Vladimíra Gláserová ze společnosti E.ON, která soutěž v České republice organizuje.