Už devatenáct českých měst uzavřelo memorandum o spolupráci se společností E.ON v oblasti Smart City. Koncept chytrých měst přijaly za svůj například Brno, Písek, Jihlava nebo Volyně. Města s pomocí společnosti E.ON instalovala dobíjecí stanice elektromobilů nebo úsporné osvětlení ve školách.
Zatímco v Písku jezdí městská policie s elektromobilem Smart zapůjčeným od společnosti E.ON a lidé zde mohou elektromobil dobít ve veřejné stanici, ve Volyni se zase zaměřili na úsporné osvětlení. To nově svítí v místním muzeu a na základní škole. „LED osvětlení je úsporné a odpovídá normám stanovujícím intenzitu osvětlení na školní lavici a na tabuli. V jedné třídě ušetří nové světelné zdroje 1 500 korun ročně. Nehledě na to, že světlo je pro děti příjemnější a nekazí si tolik oči,“ říká Roman Tušl z Managementu technických služeb společnosti E.ON.
Koncept Smart City je velmi široký a dotýká se v podstatě všech oblastí města. V praxi znamená především zlepšení řízení dopravy, úsporné veřejné osvětlení, chytré energetické sítě nebo inteligentně řízené vytápění v městských budovách. „S ohledem na své zkušenosti a odbornost spolupracujeme s českými městy především v oblastech souvisejících s inteligentní energetikou. Podporujeme například instalace kogeneračních jednotek, budování chytrých sítí (smart grids), rozvoj v oblasti vozidel na CNG nebo řešení plateb za elektrickou energii v ubytovnách pro sociálně slabé,“ dodává Lukáš Svoboda, vedoucí projektu Smart City ze společnosti E.ON.
Společnost E.ON je partnerem měst v projektu Smart City v kraji Jihočeském, Jihomoravském, Vysočina i Zlínském. Jedná se tedy o průřez městy napříč celým distribučním územím a jsou mezi nimi jak města krajská, jakými jsou Brno a Jihlava, tak i menší obce, jako například Hrušovany nad Jevišovkou.