Starší lidé si s moderními technologiemi rozumí stále více. Dle průzkumu společnosti Seznam Starci na netu vlastní více než polovina osob nad 65 let smartphone. Telefony mohou starším lidem výrazně usnadnit běžný život i pomoci bojovat proti osamělosti, a to ať už sami internet ovládají, nebo ne. Pro ty, kteří potřebují s vyhledáváním vhodných kontaktů pomoci, jsou tu asistenční telefonické služby, pro ty, co smartphony běžně ovládají, zase chytré aplikace.
Telefonické služby pomohou s výběrem i kontaktováním odborníků
I přes to, že starší lidé mají k moderním technologiím blíže, prostředí internetu je pro některé z nich stále velmi neznámé. Například najít kontakty na šikovné a poctivé opraváře, řemeslníky nebo právníka tak pro starší lidi nemusí být snadné. „Obzvláště senioři jsou mnohými nepoctivými podnikateli vnímáni jako snadné oběti, kterým lze například naúčtovat vyšší cenu nebo odevzdat neúplnou práci. Senioři se navíc často neorientují na internetu, kde lze najít recenze, a proto musejí riskovat,“ říká Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe, asistenční telefonické služby pro lidi nad 50 let. Ideální pomoc proto představují telefonické asistenční služby, jež spolupracují s osvědčenými dodavateli, a lidem nad 50 let doporučí a také zprostředkují návštěvu vhodného pracovníka. Klient má navíc možnost dát zpětnou vazbu na práci řemeslníka, v případě nespokojenosti s vykonanou prací tak u telefonické asistenční služby najde zastání.
Oscar senior pomáhá s praktickými věcmi i sblížením rodiny
Podle průzkumu Starci na netu využívá 60 % starších lidí moderní technologie ke komunikaci se svými blízkými. Ne vždy však ovládání potřebných nástrojů plně zvládají. Aplikace Oscar senior proto nabízí možnost, jak užívání technologií starším lidem usnadnit a zároveň díky nim propojovat generace. Aplikace, kterou si do svého tabletu nainstaluje senior i mladší a v technologiích zběhlejší člen rodiny, totiž umožňuje starším lidem jednoduše a bezpečně vstoupit do digitálního světa, kde se jejich děti či vnuci stanou jejich průvodci. Postupně tak mohou na dálku přizpůsobit tablet prarodiče jeho potřebám, udržovat s ním kontakt díky společným videohovorům a sdílením fotografií, ale i kdykoliv online zkontrolovat, zda je v domácnosti seniora vše v pořádku. Starší lidé tak i přes menší úroveň orientace v digitálním prostředí zůstanou v kontaktu s rodinou a mohou se naučit postupně využívat rozličné funkce tabletu či chytrého telefonu.
Aplikace usnadní psaní zpráv nebo zablokují otravné telefonáty
Další velmi praktickou aplikací, kterou ocení zejména lidé pokročilého věku, kteří se potýkají se zhoršenou jemnou motorikou, je aplikace SMS hlasem. Ta umožní nadiktovat SMS zprávu i příjemce telefonu bez zdlouhavého mačkání klávesnice. Zejména lidem v pokročilém věku tak může ušetřit spoustu času i nervů s hledáním správného písmena. Starší lidé poté ocení také aplikaci Nevolejte.cz, jež má za úkol blokovat nevyžádané telefonní hovory. Aplikace blokuje jak kontakty ze sdílené černé listiny, tak čísla, která označí jako nežádoucí sám uživatel. „Lidé vyššího věku jsou často cílem nejrůznějších obchodníků, kteří se snaží buď vynutit osobní schůzku, nebo dokonce prodat službu či zboží přímo po telefonu. Jsou pro ně totiž často snadným cílem. Je proto dobře, že existují způsoby, jak se nevyžádaným telefonním hovorům bránit,“ kvituje Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe.
Hledání lékárny či slevové akce bude díky telefonu snazší
Také v každodenním životě lze ale chytrý telefon využít. Užitečná je například aplikace Najdi lékárnu, která snadno vyhledá lékárny v okolí, jejich otevírací dobu i kontaktní údaje. Aplikace umožňuje dokonce i porovnání cen léků v jednotlivých provozovnách nebo stažení příbalového letáku přímo do mobilu. Přehled o všech akcích a slevách v oblíbených supermarketech pak starší lidé mohou získat díky aplikaci Kupi, jež umožňuje přehledné listování v letácích i vyhledávání konkrétních produktů.