V některých místech v České republice se už koncem května budete moci usadit na solární lavičce, která ekologicky nabije váš mobil nebo notebook elektřinou vyrobenou ze slunce. Mezitím si díky bezplatnému Wi-Fi připojení vyřídíte například e-maily. Parky a další veřejná prostranství tak dostanou zcela nový rozměr a stane se z nich místo, kde můžete nejen odpočívat, ale také pracovat.
Veřejné prostory se v posledních letech proměňují. Stále více lidí může pracovat nejen z kanceláře, ale i venku. Vedle kaváren se tak stávají oblíbeným místem také parky. Ty zatím měly své limity – lavičky mnohdy neposkytovaly příliš pohodlí a navíc v jejich okolí bylo problematické připojit se k veřejnému internetu nebo nabít mobilní zařízení. „Lavičky nemusejí sloužit pouze k odpočinku, ale lidé na nich mohou i pracovat. Není nutné, aby během letních dnů trávili čas jen v kanceláři,“ podotýká Lukáš Svoboda ze společnosti E.ON, která instalaci laviček v českých městech podporuje.
Koncem května budou mít solární lavičky v Blatné a v Lipně nad Vltavou, v červnu se chystá jejich instalace ve Volyni a v Třebíči. „Se společností E.ON spolupracujeme dlouhodobě na konceptu chytrého města, a proto jsme využili možnost pořídit solární lavičku. Ta obsahuje dvě USB zásuvky pro nabití mobilů nebo tabletů. Nový prvek městského mobiliáře bude umístěný u nově vybudovaného skateparku, který leží v komplexu sportovišť. Věřím, že si k lavičce mladí sportovci rychle najdou cestu,“ říká Pavel Ounický, místostarosta města Blatná.
Lavičky fungují i bez slunce
Solární lavičky perfektně zapadají do konceptu chytrých měst a poprvé byly představeny na Expu 2015 v Miláně. Protože využívají solární energii ze slunce, jsou šetrné k životnímu prostředí. „Lavičky CapaSitty jsou první v České republice, které fungují na principu obnovitelných zdrojů energie. Jsou energeticky soběstačné, takže nepotřebují připojení k pevné elektrické síti a mohou být ihned instalovány,“ uvádí Matěj Kotrba ze společnosti Full CapaCity, s.r.o., která solární lavičky vyrábí.
Instalovaný výkon solárních panelů a kapacita baterie jsou navrženy tak, aby lavička vydržela až 14 dní plně fungovat bez slunečního svitu, takže ji lze využívat po celý rok. Její konstrukce je navíc v takzvaném provedení „antivandal“, což znamená, že je solární panel chráněný tvrzeným sklem a použitá elektronika je uzamčena v ocelové skříni.
Místa, kde lavička dává smysl
Lavičky mohou být umístěné například v městských parcích, sportovních areálech, na dětských hříštích, u gymnázií nebo u základních škol, v blízkosti informačních center nebo na turistických stezkách. „Základem je vybrat vhodné místo, kde bude mít lavička se solárním panelem smysl. Samotná instalace je potom v režii výrobce, který už obstará všechno potřebné,“ konstatuje Lukáš Svoboda.
Obě společnosti přitom našly způsob, jak vzájemně efektivně spolupracovat. „Díky podpoře E.ON můžeme lavičku instalovat v řadě menších měst po celé České republice a její funkce tak mohou využívat obyvatelé i mimo velká centra. Spolupráce funguje tak, že město od nás zakoupí solární lavičku, jež nese brand společnosti E.ON, která na instalaci laviček přispívá,“ popisuje Matěj Kotrba.
Monitorují ovzduší i pohyb lidí
Odpočinek, nabíjení mobilních zařízení nebo Wi-Fi připojení nejsou tím jediným, co solární lavičky umí. Monitorují také čistotu ovzduší, například koncentraci oxidu uhličitého a prachových částic nebo hladinu hluku. Krom toho sledují pohyb lidí v místě, kde jsou instalované. „To vše jsou v dnešní době velmi důležitá strategická data, která vytvářejí kompaktní celek pro efektivnější řízení města,“ dodává Lukáš Svoboda.
Aktuálně probíhá instalace solárních laviček hned na několika místech v České republice. Jedním z nich je také Království lesa. Tato atrakce v zábavním resortu v Lipně nad Vltavou je umístěna v těsné blízkosti hojně navštěvované Stezky v korunách stromů. Už nyní zde fungují další zařízení nebo technologie využívající obnovitelné zdroje, jako je třeba autonomní lampa veřejného osvětlení.