Brněnské SONO centrum se opět otevřelo nevšední akci. Spolek Bussiness Academy připravil studentskou konferenci s názvem Glorious. Mladí lidé tak dostali ojedinělou možnost setkat se s vrcholně úspěšnými osobnostmi z řad českých podnikatelů, manažerů, ředitelů či koučů. Patřili mezi ně například mistr etikety Ladislav Špaček či ředitelka českého Googlu Taťána le Moigne.
Už druhý ročník studentské konference Glorious navštívilo ve dnech 13. a 14. dubna celkem pět set zájemců, kteří si mohli vychutnat program celkem patnácti řečníků. Ti se s nimi podělili o své cenné znalosti z oblasti marketingu, vedení lidí, vzdělávání, obchodování, ale i osobního rozvoje. Hned prvních padesát minut přednášel poradce TOP managementu Petr Kadlec o pozornosti, kterou je nutné neustále trénovat a uvědomovat si její efekty. Podle Kadlece lze kvůli snížené pozornosti snadno podlehnout manipulaci a celkově snížit účinnost přijímání informací. Posluchači si tak odnesli hned z první řeči slušný základ pro další dva dny.
Konference měla i jasný cíl a téma. „Prostřednictvím konference chceme pomoci studentům uvědomit si, že důležitější než cíl je cesta k němu. Na letošní konferenci se nám podařilo získat mnoho zajímavých osobností, které byly pro návštěvníky cennou inspirací. Ohlasy na ni byly tak intenzivní, že na podzim tohoto roku plánujeme obdobnou akci tentokrát na slovenské půdě, v Bratislavě,“ sdělil za organizátory konference Glorious Ondřej Prášek. „I v příštích ročnících chceme program sestavit tak, abychom se odlišovali od ostatních konferencí. Vycházíme vstříc potřebám a přáním studentů, kteří se chtějí zdokonalovat v různých směrech, chtějí rozvíjet svůj potenciál a pouhé přednášky na vysokých školách jim nestačí,“ doplnil Prášek.
Řečníci se snažili ve svých přednáškách studenty především motivovat a dodat jim potřebné odhodlání do budoucí profesní kariéry, ale i osobního života. Václav Dejčmar, spoluzakladatel společnosti RSJ, proto mladým účastníkům zdůraznil, že je potřeba poznat sám sebe a cestu, po které se chceme vydat. Poradil posluchačům, aby se oprostili od toho, že jsou k něčemu určení a šli za tím, co chtějí. Ve stejném duchu dodával inspiraci Pavel Řehák, bývalý generální ředitel České pojišťovny. Podělil se o to, jak kombinací řemesla, autonomie a smysluplnosti dané práce najít štěstí, a povzbudil účastníky k tomu, aby se nebáli a roztáhli křídla. Podle něj by lidé především neměli dělat kompromisy ve svých hodnotách. Jan Mühlfeit, bývalý ředitel Microsoft Corporation pro Evropu, ve své přednášce na téma, jak vytvořit úspěšný tým zase uvedl, že každý z nás je génius, ale každý v něčem jiném. Podle něj se s talentem rodíme, jen ho musíme násobit tréninkem. Velkou chybou je podle něj říkat si, že něco nejde nebo že na to nemáme.
Vrcholem konference Glorious byla přednáška odborníka na etiketu Ladislava Špačka, který v hale SONO centra, uspořádal též autogramiádu své knihy. Pánové díky jeho výstupu získali dokonalý přehled o tom, jaký oblek vzít večer, a který například dopoledne. Budoucí podnikatelé se také dozvěděli, jak správně podat ruku, jak předat vizitku, a především jak se správně připravit na jednání či jak se chovat na obchodní schůzce. Řeč Špačka navíc obohatilo vyprávění o prezidentovi Václavu Havlovi. Mistr etikety totiž celých 11 let zastával post jeho mluvčího. Poučná a mimořádně zajímavá byla i přednáška šéfky českého Googlu Taťány le Moigne, která přiblížila vlastnosti dobrého lídra, ale i prostředí Googlu. Posluchače oslovila svou stručnou a vtipnou charakteristikou, že lidé se dělí na dvě skupiny: na ty, kteří si umí poradit, a na ty, kteří to neumí.
Příjemným oživením konference byl networkingový večírek, kterého se zúčastnili i někteří řečníci. Účastníci tak měli jedinečnou možnost se s osobnostmi setkat tváří v tvář a neformálně si s nimi pohovořit o tom, co je nejvíce zajímá. Příležitost využil zejména český filantrop a bývalý generální ředitel ČEZ u Martin Roman, který se studenty aktivně diskutoval v přátelském kruhu. Posluchače nejvíce zaujala jeho myšlenka, v níž doporučil, abychom se v práci obklopovali osobami, které disponují vlastnostmi, které nám chybí, a nevyhledávali kolegy stejného ražení. Poradil rovněž, jak ty správné lidi poznat a získat. Tuto myšlenku ve své prezentaci podpořil i Ondřej Krátký, spoluzakladatel startupu Liftago. Ten mimo jiné řekl, že jsme průměrem pěti lidí, se kterými se nejvíce setkáváme, a doporučil, abychom si tyto lidi vybírali dle toho, čeho chceme dosáhnout.
Glorious 2016 ale rozhodně nebyl jen o vzdělávání se. Organizátoři akce totiž navíc využili i podzemní garáže SONO Centra, jež proměnili v obří odpočinkovou zónu. Účastníci se tak mohli o přestávce například pobavit s RC autíčky na dálkové ovládání vyrobenými z kartonů. Ale ani to nebyla obyčejná jízda. Zájemci si totiž mohli do závodu vyrobit vlastní vůz. Ženy pak měly možnost nechat se v garáži zdarma nalíčit kosmetikou Mary Kay a muži zase obdivovali auta poslední série BMW, která byla na konferenci nejen k obdivu, účastníci měli totiž jedinečnou možnost využít i zkušebních jízd. V Chill out zóně si studenti unavení přednáškami mohli zahrát stolní fotbal, Xbox nebo vydechnout na sedacích vacích Wegett. Nevšedním zpestřením doprovodného programu byla Airsoft aréna, kde si každý mohl vyzkoušet svou přesnou mušku. Nechyběly ani vodní dýmky, bohaté občerstvení a pro povzbuzení byla připravena chutná káva či RedBull.
Ohlasy z konference:
„Člověk musí některé věci prvně slyšet a začít o nich přemýšlet a teprve, až je pochopí, tak je schopen je vidět. Díky za dnešní inspiraci, motivaci a jiný pohled na věc.“ (Ondřej Svatek, účastník konference)
„Grandiózní ukázka skvěle odvedené práce při organizaci a sestavení týmu, který umožnil konferenci zařídit. Skvělí hosté, prostě tohle mělo smysl. Odpojit se na dva dny od běžných činností a nechat na sebe působit řečníky, mezi kterými byla neskutečná elita.“ (Filip Novák, účastník konference)
„Musím smeknout klobouk před pořadateli studentské konference Glorious, která se konala minulý týden v Brně. Celá událost byla skvěle připravena a zorganizována, včetně večerní diskuse studentů se spíkry. Velmi jsem si čas se studenty užil a rád jsem pohovořil na téma ‚Jak vytvořit hvězdný tým‘.“ (Jan Mühlfeit, jeden z řečníků)