Nová aplikace Chytrémapy.cz nabídne nejkvalitnější ortofotomapu i přímý vstup do katastru nemovitostí

Spojení kvalitních leteckých snímků celé České republiky s přímým přístupem do katastru nemovitostí nabízí nová aplikace na webu Chytremapy.cz společnosti TopGis. Kromě toho v ní návštěvníci naleznou na jednom místě řadu dalších důležitých informací včetně panoramatického pohledu do ulic. Podívat se mohou i na věcná břemena, způsob vytápění či použitý materiál pro výstavbu budov. Přímo v aplikaci lze využít také nástroje na přesné měření.

Autorem aplikace, která je zcela zdarma dostupná všem na webu Chytremapy.cz, je brněnská společnost TopGis. Vývojáři v ní využili ortofotomapy v nejvyšším rozlišení, které TopGis jakožto výhradní dodavatel dodává například pro Mapy.cz. „Návštěvníci aplikace si mohou vybrat, zda při prohlížení použijí základní mapu, topografickou mapu nebo právě ortofotomapu z naší dílny. Samozřejmostí je lokalizace pomocí polohových služeb,“ říká Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis.

Velkým lákadlem Chytrých map je ve srovnání s dalšími nástroji přímé propojení s katastrem nemovitostí. Uživatelé díky tomu mají možnost si snadno buď přímo na mapě, nebo pomocí vyhledávání najít zvolenou adresu či parcelu a jednoduše se prokliknout přímo do katastru, kde se již dozvědí všechny podrobnosti. Odpadá tak zdlouhavé hledání čísla parcel a jejich následné zadávání na webu katastru.

Návštěvníci aplikace se mohou na jednom místě podívat i na další užitečné informace o stavebních objektech. Díky propojení s RÚIAN (Registr územní identifikace, adres a nemovitostí) si mohou zobrazit informace o jejich využití, počtu podlaží, druhu vytápění či napojení na kanalizaci,“ popisuje Drahomíra Zedníčková s tím, že mezi další funkce Chytrých map patří například možnost zobrazit si věcná břemena u jednotlivých parcel.

Přesné měření i panorama

Mezi další chytré funkce nové aplikace patří možnost měřit vzdálenosti a plochy přímo na mapě. V aplikaci lze snadno získat souřadnice konkrétních bodů, stejně jako měřit vzdálenosti mezi dvěma a více body. Užitečné je též měření plochy, které najde využití například při měření plochy pozemků mimo současné rozdělení na parcely.

Zajímavou a uživatelsky oblíbenou funkcí aplikace je rovněž možnost přepnout se do panoramatického zobrazení, neboli street view. „V panoramatických snímcích lze vidět podrobné detaily značení budov, detaily pouličního osvětlení či dopravních značek. Jsou vidět povrchy chodníků i stav komunikací. Obce, které využívají mapové služby TopGis prostřednictvím Gisonline.cz, mají kromě pasivního náhledu navíc ještě možnost využít v panoramatických snímcích přesné měření výšek, vzdáleností a sklonů, mapování či editaci pro pasporty obecního majetku,“ dodává Drahomíra Zedníčková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *