Ekologická soutěž E.ON Energy Globe každoročně sbírá a oceňuje zajímavé projekty, které přispívají k ochraně přírody. Letos v kategorii Stavba nominovala odborná porota do užšího finále projekt mateřské školky v obci Sedlejov, která dokonale zapadá do okolní vesnické zástavby a využívá moderní technologie v podobě tepelného čerpadla či větrání pomocí rekuperace. Autoři mysleli i na správné osvětlení interiéru denním světlem. Druhým z nominovaných projektů je multifunkční komplex v pasivním standardu, který se nachází v Praze-Stodůlkách. Projekt je příkladem kvalitní architektury, kde nacházejí uplatnění moderní technologie i unikátní antivibrační prvky ve stěnách budovy.
Spojením smělé architektury a moderních stavebních postupů vznikla v malé obci Sedlejov na Vysočině jedinečná mateřská škola. „Jedná se o novostavbu s minimální energetickou náročností, která dokonale zapadá do původní zástavby. Zvenčí vypadá, jako by zde stála už desítky let,“ pochvaluje si Milan Beneš, starosta Sedlejova. Zdivo je bílé s klasickým dřevěným obložením a sedlovou střechu pokrývají keramické režné tašky. I když stavba navenek připomíná venkovskou stodolu, uvnitř budovy nechybí moderní technologie, jako je tepelné čerpadlo nebo větrání pomocí rekuperace. Ke stavbě také patří retenční nádrže pro zachytávání dešťové vody, jež slouží pro závlahu zahrady.
Prosklené plochy zajišťují dostatek denního světla
V interiéru školky na první pohled zaujmou viditelné rámy konstrukce budovy, které jsou dominantním výtvarným prvkem celého prostoru. Tuto kostru navíc efektně osvětluje horní pás střešních oken. Příjemný ráz prostoru dodává i prosklená stěna z francouzských oken. Jimi děti procházejí na dřevěnou terasu a pak dál do zahrady. Velké okno je i v herně u podlahy. Díky němu vidí děti na náves, na rybník i přicházející rodiče. „V mateřské školce máme všechno, co je tu potřeba – zázemí pro zaměstnance, jídelnu, šatny, sociální zařízení i hernu pro děti. Součástí školy je i venkovní zahrada s herními prvky obsahující kromě klasických prvků také živý tunel z vrbového proutí,“ dodává Milan Beneš.
Kvalitní architektura, energetické úspory a vysoký komfort bydlení
V pražské městské části Stodůlky vyrostla architektonicky zajímavá a současně energeticky velmi úsporná stavba. Bytový a kancelářský komplex Luka Living nabízí 215 bytů a 7 000 m2 komerčních prostor. Podle průkazu energetické náročnosti budov spadá objekt do kategorie A, tedy mimořádně úsporný, a na jeho vzniku se mimo jiné podíleli též odborníci z Centra pasivního domu. „Projekt byl náročný zejména z hlediska velikosti. Stavba jednoho rodinného domu v pasivním standardu je daleko snazší než stavba velkého bytového domu s obchodním centrem. Byl to nejtěžší projekt, na kterém jsem kdy pracoval,“ uvádí Tomáš Kašpar, spoluautor a šéfmanažer projektu.
Antivibrační prvky brání prostupu hluku do interiéru
Vnější stěny budovy jsou navrženy tak, aby splňovaly parametry nutné pro pasivní domy. Fasáda budovy je zateplena minerální vlnou a okna jsou zasklena tepelně-izolačními trojskly. V konstrukci domu najdeme rovněž unikátní antivibrační prvky, jež zamezují pronikání hluku do interiéru z blízké stanice metra. Součástí všech bytů je lokální větrací systém s rekuperací tepla a v budově jsou instalovány shozy pro tříděný odpad. Vytápění je řešeno jako centrální s možností pozdější instalace tepelných čerpadel. Obyvatelé bytů mají díky chytrým technologiím okamžitý přehled o spotřebě energií.
Vítěznou stavbu vybírá veřejnost
Oba projekty nominované v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Stavba teď soutěží o hlasy veřejnosti. „O vítězném projektu rozhodnou lidé v online hlasování. Odměnou za podpoření projektu může být auto ŠKODA SUPERB iV s plug in hybridním pohonem na tři měsíce zdarma, elektrokolo od společnosti svetelektrokol.cz nebo poukázky do Hornbachu,“ říká Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže. Hlasovat pro jeden ze dvou ekologických produktů mohou lidé na stránkách www.energyglobe.cz do 15. září.