Léto sice oficiálně začíná až za pět měsíců, na fit postavě do plavek je však třeba začít pracovat už teď. Přání zhubnout do léta bývá jedním z nejčastějších novoročních předsevzetí, vydrží však necelé osmině lidí. Radikální a rychlé hubnoucí procesy sice napomáhají ztrátě kilogramů, efekt je ale krátkodobý. Místo tuků se totiž z těla vytrácí voda, která se po ukončení diety zase navrátí zpátky a spolu s ní i ztracené kilogramy. Za neúspěchem při honbě za lepší postavou často stojí také špatný výběr cviků, jejich nesprávné provedení, nevhodný jídelníček či špatně vytyčené cíle.
Pro krásnou postavu do plavek je vhodné začít s fyzickou aktivitou už teď. Tělo tak má dostatek času zvyknout si na změnu v podobě pravidelného a intenzivního cvičení, čímž se snižuje riziko přepínání organismu a vzniku zdravotních komplikací. Leden je měsícem, kdy vlivem novoročních předsevzetí zaznamenáváme zvýšený zájem o návštěvu fitness center. Například brněnské fitness centrum Afit má v lednu oproti jiným měsícům v roce zvýšenou návštěvnost o 20 %. „U dlouhodobého cvičení ale v průměru vydrží ani ne osmina nových lednových návštěvníků. Největší zájem je o aerobní aktivity. Oblíbený je například spinning nebo H.E.A.T. Program, což je zdravá chůze na páse, při které se redukují přebytečné kilogramy v těle, trénuje se kondice a zároveň se odbourává stres,” vyjmenovává provozovatel brněnského fitness centra Afit Jaroslav Holánek.
Nejčastěji se ženy zaměřují na hubnutí břicha nebo boků, které se jeví jako nejproblematičtější partie. Zatěžování jedné určité tělesné oblasti může vést k nejrůznějším zdravotním komplikacím a navíc je kontraproduktivní. „Vrstva podkožního tuku se při cvičení snižuje v těle celkově, nikoliv pouze na nejvíc namáhaných a cvičených částech. Je to z toho důvodu, že tukové buňky se nejdříve musí rozložit na glycerol, který vstoupí do krevního oběhu a teprve z něj jej mohou naše svaly odčerpávat,” vysvětlil MUDr. Tomáš Kampe který radí klientkám společnosti LR Health & Beauty, jak správně a zdravě zhubnout. Při hubnutí doporučují odborníci delší fyzickou aktivitu, protože tělo začíná spalovat tuky až ve chvíli, kdy vyčerpá pohotovostní zásoby glykogenu ve svalech. Doporučuje se tak nejméně dvacetiminutové cvičení. Ještě před ním je ale žádoucí svaly nejdříve zahřát a ochránit je tak před možným zraněním. Toho lze dosáhnout protažením, jízdou na rotopedu či zvedáním kolen do vyšších poloh během chůze. Teprve poté se doporučuje začít se samotným cvičením.
Během hubnutí je lepší se zaměřit spíše na kardiovaskulární cvičení, díky kterému se nastartuje rozkládání tukových polštářů. Ideální je například běh nebo rychlá chůze, což může být vhodnější varianta, pokud s fyzickou aktivitou teprve začínáte. Právě běh ale řada lidí provádí špatně a zadělává si tak na zdravotní problémy. Při běhání by se měl země nejprve dotknout střed nohy, nikoliv špička nebo pata. Trup by měl být mírně nakloněný dopředu, ramena i hlava by měla být uvolněná a pěsti lehce sevřené. Kromě kardia je vhodné věnovat se také posilování – půl hodinka dvakrát týdně bude výborný začátek. Jeden z populárních cviků je bez pochyby sed-leh. I při něm však hrozí riziko špatného provedení. „U sed lehů dochází často k tomu, že lidé cvičí s rukama za hlavou a tu si s jejich pomocí přitahují k hrudníku. Zatěžují tak mnohem více krční páteř, což může i při krátkodobém cvičení způsobit nepříjemné zdravotní komplikace. Pokud pří sed-lezích cítíte krk víc než břicho, je lepší nechat ruce na prsou a hlavu směřovat ke stropu. Bederní část zad udržujte přitisknutou pevně na zemi, neměla by se prohýbat,” popsala správný styl cvičení osobní trenérka Lenka Benešová.
Pohyb je jednou ze základních složek na cestě za zdravým tělem, ovšem tou druhou a neméně podstatou je i vyvážený jídelníček. Ten musíme přizpůsobit vytouženému cíli – mezi hubnutím, tvarováním postavy a nabíráním svalové hmoty jsou rozdíly. I při hubnutí je nutné doplňovat bílkoviny, neboli proteiny, jelikož se jedná o základní stavební jednotku svalstva. Pokud jich má tělo nedostatek, hubne svalovou hmotu a nikoliv tuk. Jídelníček by se měl upravit také časově, v návaznosti na dobu, kdy chodíme cvičit. Pokud cvičíme hned ráno, je dobré si snídani rozdělit na dvě menší porce a po cvičení doplnit sacharidy. Při odpoledním cvičení je podstatná svačina před tréninkem, ale stěžejní je dostatečný příjem bílkovin do hodiny po odcvičení. Bílkoviny je možné doplňovat kromě stravy také prostřednictvím výživových doplňků.