Menopauza s sebou kromě klasických projevů, jakými jsou návaly horka či zvýšená únava, nese také zvýšené riziko závažnějších zdravotních problémů. Ženy kolem padesátky ohrožuje především osteoporóza nebo zvýšená hladina cholesterolu. Mohou se potýkat i s častými záněty močového měchýře, inkontinencí nebo nepříjemnou suchostí sliznic. Prevencí je zejména pohyb, pestrá strava a nekuřáctví. Potřebné minerály a vitamíny mohou tělu dodat též doplňky stravy s fytoestrogeny či mateří kašičkou.
Ženy v menopauze netrápí jen návaly horka
Kromě poměrně dobře známých akutních příznaků, jakými jsou návaly horka a potu, nervozita, nespavost nebo podrážděnost, se u žen v menopauze objevují známky závažnější problémů. Říkáme jim subakutní a chronické příznaky. Mezi chronické příznaky patří například osteoporóza, která se projevuje zejména řídnutím kostní tkáně. Mohou se rovněž objevit i metabolické změny spojené se zvýšenou hladinou cholesterolu. Ty mohou později vyústit do aterosklerózy, tedy ucpávání a zužování cév se zvýšeným rizikem infarktu myokardu a cévní mozkové příhody.
Subakutní příznaky se projevují například vysycháním sliznic a zvýšenou tvorbou vrásek. Objevuje se také suchost kůže či zvýšená lámavost nehtů. Sliznice jsou postižené prakticky v celém těle. Může se vyskytovat i suchost a ztenčení poševní sliznice, což způsobuje nepříjemné pocity svědění či pálení. Suchost sliznice vagíny spojená s nedostatečným zvlhčením při sexuálním vzrušení způsobuje bolesti při styku. Jsou případy, kdy je situace natolik závažná, že pohlavní styk není možný.
Na nosní sliznici se nedostatek estrogenů může projevit jako suchá rýma s pálením a drážděním na kýchání. Projevit se může též suchost očí, která připomíná pocit písku v očích, některé ženy mají problémy i se sliznicí v dutině ústní nebo nosohltanu a s hlasivkami.
Pocity pálení při močení nebo bolest kloubů je nutné řešit včas
Pokud se objeví pálení či suchost v pochvě, či opakované nucení na močení, je rozhodně vhodné začít je řešit co nejdříve. Stejně tak objeví-li se bolesti kloubů a svalů, které mohou být jedním z příznaků počínající osteoporózy. Ta je nebezpečná zejména v tom, že se chová jako takový tichý zloděj. Vápník z kostí mizí pomalu, většinou je žena bez potíží, až najednou stačí jen mírné zakopnutí či křivé našlápnutí a zlomenina kosti je na světě. Proto je vhodné nečekat na příznaky, ale prevenci řešit dopředu, a hlavně pravidelně docházet na preventivní prohlídky. Jejich součástí by u žen od 50 let měla být i kostní denzitometrie.
Důležitá je psychická pohoda ženy i dostatek minerálů a vitamínů
V některých případech, zvláště v rodinách s genetickou zátěží, se těmto onemocněním zcela vyhnout nelze, ale je možné jejich dopad výrazně zmírnit či oddálit jejich nástup. Vše ale záleží na ukázněnosti pacientky a ochotě pro to něco udělat. Jako prevence je vhodný dostatečný pohyb, pokud možno alespoň zčásti na čerstvém vzduchu a na slunci. Také dostatečný příjem minerálů a vitaminů, pestrá strava, nekuřáctví a případně i užívání doplňků stravy s fytoestrogeny či mateří kašičkou, například přípravku Sarapis plus, jenž je vhodný zvláště pro ženy, které se k poslední menstruaci pomalu blíží, ale ještě dále menstruují. Sarapis Soja je naopak vhodnější pro ženy, které již nemenstruují.
Velmi důležitá je rovněž psychická pohoda žen. Menopauzu většinou lépe zvládají ty, které mají kvalitní partnerský vztah nebo si umějí najít vhodné činnosti, jež dělají rády, jako například turistiku či jiné sporty. Čas od času je dobré se odměnit, třeba masáží, zajít si na kosmetiku nebo si koupit něco jen tak pro radost.
Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan