Výměna a modernizace osvětlení základní a mateřské školy a přilehlé sportovní haly v Trhových Svinech pomohla snížit jeho energetickou náročnost o více než 60 procent. Díky roční úspoře až 82 134 kWh elektrické energie se investice do moderního osvětlení městu vrátí za necelé čtyři roky. Projekt modernizace osvětlení v obou školách vznikl ve spolupráci se společností E.ON.
Rekonstrukce osvětlení základní školy, mateřské školy a sportovní haly v Trhových Svinech je příkladem úspěšné spolupráce mezi dodavatelem energií a obecní samosprávou. V rámci modernizace bylo vyměněno již nevyhovující a zastaralé osvětlení za moderní a úsporné LED světelné zdroje. Celková úspora energie na osvětlení činí po modernizaci 82 134 kWh ročně. Návratnost projektu za více než jeden milion korun je vzhledem k úspoře elektrické energie propočítána na tři a tři čtvrtě roku.
„V rámci projektu bylo vyměněno 762 zářivkových trubic, 151 žárovek a 18 výbojek za moderní světelné zdroje využívající LED technologii. Podle našich propočtů jsou nová světla o 63 procent úpornější, mají také delší životnost a nižší nároky na průběžnou údržbu,“ popisuje detaily modernizace Adam Čech ze společnosti E.ON Energie, a. s. Celá realizace od podpisu smlouvy do ukončení vlastní výměny světel trvala 6 měsíců a zástupci města jsou s jejím průběhem velmi spokojeni.
Úspora energie je velmi vysoká
Stav osvětlení místní školy z počátku nebyl příliš dobrý. „Potřebovali jsme řešit havarijní situaci v osvětlení v jednom ze tří pavilónů základní školy a v tělocvičně. Když nás oslovili zástupci firmy E.ON s nabídkou na využití LED technologie, která umožňuje nejen snížit energetickou náročnost světel, ale též zvýšit jejich kvalitu, nabídky jsme využili a do projektu zahrnuli i objekty mateřské školy a sportovní halu,“ uvádí Ivana Božáková, vedoucí oddělení investic města Trhové Sviny. Společnost E.ON se pak postarala o vyhodnocení současného stavu a návrh i realizaci vlastního projektu.
Ačkoli si celý projekt vyžádal investici více než jeden milion korun, díky poměrně vysoké úspoře energií se všechny náklady vrátí za necelé čtyři roky. Obec si chválí rovněž možnost výhodného financování a nižších nákladů na údržbu, což ekonomickou návratnost celého projektu ještě více zkracuje. „Důležité je pro nás nejen snížení provozních nákladů v souvislosti s úsporami elektrické energie, ale i daleko nižší výdaje spojené s údržbou jednotlivých svítidel. Pro obce je velice výhodné i to, že je možné rozložit celou investici do pravidelných splátek po dobu tří let,“ doplnila Ivana Božáková.
Následovat bude i modernizace veřejného osvětlení
Díky pozitivním zkušenostem se změnou technologie osvětlení i bezproblémové spolupráci se společností E.ON chce město v dalších projektech s cílem energetických úspor pokračovat. „Zahájili jsme rekonstrukci osvětlení v budovách městské polikliniky a připravujeme další rekonstrukci v budovách městského úřadu. Výhledově budeme postupně měnit i svítidla veřejného osvětlení, za nová a mnohem úspornější,“ popisuje další záměry města Božáková.