Čeští spotřebitelé se našli ve využívání rozličných kurýrních služeb. Nejenže mnohem více vyhledávají přepravní služby pro různé druhy zásilek, ale také rozšiřují spektrum svých přání. Pomoc „poslíčků“ už ocení nejen při nákupu potravin či dovozu květin a jídla. Rádi si nechají doručit třeba načepované pivo, sexuální pomůcky nebo naopak odvézt odpadky. A samozřejmě na to většinou spěchají.
Zájem o kurýrní služby v tuzemsku rapidně stoupá. Za poslední roky vzrostla poptávka po klasickém přepravování zásilek o desítky procent, přičemž stále více dominuje expresní doručování. „Od roku 2013 je procentuálně objem námi přepravovaných zásilek větší téměř o 60 %. Třetina z toho jsou pak služby expres, kdy se zásilka dostane do rukou příjemce v rámci stejného města přibližně do 60 minut, nebo extreme, kde je doba doručení ještě kratší. Garantujeme maximum 30 minut, pokud se nejede dále než na vzdálenost patnácti kilometrů,“ říká k trendu Jana Šobotníková z kurýrní služby Messenger.cz. „V rámci celé České republiky dominuje služba Overnight Economy, tedy doručení do druhého dne,“ dodává Šobotníková. Obdobně hodnotí aktuální lačnost po domácích přepravních službách i Petr Chvátal ze společnosti PPL CZ. „Roční růst poptávky směrem ke kurýrním službám se u nás pohybuje kolem patnácti až dvaadvaceti procent. Denně řeší každý náš kurýr asi 70 až 130 zásilek, záleží na regionu,“ uvádí Chvátal.
Jídlo a nákup nestačí
Zejména ve větších městech jsou už poměrně hojně využívány taky kurýrní služby zprostředkovávající doručení nákupu potravin až ke dveřím zákazníka. Mezi nejznámější patří Rohlík.cz, Košík.cz nebo Tesco Online nákupy. Obdobný je také zájem o dovoz hotového jídla, přičemž má zákazník k dispozici výběr z desítek až stovek fast foodů či restaurací. Na českém trhu to aktuálně nabízí služba Dáme jídlo, jejímiž konkurenty se v posledním roce staly ještě Wolt a Uber Eats. Ani to však Čechům stále nestačí. Oblíbili si takzvané „osobní asistenty“, tedy kurýry, kteří jim doručí domů cokoliv, co je legální. „I u nás je velmi oblíbený nákup a doručení jídla a velkou část poptávky tvoří objednávky květin nebo dárkového zboží, kdy se díky naší pomoci snaží zákazník vyřešit nedostatek času. Chtěné jsou však i klasické kurýrní služby, tedy převezení zásilky z bodu A do bodu B, zejména když potřebují trochu lepší péči,“ popisuje Jana Hejnicová, marketingová manažerka služby DoDo poskytující zmíněné osobní asistenty. Podle Hejnicové jsou však objednávky čím dál pestřejší. „DoDo pro koncové zákazníky funguje jako chytrý kurýr, zákazníkovi jsme schopní nejen převézt zásilku, ale můžeme pro něj po cestě udělat jakoukoliv službu. Vezli jsme už tedy například na určenou adresu letecké palivo, nejrůznější sexuální pomůcky a postinory po divokých večírcích nebo jsme za zákazníky vezli na skládku odpadky,“ doplňuje Hejnicová.
Pohodlná ekologie
To, že roste obliba kurýrních a zásilkových služeb ve spojení s recyklací odpadu, potvrzuje také třeba kolektivní systém Rema. V jejich případě si však nechávají Češi zbytečnosti z domácnosti pochopitelně odvážet. „Kontejner na plast, papír nebo sklo už většinou máme poblíž domu. S elektroodpadem je to ale o něco horší, jedná se navíc mnohdy o těžší předměty. Když se to přičte k nedostatku času, který máme, a určité pohodlnosti, výsledkem je rostoucí zájem o to, aby to nepotřebné někdo z naší domácnosti odvezl. Za poslední rok vzrostl zájem o náš speciální odvoz o 20 %,“ doplňuje David Vandrovec, generální ředitel společností REMA, které se specializují na zpětný odběr a recyklaci elektroodpadu, přenosných baterií, akumulátorů a solárních panelů. Kdokoliv v republice může využít jejich bezplatné služby Buď líný, v rámci které odveze kurýr z přihlášené domácnosti vyřazené elektropřístroje, spotřebiče, baterie, akumulátory nebo staré tonery, CD a DVD. Tedy pokud je hmotnost nashromážděného odpadu aspoň 20 kilogramů a vše je zabalené do krabice. Obdobných služeb je možné využít třeba i v případě bioodpadu nebo odpadu nadměrného, nabízí je nejčastěji radnice či obecní úřady, někdy za úplatu.
Na Vánoce objednejte pivo i kapra
Kromě osobních asistentů, klasických přepravních kurýrů nebo ekologických služeb najdeme na českém trhu taky další, úzce specializované „poslíčky“. Poměrně čerstvou novinkou je například pražský online výčep Peevo, který rozváží sedm dní v týdnu pivo uvařené v menších pivovarech, čerstvě načepované do speciálních lahví. „Jsme na trhu zatím jen pár měsíců, ale vidíme, že o službu je veliký zájem. Nejčastěji si Pražané objednávají na daný den, kdy si chtějí na pivu pochutnat,“ říká jeden ze zakladatelů výčepu Matúš Karaffa. V předvánočním shonu narůstají na popularitě taky dovážky čerstvých ryb až na „vánoční stůl“. Vánoční kapry rozváží třeba KaprGoHome nebo Kapřík.cz. Obdobně to funguje i s vánočními stromky, které lze koupit nebo pronajmout s doručením až do pokoje včetně zápůjčky misky pod něj.