Úsporné žárovky, elektronické faktury, auta na plyn, zateplení budov – tato a další opatření šetří nejenom životní prostředí, ale také rozpočty podniků a podnikatelů. Roční úspory se pohybují v řádech statisíců korun.
„Některá opatření jsou nasnadě, například výměna klasických žárovek za jejich LED varianty nebo přechod z tištěných faktur na elektronické. S těmi skrytějšími může firmám pomoci energetický manažer,“ říká Markéta Baráková, šéfredaktorka portálu Byznys a energie.
Energetický manažer pomáhá optimalizovat energetickou spotřebu, zajišťuje vhodné produkty na dodávku energie i správné sazby a pomáhá v rozhodování o případných inovacích nebo využívání obnovitelných zdrojů. Firmy si jej často najímají jako externího konzultanta. „Snížení energetické náročnosti ve výrobě a celkové úspory energií dnes zaštiťuje i legislativa. Průmyslovou a podnikatelskou sféru kontrolují energetičtí auditoři,“ doplňuje Baráková.
Kde firmy ušetří:
Elektronické faktury
Při tisku faktur spotřebuje firma velké množství papíru, nemluvě o nákladech spojených s jejich rozesílkou. Stále více firem se proto začíná přiklánět k fakturám elektronickým. „V jednom měsíci jsme díky elektronické fakturaci uspořili 2 286 kg papíru, včetně obálek. Tato měsíční úspora zachrání 42 stromů. Při přepočtu na rok se jedná o záchranu 504 stromů, které denně pokryjí spotřebu kyslíku 25 200 lidí,“ říká Anna Hroudová ze společnosti T-Mobile Czech Republic.
LED žárovka vydrží až 15krát déle než ta obyčejná
Využitím LED osvětlení lze uspořit až 80 % z celkové spotřeby energie. Za ekvivalent běžné 100W žárovky se bere LED žárovka se světelným tokem 1 350 lumenů a spotřebou 15 W. Mezi další výhody LED žárovek rozhodně patří i jejich velmi dlouhá životnost – měly by vydržet svítit více než 15 000 hodin, což je 15krát více, než zvládne obyčejná žárovka. Jsou odolné vůči nešetrnému zacházení a nárazům a neobsahují rtuť. Výhodou LED světelných zdrojů jsou také mnohem nižší nároky na průběžnou údržbu. Podnikatelům často nabízejí pomocnou ruku dodavatelé energií. Například E.ON zajistí komplexní projekt výměny osvětlení ve firemních provozech, a to od analýzy současného stavu přes návrh optimálního systému osvětlení až po realizaci navržených opatření.
CNG je o 50 % levnější než benzín nebo nafta
V posledních letech jsou z hlediska úspor ve firmách na vzestupu alternativní pohony aut, zejména pak dnes již poměrně rozšířené CNG. Na stlačený zemní plyn jezdí nejenom osobní automobily či dodávky, ale například i vysokozdvižné vozíky. Zatímco cena benzínu se v současnosti pohybuje kolem 27 korun za litr, cena plynu za m3 činí pouze zhruba 17 korun. Kromě ekonomické výhodnosti může majitele firem hřát vědomí, že auta na zemní plyn vypouštějí do ovzduší mnohem méně emisí než vozy na benzín či naftu. „Vysokozdvižné vozíky na CNG představují pro firmy nejekologičtější a zároveň nejekonomičtější variantu, kterou lze používat ve výrobních halách i venku. Zákazníci společnosti E.ON mohou navíc využít montážní služby při pořízení vozíků. Dosažená roční úspora na pohonných hmotách plně pokrývá výšku měsíční splátky na leasing nebo úvěr,“ říká Vít Koška ze společnosti E.ON Energie, a. s.
Na zateplení přispívá stát
U starších kancelářských budov nebo výrobních hal se vyplatí investovat do kvalitního zateplení, jež sníží účty za energie až o 45 %. Jednorázová výměna oken nebo dveří, zateplení fasády, střechy a základů budov znamená pro firmu úspory až poloviny nákladů. Opatření ve stavebních konstrukcích by měla provázet i rekonstrukce otopné soustavy a využívání regulačních prvků. Firmy mohou na úpravy žádat o finanční příspěvek z dotačního programu Nová zelená úsporám. Mezi společnosti, které využívají nové technologie pro ekologičtější a úspornější firemní provoz, patří například obchodní řetězec Lidl. „V našich obchodech jsme aktivovali betonové jádro, zavedli podlahové vytápění i chlazení a napojili je na tepelná čerpadla se zpětným získáváním tepla,“ popisuje změny v prodejnách Martin Molnár ze společnosti Lidl.
S energiemi pomůže slunce
Ohřev teplé vody a výrobu elektřiny si firmy mohou zajistit pořízením fotovoltaických panelů, které nejčastěji umisťují na střechy budov. Fotovoltaické systémy pro ohřev vody se vyplatí hlavně v provozech s vysokými nároky na teplou vodu – využívají je například hotely a penziony, wellness centra nebo prádelny. A i v případě solárních systémů je možné využít dotačních programů.