Kdo hledá zajímavý výnos, může se podílet na financování firem. Podnikatelé nebo malé a střední podniky hledají díky příznivému ekonomickému vývoji různé cesty, jak financovat rozvoj svého byznysu. Vzniká tak mnoho nových příležitostí, jak v době nízkých úrokových sazeb kvalitně zhodnotit volné finanční prostředky. Díky FinTech platformám jsou investice do firem dostupné i drobným investorům.
Češi bohatnou a volné peníze chtějí nechat vydělávat. Spořicí účty a termínované vklady sice dávají velkou jistotu navrácení vkladu, připsaný úrok ale při současných úrokových sazbách až na výjimky nepokryje ani inflaci. Alternativou ke klasickým spořicím či investičním produktům mohou být investice do firem. „V posledních letech nabídka těchto investic roste, protože podnikatelé využívají potenciál ekonomického růstu a ochotně financují rozvoj svého byznysu cizími zdroji,“ uvádí Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky, která poskytuje zajištěné úvěry pro podnikatele Hard Money Loans. „Tento vývoj tak nahrává individuálním investorům, kteří hledají zajímavý výnos,“ dodává Petr Vencálek.
Firemní dluhopisy zažívají boom
Firemní dluhopisy představují cenné papíry, které vydávají přímo firmy a snaží se tak výhodně financovat nejrůznější podnikatelské aktivity. Emitent dluhopisu může například financovat nákup nebo výstavbu hotelu, bytového domu, vývoj mobilní aplikace, rozšíření výrobních prostor a podobně. Je potřeba počítat s vyšší minimální investicí, zpravidla několika desítkami tisíc korun. Úrokové sazby se nejčastěji pohybují mezi 6 a 9 procenty ročně. Rizikovost investice se odvíjí od rizikovosti konkrétního emitenta a jeho podnikatelského záměru. Je dobré vyhnout se podezřelým nově založeným společnostem, jež nabízejí dluhopisy se zaručeným zhodnocením.
Podíl na zisku z firemních úvěrů
V Česku najdeme nespočet firem, jež potřebují investovat do dalšího rozvoje nebo chtějí využít jedinečnou a časově omezenou obchodní příležitost. Ne vždy je však nejlepším řešením financovat tyto podnikatelské záměry pomocí bankovního úvěru. Překážkou bývá administrativní náročnost a zdlouhavé vyřizování. „Malé a střední firmy stále více využívají nebankovní úvěry, protože jim umožňují čerpat finanční prostředky velmi rychle, a to v řádu několika dní. Jelikož tak mohou díky rychlému financování realizovat mimořádně vysoký zisk, jsou ochotny zaplatit i vyšší úrok,“ vysvětluje Miroslav Šváb, člen investičního výboru fondu Rendit. „Úrokové a další výnosy z vysoce úročených úvěrů jsou dostupné též individuálním investorům. Mohou se na nich podílet prostřednictvím fondu, který úvěry financuje,“ dodává Miroslav Šváb.
Lidé nepůjčují jen lidem, ale i firmám
Dalším způsobem, jak investovat do půjček malým a středním firmám, je obdoba P2P platforem. Na rozdíl od nich zde investor nepůjčuje přímo dlužníkům, ale kupuje si část již existující úvěrové pohledávky. Nemusí si tak hrát na risk manažera a prověřovat bezpečnost návratnosti a ziskovosti. Tyto P2B investiční platformy umožňují investovat do půjček firmám zajištěných nemovitostí nebo jiným movitým majetkem. Jako další forma zajištění může být též poskytována garance zpětného odkupu, díky čemuž lze okamžitě získat investovanou částku zpět. „Sledujeme velký a vzrůstající zájem o investování do zajištěných úvěrů. Nové nabídky úvěrů k investování jsou vždy pravidelně vyprodané během několika dnů,“ uvádí Robert Hluchník, ředitel FinTech společnosti Bondster, jež zprostředkovává investice do půjček. Investovat do podnikatelských úvěrů mohou i drobní investoři online již od stokorunových částek. „Naši investoři mohou jednoduše a bez znalostí finančního trhu dosáhnout slušných výnosů, které mohou činit i 10 % ročně,“ dodává Robert Hluchník.
Investice do start-upů
V posledních letech vzniklo i několik zajímavých platforem k financování začínajících projektů. S ostatními lidmi můžete dávat dohromady peníze například na rozjezd výroby dřevěných hodinek, vývoj mobilní aplikace, stolní hry nebo natočení cestopisného filmu. Nabídka projektů je velmi široká. Rizikovost těchto investic je vysoká, pokud ale budete mít štěstí při výběru nápadu, můžete dosáhnout astronomického zhodnocení.