Nabít si mobil, surfovat na internetu nebo si jen odpočinout – toho všeho v hojné míře využili lidé ve Volyni, v Třebíči a na Lipně, kde stojí solární E.ON lavičky. Celkem si v těchto 3 městech lidé o prázdninách užili díky lavičkám více než 1 287 hodin připojení k internetu.
Absolutní prim přitom hraje Lipno. V červenci tady provozovatelé lavičky CapaSitty udělili na hotspotu 1 211 patnáctiminutových „voucherů“ pro připojení, tedy celkem 302,75 hodin. O vouchery si v tomto období zažádalo 1 084 unikátních zařízení. V srpnu žadatelů o internetové připojení přibylo, využili 362,5 hodin připojení. Na rozdíl od dalších dvou měst tady lidé trávili na vlnách internetu především dopoledne od 6 do 12 hodin a poté od 12 do 18 hodin.
Milovníci chytrých laviček v Třebíči a Volyni preferovali o prázdninách spíše odpolední a noční hodiny, tedy dobu od poledne do půlnoci. V Třebíči lavičky v červenci poskytly 213 hodin připojení, v srpnu 256. Ve Volyni lidé využili 61 hodin internetového spojení za měsíc červenec a 92 za srpen.
„Veřejné prostory se mění, lidé jsou zvyklí komunikovat bez omezení kdekoliv a kdykoliv, tedy i v parcích a na veřejných prostranstvích. Tomu vycházíme vstříc, a proto solární chytré lavičky podporujeme,“ říká Lukáš Svoboda ze společnosti E.ON. Solární lavička podle něj vydrží bez slunečního svitu až 14 dnů, takže její výhody ocení lidé i na podzim, kdy už slunce ubývá.
„Lavičky jsou energeticky soběstačné, takže nepotřebují připojení k pevné elektrické síti a můžeme je hned instalovat. Jejich pořizovací cena se pohybuje mezi 100 000 až 130 000 korunami,“ říká Matěj Kotrba ze společnosti Full CapaCity, s. r. o., která solární lavičky vyrábí.
Pro podporu projektu chytrých laviček zorganizoval E.ON společně s 8 vybranými městy hlasování, v němž lidé volili oblíbené místo pro umístění lavičky. Ve vítězných místech přispěje E.ON na instalaci laviček 75 000 Kč, což je 75 % ceny základní verze lavičky. Lidé se tak v říjnu mohou těšit na lavičku u Pokratického potoka v Litoměřicích, v areálu Komora v Táboře, na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích, u základní školy v Mikulově, u plaveckého bazénu v Kroměříži, v parku u ZŠ Velká Bíteš ve Velké Bíteši a u Jaktařské brány v Opavě. Již instalována je pak lavička u hlavního nádraží v Prostějově.
„Základem je vybrat vhodné místo, kde bude mít lavička se solárním panelem smysl. Samotná instalace je potom v režii výrobce, který už obstará všechno potřebné,“ doplňuje Svoboda ze společnosti E.ON. V nadstandardní výbavě měří lavičky i koncentraci CO2 ve vzduchu či hladinu hluku.