Strojírenský koncern ZKL bude vyrábět pro svého španělského partnera ložiska pro větrné elektrárny a ložiska do převodovek kolejových vozidel, která budou jezdit v Soulu. Brněnský koncern zakázku získal díky významným investicím, které loni dokončil do linky na výrobu válečkových ložisek ve svém podniku v Klášterci nad Ohří.
„Projekt na výrobu ložisek pro hlavní hřídel větrníků je projektem dlouhodobým, který prošel procesem schvalování technických otázek, prototypů a nyní proběhl úspěšně audit zákazníkem. Závěry testování prototypů jsou rovněž pozitivní, a tak od druhého čtvrtletí roku 2016 naběhne výroba, která je začátkem minimálně pětileté spolupráce,“ komentoval situaci generální ředitel ZKL Jiří Prášil s tím, že objem zakázek závisí na homologaci a náběhu výroby v roce 2016.
Koncern ZKL zatím podle předběžných výsledků loni navýšil svoje tržby o 13 procent na 1,7 miliardy korun. Celkově byly tržby vyšší než v roce 2014 i přes některé negativní jevy, jako je například situace v Rusku, nebo nižší růst ekonomiky v Číně. Firmě naopak vzrostly prodeje v Indii. ZKL v současné době podniká více než v 80 zemích světa. „Náš dlouholetý zahraniční úspěch je dán geografickou diverzifikací rizika a individuálním přístupem ke každému trhu. Od toho se odvíjí i konkrétní obchodní strategie, na jejímž vrcholu ale vždy stojí spokojenost klienta, kvalita produktů i následného servisu a přístup šitý na míru různým podmínkám,“ upřesnil Jiří Prášil.
Provozní výsledek hospodaření ZKL vyjádřený ukazatelem EBITDA by měl podle prvních odhadů za rok 2015 dosáhnout výše 144 milionů korun. Jeho výše byla výrazně ovlivněna negativním kurzovým zajištěním, které v konkrétním vyjádření znamenalo za rok 2015 ztrátu ve výši 72 milionů korun. Dalším důvodem nižšího zisku než společnost očekávala, bylo pomalejší uvedení nových technologií pro výrobu válečkových a soudečkových ložisek. Skluz v náběhu těchto technologií byl čtyři až pět měsíců.
Koncern ZKL loni investoval do výroby 265 milionů korun. Pro letošní rok a rok 2017 plánuje investice v objemu zhruba 200 milionů. Větší část z této částky bude určena na nákup technologií pro výrobu ložisek do větrných elektráren.