3 konkrétní příklady, kdy nebankovní zajištěná půjčka pomohla podnikateli

Získat bankovní úvěr pro financování zajímavé investiční či obchodní příležitosti může být zdlouhavé, administrativně náročné a žádost o něj může být často také neúspěšná. Řešením ale mohou být zajištěné nebankovní půjčky, v zahraničí označované jako hard money loans. Jedná se o velmi rychlé krátkodobé nebankovní úvěry zejména pro podnikatele nebo malé a střední firmy, u nichž je jako zástava poskytnut zpravidla nemovitý majetek. Jejich využití má smysl ve specifických případech, kdy je nutné reagovat na atraktivní příležitosti či nečekané situace.

Hlavní výhodou hard money loans je rychlost. Získat ji totiž nevyžaduje dlouhý administrativní proces a vzhledem k dostatečnému zajištění se nezkoumá ani bonita žadatele. „Samozřejmě i my se zajímáme o schopnost žadatele úvěr splatit, a proto jsme členy registru Solus. Důležitý je pro nás ale především účel financování a kvalita zajištění, protože hard money loans slouží zejména pro financování zajímavých obchodních příležitostí, a nikoliv běžné spotřeby,“ vysvětluje Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky, která se na hard money loans specializuje.

Rychlost poskytnutí půjčky je samozřejmě vykoupena cenou. Je tak vždy zásadní poměřit náklady na dobu využití úvěru a výnosy z financované příležitosti. Konkrétní příklady ukazují, kdy má rychlá nebankovní půjčka smysl.

Bleskové poskytnutí úvěru

V případě kvalitního zajištění je možné poskytnout nebankovní půjčku v řádu dní. Největší výhodu zajištěných úvěrů je možné demonstrovat na příkladu stavební společnosti, která měla možnost získat zakázku v objemu 840 milionů korun, pokud by do tří dnů složila jistotu ve výši 5 milionů korun. Většinu této částky by firma musela vykrýt z cizích zdrojů, její banka ale byla schopna vyřídit žádost o úvěr nejdříve za 21 dní. Řešením byl proto rychlý nebankovní úvěr. „Paralelně s jeho poskytnutím si firma nicméně vyřizovala úvěr též v bance. Jakmile jej vyřídila, mohla ten nebankovní refinancovat. A to je jeden z charakteristických přínosů nebankovních zajištěných úvěrů. Lze si jimi ‚koupit čas‘ na vyřízení levnějšího úvěru v bance,“ uvádí Petr Vencálek.

Financování mimořádné obchodní příležitosti

Klasickým příkladem využití hard money loans je nákup materiálu s výraznou slevou. Výrobce kuchyní dostal od svého dodavatele možnost zakoupit sety spotřebičů v hodnotě dva miliony korun za necelou polovinu této ceny. V následujícím půlroce by je využil do bytů v rámci developerského projektu. V danou chvíli bohužel nedisponoval potřebnými prostředky a nabídka měla omezenou platnost. Eventuální vyřízení úvěru v bance by nebylo dostatečné rychlé a výsledek byl nejistý. „Podnikatel měl dvě možnosti. Buď průběžně nakupovat spotřebiče, které montoval, za plnou cenu, nebo pořídit vše jednorázově a předzásobit se na půl roku dopředu. Díky rychlému poskytnutí finančních prostředků mohl podnikatel využít slevu, která pro něj ve výsledku po odečtení nákladů představovala zisk skoro 900 tisíc korun,“ popisuje Petr Vencálek

Překlenutí krátkodobého výpadku cash flow

Zajištěnou nebankovní půjčku je možné využít též v případě nenadálé události. Hard money loans ale nelze vnímat jako automatickou alternativu pro případ, že banka půjčku neschválí kvůli nedostatečné bonitě. Příkladem může být společnost zajišťující ubytování pro zahraniční studenty, která potřebovala uhradit v době mimo sezónu nečekané výdaje. K tomu obvykle slouží kontokorentní úvěr, který však banka nečekaně neschválila. Vzhledem k povaze podnikání bylo zřejmé, že stěžejní část příjmů získá společnost v září. Bylo tak opodstatněné načerpat nebankovní úvěr a dát do zástavy nemovitost, čímž si firma získala čas k vyjasnění situace s bankou a zajistila si tak přežití do další sezony.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *