České firmy podeváté soupeří v E.ON Energy Globe. Proti Lidlu stojí ekologická prádelna

Snižování energetické náročnosti firemních provozů se pomalu stává trendem i v České republice. Příkladem může být společnost Lidl, která v pražských Průhonicích otevřela první ekologický supermarket u nás. Prodejna je od podlahy až po střechu vystavěna tak, aby fungovala co nejšetrněji k životnímu prostředí a zároveň šetřila co nejvíce energií. Oproti tomu malá olomoucká prádelna vsadila na využití odpadního tepla z bioplynové stanice. Pere způsobem šetrným k přírodě, a navíc garantuje bezinfekčnost prádla. Oba projekty byly za svůj přínos pro ochranu přírody a úsporu energií nominovány v 9. ročníku ekologické soutěže E.ON Energy Globe.

V pražských Průhonicích postavil obchodní řetězec Lidl jednu z prvních prodejen v Česku s ekologickým provozem. „Otázkami udržitelnosti a úspor energií se zabýváme již delší dobu. Jsme velká firma a uvědomujeme si naši odpovědnost vůči společnosti,“ tvrdí Zuzana Holá ze společnosti Lidl Česká republika.

Prodejna Lidl v Průhonicích chladí propanem

Průhonický obchod využívá řadu energeticky úsporných opatření. Jedná se především o kvalitní zateplení budovy, šetrné osvětlení a aktivaci betonového jádra pro podlahové vytápění nebo chlazení,“ prozrazuje Zuzana Holá. O větrání se pak stará systém s rekuperací tepla napojený na čidla koncentrace CO2 ve vzduchu. Ekologické jsou také chladicí systémy – místo starých neekologických chladiv používá nová prodejna ve vybraném chladicím nábytku propan, který je k životnímu prostředí mnohem šetrnější. Součástí prodejny, kterou osvětlují úsporné LED diody, je i sofistikované řešení pro recyklaci vybraných odpadů.

Nová ekologická opatření mají zároveň snížit náklady na energie. Investici do úsporných technologií při výstavbě nových prodejen však vidíme především jako investici do budoucna,“ tvrdí Holá. Musíme se přizpůsobovat změnám ve spotřebním chování a zároveň považujeme za důležité chovat se zodpovědně i vůči životnímu prostředí. Investujeme tedy do takových technologií, které z dlouhodobého hlediska šetří energie,“ dodává.

Olomoucká prádelna pere z odpadního tepla

BSB prádelna z Olomouce využívá pro zajištění svého provozu obnovitelné zdroje – elektrickou energii odebírá z nedaleké bioplynové stanice. Důležité je pro ni také odpadní teplo z vody, jež chladí kogenerační jednotky. Prádelna je navíc vybavena prádelenskou technikou společnosti Miele, a to úspornými pračkami o velikosti 8, 16 a 32 kg a horkovodními sušičkami,“ říká Roman Chlopčík, jednatel společnosti BSB Prádelny.

Kromě toho byste v prádelně jen těžko hledali klasické prací prostředky – favoritem jsou jednoznačně ekologické prací prostředky zajištující bezinfekčnost prádla. „Využíváme také tekuté ekologické detergenty, které jsou v souladu s platnými předpisy České republiky a EU,“ tvrdí Chlopčík. Díky snižování své energetické nezávislosti a využití obnovitelných zdrojů energie navíc prádelna dokáže svým zákazníkům nabídnout atraktivní ceny svých služeb. „Naši zákazníci oceňují především kvalitně a šetrně vyprané prádlo v kombinaci s rozumnou cenou,“ potvrzuje Chlopčík. Také věříme, že uplatňování ekologicky šetrných postupů osloví nové zákazníky, kteří nejsou lhostejní k životnímu prostředí,“ dodává.

Vítěznou firmu vybírá veřejnost

Oba projekty nominované v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Firma teď soutěží o sympatie diváků. O vítězném projektu rozhodnou lidé v online hlasování. Odměnou za podpoření projektu je přitom šance na výhru ročního používání vozu NOVÁ ŠKODA Citigo G-TEC,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat pro jeden ze dvou ekologických firemních projektů mohou lidé na stránkách www.energyglobe.cz až do 30. září.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *