Když potřebují živnostníci a firmy půjčku, měli by dobře zvážit její ekonomický přínos. Nejen v podnikání totiž platí, že smysl dává, pokud úvěrem financujete příležitost a nikoliv spotřebu. Také v úvěrech pro podnikatele mají významné postavení nebankovní poskytovatelé. Umožňují získat potřebné peníze velmi rychle a díky zajištění často i bez komplikovaného posuzování bonity. U financování podnikatelských příležitostí totiž často hraje důležitou roli čas.
Od bank a nebankovních úvěrových společností si půjčují nejen běžní občané, ale i živnostníci a firmy. Podnikatelé firemní půjčky nejčastěji využijí k financování běžného provozu, refinancování starších závazků, rozjezdu nového podnikatelského nápadu, rozšíření dosavadních aktivit nebo třeba k financování velkého developerského projektu. Podnikatelské půjčky mohou být prakticky na cokoli. „Až na výjimky nebývá cesta k získání peněz od banky příliš rychlá ani administrativně jednoduchá. Podnikatelé se musejí obrnit trpělivostí a připravit se na delší jednání s bankovními úředníky,“ popisuje z vlastní zkušenosti Petr Vencálek, jednatel společnosti BEZ BANKY, která se specializuje na financování podnikatelských příležitostí. Podle něj podnikatelé často čelí situacím, kdy mohou rychlou finanční injekcí zajistit firmě dodatečný zisk. Zdlouhavé vyřizování úvěru je ale mnohdy omezuje.
Rychlé řešení nabízejí zajištěné půjčky
Co ale dělat v situaci, kdy máte jedinečnou obchodní nabídku? Třeba když můžete využít čtvrtinových cen při likvidaci skladu s materiálem, koupit konkurenční firmu, pořídit si výhodně zboží na sklad nebo investovat do pozemků či nemovitostí. Když nemůžete čekat několik týdnů na přiklepnutí bankovního úvěru, přichází často na řadu služby nebankovních úvěrových společností, jejichž hlavní výhodou je, že jsou velmi flexibilní. „Mimobankovním financováním může podnikatel získat peníze velmi rychle a bez náročného papírování. Našim klientům jsme schopni úvěr v řádu milionů korun poskytnout nejpozději do tří dnů,“ upozorňuje Petr Vencálek. Při financování podnikatelských příležitostí nebo mimořádných tržních nik – tedy atraktivních projektů – získávají na oblibě půjčky zajištěné nemovitostí. „Jedná se o v zahraničí běžný segment úvěrů označovaný jako Hard Money Loans. Díky zajištění poskytovatel neřeší bonitu žadatele, ale především smysluplnost a rentabilitu financovaného projektu,“ dodává Vencálek s tím, že tak lze velmi rychle načerpat prostředky pro financování časově omezené obchodní příležitosti.
Půjčka musí dávat ekonomický smysl
Předtím, než se jako živnostník nebo majitel firmy rozhodnete pro financování půjčkou, si ovšem dobře rozmyslete její ekonomický přínos. Zamyslete se nad tím, jakým způsobem peníze využijete. Zadlužovat byste se rozhodně neměli kvůli výdajům na spotřebu. Příkladem může být pořízení nového luxusního sportovního vozu jen tak pro radost nebo v očekávání, že uděláte dobrý dojem na své obchodní partnery. Mnohem více práce odvede pro vaši firmu i běžný vůz střední třídy, navíc se nemusíte obávat vysokých výdajů na provoz a údržbu. „Každý podnikatel by si měl dopředu řádně propočítat, jaký bude mít zamýšlená investice finanční přínos. Pokud například nakoupíte velmi výhodně materiál, který v následujících měsících použijete u svých zákazníků, snížíte si tak vlastní výdaje a ve výsledku více vyděláte. V těchto případech proto dává smysl i financování nákupu půjčkou,“ vysvětluje Vencálek. Pokud jde o využití zajímavé obchodní příležitosti, kdy zpravidla čas hraje proti vám, rychlé poskytnutí úvěru samozřejmě není nejlevnějším řešením. „Jde o to racionálně porovnat náklady financování a výnosy z využité příležitosti. Podnikatel samozřejmě může kalkulovat i s tím, že rychlou půjčku v dalších měsících refinancuje levnějším úvěrem v bance,“ dodává Petr Vencálek. Předčasné splacení úvěru totiž nebývá u seriózních poskytovatelů zpoplatněno.