Setrvačníková baterie z dílny českého vědce snižuje spotřebu paliva automobilů. Nápad získal ocenění E.ON Energy Globe

Na celosvětové úrovni se hledají možnosti, jak snížit spotřebu energie i emisí oxidu uhličitého. Do oblasti alternativní dopravy nebo obnovitelných zdrojů by už brzy mohla promlouvat setrvačníková baterie s možností krátkodobé akumulace elektřiny z dílny českého vědce Jana Plomera. Ten za svůj projekt získal ocenění v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Nápad.

Inovativní ekologické projekty posouvají oblast obnovitelných zdrojů a alternativních pohonů dopředu. Soutěž E.ON Energy Globe proto dlouhodobě podporuje projekty, které pomáhají šetřit energii a přispívají k ochraně životního prostředí. Letos se porota rozhodla ocenit v kategorii Nápad setrvačníkovou baterii s možností krátkodobé akumulace elektrické energie.

Mikrovýpadky elektřiny, elektromobily i fotovoltaika

Hlavním ekonomickým přínosem vynálezu je úspora nákladů a energie. Příkladem je využití při provozu běžného vozidla, kdy při brzdění vzniká kinetická energie, kterou je možné krátkodobě akumulovat a poté využít na následný rozjezd. Používáním setrvačníku se též snižuje opotřebení jiných komponentů vozidla, jako jsou například brzdy. „Setrvačník jako krátkodobý akumulátor energie u elektrických a hybridních vozidel sníží spotřebu energie, respektive Paliva, a emisí oxidu uhličitého,“ uvádí vynálezce Jan Plomer, který se stal před několika lety i autorem mezinárodního patentu na hybridní pohon. Výhodou tohoto způsobu akumulace energie je podle něj také skutečnost, že zařízení nevyužívá žádné chemické látky jako běžné baterie.

Setrvačníková baterie by se přitom mohla uplatnit nejen v motorismu, ale i v několika dalších oblastech. Například v energetice by mohla pokrývat mikrovýpadky elektřiny u koncových uživatelů s citlivými přístroji a výrobním zařízením. Aktuálním tématem je i prodloužení dodávek elektrické energie u fotovoltaických elektráren. Další oblastí je elektromobilita, kde by baterie podobně jako v případě běžného automobilu mohla akumulovat kinetickou energii, jež vzniká při brzdění vozidla, a následně ji využít na rozjezd. „Obecně může elektromechanický akumulátor najít uplatnění tam, kde jsou vyžadovány velké počty vybíjecích cyklů a vysoký měrný výkon, a zároveň tam, kde nevadí nízká energetická hustota,“ dodává Jan Plomer.

300 tisíc korun na realizaci projektu

Nápad na setrvačníkovou baterii se líbil i porotcům, kteří letos vybírali nejlepší ekologické projekty v 9. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. „Tato soutěž oceňuje inovativní, ekologické a energeticky úsporné nápady. Nejde ale jen o prestiž a uznání, vítěz od partnera soutěže, společnosti Hello bank by Cetelem, získá finanční odměnu ve výši 300 tisíc korun na realizaci projektu,“ konstatuje Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON, která soutěž pořádá.

„Díky technické i finanční podpoře od společnosti E.ON předpokládáme realizaci druhého prototypu pro stacionární využití v energetice a následné testování během roku 2018. Velkou výzvou je udržení výrobních nákladů na přijatelné úrovni, aby zařízení našlo v budoucnu na trhu uplatnění s reálným ekonomickým přínosem,“ upřesňuje Jan Plomer.

Podpora projektům ve fázi nápadu

Do soutěže E.ON Energy Globe se mohou přihlásit projekty, které přispívají k úsporám energie a ochraně životního prostředí. „Kategorie Nápad vznikla pro všechny zatím nerealizované projekty. Možnost ocenění si totiž zaslouží i ti, kteří na uskutečnění svých nápadů zatím nemají finanční prostředky,“ uzavírá Vladimíra Glaserová.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *