Oblíbené kotlíkové dotace vstupují do své třetí a poslední vlny. Majitelé starých kotlů na tuhá paliva mají letos poslední možnost požádat o poměrně velkorysý příspěvek na nový a moderní zdroj tepla. V rámci Kotlíkových dotací mohou domácnosti dostat až 127 500 korun na nový kotel nebo tepelné čerpadlo. O dotace je velký zájem a získat je není úplně jednoduché. Odborníci proto radí s podáním žádosti příliš neváhat.
Pospěšte si. Tak by se dalo shrnout hlavní doporučení odborníků pro získání dotace na kotel nebo tepelné čerpadlo. Ministerstvo životního prostředí totiž nedávno vyhlásilo třetí a poslední vlnu oblíbených kotlíkových dotací, které jsou určeny na modernizace zdrojů tepla v domácnosti. O dotace, jež rozdělují krajské úřady, je velký zájem, a šance na jejich získání výrazně zvyšuje včasné podání žádosti.
„Máme bohaté zkušenosti jak s vyřizováním dotací, tak i s vlastní realizací výměny kotle. Pokud s námi lidé požádali o dotaci dostatečně dopředu, mají velkou šanci uspět. Naše úspěšnost při jejím získání se totiž pohybuje okolo 98 procent,“ popisuje Luboš Vrbata, vedoucí oddělení Nová řešení společnosti E.ON, která tyto dotace zájemcům vyřizuje.
Blíží se zákaz provozu starých kotlů
Kotlíkové dotace jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy na tuhá paliva za úspornější systém vytápění. Tyto kotle už brzy nebude možné legálně provozovat a letošní kotlíkové dotace jsou tedy skvělou a poslední možností, jak na nový zdroj tepla získat státní příspěvek. „Domácnosti, které stále ještě topí v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy, by neměly s výměnou otálet. Od září roku 2022 bude provoz těchto kotlů zcela zakázán, navíc výhodnější podmínky pro jejich výměnu už nebudou,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.
Mezi podporovaná zařízení patří kotle na biomasu, plynové kotle a tepelná čerpadla. Těmito zdroji tepla musí žadatel nahradit starý kotel na tuhá paliva. Výše podpory může činit až 80 procent uznatelných nákladů v maximální výši 120 000 korun. Do uznatelných nákladů lze přitom zahrnout nejen cenu nového kotle či tepelného čerpadla, ale také výdaje za rozvody a instalaci. Pokud je výměna kotle realizována v obci, která byla Střednědobou strategií zlepšení kvality ovzduší v ČR označena jako prioritní území, bude podpora navýšena o dalších 7 500 korun. Maximální částka se tedy může vyšplhat až na 127 500 korun.
Dotace nově doplní i bezúroční půjčky na kotel
Kotlíkové dotace fungují od roku 2015 a od té doby pomohly financovat nákup nového tepelného zdroje 60 tisícům domácností. Do konce roku 2020 by toto číslo mělo vzrůst na minimálně 90 tisíc výměn. Ministerstvo životního prostředí navíc v rámci poslední vlny Kotlíkových dotací připravilo pro některé regiony i program bezúročných půjček, s jejichž pomocí bude možné nákup kotle nebo tepelného čerpadla financovat.
„Klasický model kotlíkových dotací počítá se vstupní spoluúčastí žadatele, který nejprve kotel zaplatí, vymění a následně obdrží dotaci. Pro některé domácnosti je ale prakticky nemožné našetřit peníze na nový kotel dopředu, a tím pádem se pro ně kotlíkové dotace stávají nedostupné. Právě s tím by měl pomoci náš nový program kotlíkových půjček, který jim umožní výměnu předem zafinancovat,“ vysvětluje ministr Richard Brabec.
Kotlíkové půjčky budou dostupné pro obyvatele Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. „Ministerstvo se tímto krokem snaží vyjít vstříc i lidem v oblastech, jež se dlouhodobě potýkají s nižšími příjmy. Ti pak mohou tuto bezúročnou půjčku z velké části splatit právě ze získané dotace,“ popisuje nové možnosti Petr Woff z portálu Kupnísíla.cz, který se zabývá ekonomickou a pracovněprávní situací obyvatel ČR. Bezúročné kotlíkové půjčky budou vyřizovat obce, které se do programu zapojí. Obce si následně budou moci peníze ze splacených půjček ponechat na realizaci dalších projektů pro zlepšení životního prostředí.