Mít pokrytí co nejširšího území Česka a nabízet svým zákazníkům co nejlepší signál je společným cílem všech mobilních operátorů. Při plánování sítí proto využívají aktualizovaných digitálních modelů terénu, jež jim umožňují přesně si vypočítat pokrytí a šíření signálu. V hustě zastavěných oblastech a s ohledem na stavební boom jim pak pomáhají také 3D modely budov, které by jim při nesprávném umístění vysílače mohly signál blokovat.
Kvalita mobilních sítí – jejich pokrytí a síla signálu – je pro zákazníky vedle ceny stěžejním argumentem při volbě operátora. Kvalitu služeb jednotlivých operátorů si mohou lidé ověřit například v aplikaci qos.ctu.cz, kterou připravil Český telekomunikační úřad. „Na jednom místě ukazujeme výsledky profesionálních měření i uživatelských dat získaných v rámci aplikace NetMetr a teoretické výpočty,“ vyzdvihuje předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.
Důležitosti zmíněných parametrů jsou si dobře vědomi i samotní operátoři. Do rozvoje, údržby a modernizace sítě proto dávají miliardy korun ročně. Při plánování rozvoje svých sítí přitom musejí počítat se změnami v terénu i novou výstavbou v obcích, a zejména velkých aglomeracích.
„Operátoři tak pro plánování sítí obecně potřebují a využívají digitální modely terénu, které jim dají přesnou představu o šíření signálu. Tyto modely se musejí kvůli změnám v krajině, jako je rozšiřování lesních porostů a podobně, i nové výstavbě v obcích a městech pravidelně aktualizovat,“ říká Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis, která se specializuje na mobilní a letecké mapování Česka.
To potvrzují i samotní operátoři. „Model terénu využíváme v našich predikčních nástrojích, ve kterých modelujeme pokrytí pro nové vysílače, optimalizujeme konfigurace antén a nastavení parametrů. Z výsledků simulací počítáme i mapy pokrytí, které prezentujeme na našich stránkách,“ popisuje Ondřej Luštinec, mluvčí Vodafone.
Vedle digitálních modelů terénu se podle Drahomíry Zedníčkové stávají žádanější i 3D modely budov či větší zástavby. „Zejména v hustě zastavěných oblastech je důležité pracovat s detailním 3D vektorovým modelem, protože šíření signálu je zásadně ovlivněno typem a velikostí překážek. Kromě modelu terénu proto potřebujeme co nejvěrnější model toho, co na tom terénu leží, tedy budov, silnic, železnice, porostů a podobně,“ vysvětluje Ondřej Luštinec.