Prachatická galerie Neumannka nabízí pohled na netradiční zpracování šperků, módních doplňků i bytových dekorací. Až do 23. března zde totiž mohou návštěvníci obdivovat originální kolekce, které jsou vyrobené z recyklovaných materiálů.
Výrobky Trash Made, jež jsou v Neumannce k vidění téměř do konce března, jsou designové předměty s vlastním příběhem. Vznikají pod rukama designerů z materiálů a součástek, které už jednou byly použity a původně měly být zrecyklovány, nebo dokonce trvale zničeny. Nejčastěji se jedná třeba o komponenty z nefunkčních počítačů, plošné spoje a dráty nebo i tlačítka z telefonních budek.
„Na této výstavě je krom široké škály všech materiálů zastoupeno hodně výrobků z folií z LCD monitorů, které mne v poslední době nejvíce zaujaly. Nabízí totiž úchvatnou hru se světlem a odlesky. Třešničkou na dortu je pak pro mne objekt Magnetické pole, který je velký metr na metr a v rámci projektu Trash Made je vystaven úplně poprvé,“ říká jedna z designerek Linda Čihařová.
Všechny součástky kdysi používaných elektrospotřebičů fascinují různorodostí tvarů, barev a materiálů a samy tak ukazují svůj další potenciál. Trash Made jejich přání vyplňuje a dává jim nový tvar, funkci a životní náboj. V rámci projektu tak vznikají třeba originální brože, náhrdelníky a náramky, netradiční náušnice, ale i pozoruhodné bytové doplňky nebo svítící objekty. Kolekce jsou přitom omezené určitým počtem kusů, neboť Trash Made vychází z moderních technologií, které se neustále mění a poskytují tak týmu stále nové a inspirující součástky.
„Projekt Trash Made vznikl v základu ze spolupráce skupiny umělců, designérů, uměleckých řemeslníků, výrobců a našeho kolektivního systému. Jeho myšlenkou je dát nový život vyřazeným věcem, ale také připomínat důležitost sběru a recyklace materiálů. Proto organizujeme sběr a svoz vyřazených elektrospotřebičů a pak společnými silami se zapojenými umělci části starých elektrozařízení oživujeme. Dbáme přitom na to, aby i přes použití recyklovaných materiálů byly všechny výrobky bezpečné a měly vysokou řemeslnou úroveň a kvalitu zpracování,“ uvádí k projektu jeho koordinátorka Zuzana Kašparcová ze skupiny REMA.