Chytré mapy vás nechají bloumat po městě z pohodlí obýváku. Změří plochu pozemků a ukážou i způsob vytápění budov či použitý materiál

Projít se virtuálně z pohodlí vlastního obýváku po blízkém či vzdálenějším městě není díky mapovým aplikacím již dávno žádný problém. Ty nejnovější toho ale vedle prostého zobrazení ortofotomapy či panoramatického pohledu nabízejí daleko více. Podívat se lze například na materiál použitý na výstavbu jednotlivých budov, způsob jejich vytápění nebo třeba na ceny zemědělské půdy. Propojení s katastrem pak zase ukáže majitele pozemků a nemovitostí.

Kvalitní letecké snímky a panorama jako standard

Kvalitní a pravidelně aktualizované mapové podklady jsou základem každé aplikace. Letecké snímky v co nejvyšším rozlišení umožní uživatelům po internetu doslova nakouknout na sousedovu zahrádku či se z ptačí perspektivy podívat na Václavské náměstí, Karlštejn nebo jakékoliv jiné místo v Česku. Podobně se v dnešní době považuje za standard i možnost přepnout se v aplikaci do panoramatického pohledu a vybranými místy si doslova projít.

„Snímky, které poskytují širokoúhlý pohled z ulice, se pořizují speciální kamerovou hlavou umístěnou na jedoucím autě. Jednotlivé fotografie se pak spojí v jeden celek a lidem tak umožní podívat se nejen na jedno konkrétní místo, ale v 360° záběru na celou viditelnou scénu,“ popisuje Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis, která se na letecké a mobilní snímkování země specializuje a je například dodavatelem mapových podkladů pro Seznam. V dnešní době je panoramou pokrytá většina území České republiky a podobně jako u ortofotomap jsou tyto snímky pravidelně aktualizovány.

Podrobné informace o pozemcích a stavbách

Dnešní mapové aplikace ale nabízejí mnohem více než jen prosté zobrazení leteckých snímků či panorama. Pestrou škálu možností mají například uživatelé aplikace Chytremapy.cz, kterou bezplatně provozuje právě TopGis. Lidé si prostřednictvím jednotlivých vrstev mohou zobrazit detailní informace o pozemcích i stavbách, které se na nich nacházejí.

Snadno tak lze zjistit například druh pozemku – od orné půdy přes zahradu až po zastavěnou plochu –i způsob jeho využití od zeleně přes sportoviště, školky, skleníky až po fotovoltaické elektrárny či skládky. Aplikace uživatelům umožní zobrazit si například i informace o tom, zda je na konkrétní parcele či její části nějaké věcné břemeno, a pokud ano, tak jaké.

„Podobně si lze jednoduše zobrazit rovněž informace o samotných stavbách, které se na pozemcích nacházejí. Ať už se jedná o způsob jejich využití, jako je průmyslový objekt, rodinný či bytový dům nebo třeba garáž, či takové detaily jako způsob vytápění nebo napojení na vodovod a kanalizaci,“ říká Drahomíra Zedníčková s tím, že pomocí chytrých map je možné zjistit i to, zda je konkrétní budova postavená z cihel, kamene, dřeva nebo panelů, kolik má pater a zda má například výtah.

Přesné měření i cena půdy

Praktické využití mohou mít pro uživatele také některé další ne zcela běžné funkce aplikace Chytremapy.cz. V aplikaci lze snadno získat souřadnice konkrétních bodů, stejně jako měřit vzdálenosti mezi dvěma a více body. Užitečné je též měření plochy, které najde využití například při měření plochy pozemků mimo současné rozdělení na parcely.

Vlastníci půdy pak mohou ocenit propojení aplikace s takzvanou BPEJ, tedy bonitovanou půdně ekologickou jednotkou. Ta tvoří podklad pro zákonná opatření a jde z ní odvodit i cenu dle vyhlášky č. 441/2013 sb., z níž se následně stanovuje například daň z nabytí nemovitých věcí. Vyhlášku lze obecně u zemědělských pozemků využít jako jakýsi ukazatel tržní ceny. Ta je totiž obvykle dvoj až trojnásobkem hodnoty stanovené touto vyhláškou. Pomocí chytrých map GisOnline.cz je tak možné území podle BPEJ ohraničit i dle vyhlášky nacenit.

Přímé propojení s katastrem

Užitečné pro všechny uživatele může být také propojení mapové aplikace s katastrem nemovitostí. „Přímo v aplikaci Chytremapy.cz mají možnost si snadno buď přímo na mapě, nebo pomocí vyhledávání najít zvolenou adresu či parcelu a jednoduše se prokliknout přímo do katastru nemovitostí, kde se již dozvědí všechny podrobnosti. Odpadá tak zdlouhavé hledání čísla parcel a jejich následné zadávání na webu katastru,“ říká Drahomíra Zedníčková. Tuto možnost ocení zejména zájemci o nové bydlení, kteří si tak mohou jednoduše ověřit, zda je prodávající skutečně majitelem nabízené nemovitosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *