Ekologická soutěž E.ON Energy Globe, která sbírá a oceňuje projekty související s ochranou přírody, láká kutily z celé České republiky. V oblíbené kategorii Kutil se i letos našla řada zajímavých iniciativ a projektů, nominaci na vítězství však získaly jenom dva – digitální váha Tomáše Nezvala monitorující včelstvo a Recyklovaná móda studentů z Jihlavy.
Že se jednou bude zabývat včelami, se Tomáši Nezvalovi ani nezdálo – původně z nich měl dokonce trochu strach. Dnes je ale jedním ze soutěžících v devátém ročníku soutěže E.ON Energy Globe a hlavním subjektem jeho projektu je právě včela. Jeho digitální váha BeeSpy nabízí českým včelařům přesné informace o stavu jejich včelstva a umožňuje tak lépe plánovat prohlídky úlů a optimalizovat výnos medu. „Abych věděl, co včely dělají a jak se jim daří v době, kdy je nemůžu sledovat přímo na včelnici, vyrobil jsem si první úlovou váhu. Ta pak zaujala i ostatní včelaře,“ vysvětluje své motivy Nezval.
Včelí špion sleduje včelstvo online
Základem BeeSpy je citlivá váha, která po vložení pod úl celoročně monitoruje změny v jeho hmotnosti. Kromě toho sleduje teplotu, vlhkost a v případě spojení se solární jednotkou také sluneční aktivitu (délku dne, oblačnost a podobně). Všechna tato data mají včelaři k dispozici online díky odesílání na server. „Stačí, aby u sebe měl včelař mobilní telefon s připojením k internetu, a má stále přehled o svých včelách,“ říká Tomáš Nezval. Přestože váha vypadá jednoduše, jde o složité zařízení. Plumlovský kutil ji vyrobil svépomocně, s částečnou softwarovou podporou od svých přátel. „Z klíčových komunikačních technologií používá BeeSpy WiFi, GSM a nově též síť SIGFOX. Vývoj úlové váhy je kompletně náš. Hardware a vše kolem senzorů je můj obor, se serverem a webovou aplikací mi pomohli kamarádi, nadšenci pro IT,“ prozrazuje Nezval.
Jihlavští studenti inspirují recyklovanou módou
Recyklace nemusí být jen o třídění odpadů, nabízí i široké pole pro kreativitu. Dokazují to studenti střední uměleckoprůmyslové školy v Jihlavě a jejich projekt Recyklovaná móda. Ten tvoří kolekce 60 oděvů a interiérových i jiných doplňků vyrobených z nepotřebného oblečení a dalšího odpadního materiálu. „Chtěli jsme využít odpadové materiály nebo staré nepotřebné věci, a tím ukázat, že je možné je dále využívat a vytvořit z nich nové věci s novým obsahem,“ vysvětluje koordinátorka projektu a vedoucí ateliéru Design oděvu, Miloslava Svobodová. Studenti a studentky vybraných oborů tak vytvořili celkem 10 interiérových světelných doplňků a 50 oděvů. „Využili jsme lepidlo do tavné pistole, použité čajové sáčky, PET lahve, gramofonové desky, lístky na MHD, vyřazená stará trička, plst i izolační materiály pro stavebnictví,“ vyjmenovává Svobodová.
Myšlenku, jak se dá recyklace a odpad kreativně využít, sdílejí studenti s lidmi pomocí instruktážních videí. „Jsou to jednoduché video návody pro výrobu doplňků, šperků ze zbytků látek nebo pro oživení starých triček. Videa jsme nabídli také 150 základním školám v regionu pro potřeby vzdělávání,“ říká Svobodová. Z recyklované módy vznikla putovní výstava, která aktuálně probíhá v rámci kraje Vysočina a s její myšlenkou se již seznámilo téměř 8 500 lidí.
Vítěznou firmu vybírá veřejnost
Oba projekty nominované v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Kutil teď soutěží o sympatie diváků. „O vítězném projektu rozhodnou lidé v online hlasování. Odměnou za podpoření projektu je přitom šance na výhru ročního používání vozu NOVÁ ŠKODA Citigo G-TEC,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat pro jeden ze dvou ekologických kutilských projektů mohou lidé na stránkách www.energyglobe.cz už jen do 30. září.