Situace kolem výkupu pozemků je ve většině českých krajů čím dál komplikovanější. Mezi nejčastější důvody, kvůli kterým se nejsou kraje schopné s majiteli pozemků domluvit, patří nereálné požadavky na navýšení kupní ceny. Proces se z těchto důvodů protahuje a zejména u výkupu pozemků, kudy má vést strategická silniční trasa, musí kraje situaci vyřešit vyvlastňovacím řízením.
V případech, kdy je výkup pozemků nutný pro investiční výstavbu a rekonstrukce silnic financovaných především z dotací, dochází následně k situaci, která jde řešit pouze dvěma způsoby. „Pokud není cena úplně přehnaná, kraj na ní přistoupí. Bohužel v poslední době bojujeme čím dál častěji s druhou variantou, což je vyvlastnění za cenu dle znaleckého posudku. Tato možnost sice ve výsledku vede k získání pozemku, ale jde o proces časově velmi náročný, trvající i jeden až dva roky,“ přibližuje situaci ve Zlínském kraji Jan Vandík z oddělení vnějších vztahů a komunikace.
K vyvlastňování se musí uchylovat také Jihočeský kraj. „V rámci výkupů pozemků pro stavby krajských silnic se taktéž potýkáme s problémy, především ohledně výše kupní ceny. S tím souvisí také problém spojený s majetkoprávním vypořádáním pozemků. Od 1. 8. 2019 jsou totiž vyvlastňovací řízení v případě veřejně prospěšných staveb v kompetenci krajských úřadů. Vzhledem k tomu, že v našem případě je vyvlastnitelem Jihočeský kraj, tak musí ministerstvo případem pověřit jiný krajský úřad. Z toho plyne, že zde bude delší časová lhůta na vyřízení případu, než tomu bylo u vyvlastňovacího odboru příslušného stavebního úřadu, což povede k prodlevám,“ tvrdí Radek Šíma z oddělení informací a styku s veřejností z Jihočeského krajského úřadu.
Vlastníci brzdí výstavbu, novela stavebníkům i úřadům částečně ulevila
Na problémy s výkupy pozemků upozorňují také developerské firmy. Protahuje se především nová výstavba. „Z hlediska projekční přípravy jsou problémy s výkupy pozemků velmi nepříjemné. Vyvlastňování je často velmi komplikované a s právními zástupci vlastníků úřady jednají celé roky, což výstavbu, ale například i rekonstrukce velmi brzdí. Částečně pomohla novela stavebního zákona z loňského roku, avšak stále je co zlepšovat,“ říká Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb.
Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje s Tomášem Kalábem souhlasí. Díky novele stavebního zákona a zákona o pozemních komunikacích mohou kraje připravovat silnice druhých a třetích tříd v režimu veřejně prospěšných staveb. „To znamená, že můžeme získat stavební povolení i bez souhlasu vlastníka pozemku pod komunikací. Jeho souhlas je zapotřebí až pro realizaci stavby. Pokud se ale s vlastníkem nedomluvíme, musíme také přistoupit k vyvlastnění, které se může protáhnout,“ doplňuje Barták.
Ministerstvo pro místní rozvoj o novém stavebním zákonu s kraji zatím nejedná
Potíže s výkupem pozemků by mohl pomoci vyřešit nový stavební zákon, který by měl vejít v platnost v roce 2021. Kraje ale mají o chystaném zákoně jen minimum informací. „K tomuto tématu nemá Jihočeský kraj prozatím žádné informace. Nejsme subjektem, se kterým by byly tyto záležitosti konzultovány,“ říká Šíma. Podobně se vyjadřuje i Dominik Barták. „Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o věcný záměr nového stavebního zákona a v současné době se teprve pracuje na paragrafovém znění, nejsou nám známy bližší informace. Lze ale předpokládat, že podmínky buď zůstanou stejné, případně bude snaha o urychlení přípravy a realizace staveb, pokud se bude jednat o stavby ve veřejném zájmu.“
Ústecký kraj trápí při výkupu pozemků exekuce
Informace ohledně nového stavebního zákona nemá k dispozici ani Ústecký kraj. Ten se ale v rámci potíží s výkupem pozemků musí často vypořádat i s dalším specifickým problémem. „Řada pozemků v našem kraji je zatížena exekucemi. Velmi často se potýkáme s tím, že na vlastníka pozemku je uvalena celá řada exekucí, což velmi komplikuje jejich vymazávání na listech vlastnictví. Dohledávání exekucí, komunikace s exekutory, častá neochota vlastníků, to vše významně prodlužuje výkup pozemků,“ přibližuje situaci v Ústeckém kraji Lucie Dosedělová, tisková mluvčí a vedoucí oddělení mediální komunikace Ústeckého kraje.
Zřejmě nejklidnější situace okolo výkupu pozemků je v Jihomoravském kraji. „Vyloženě palčivých problémů si nejsme vědomi. Majetkový odbor několik posledních let nabízí výkup pozemků pod silnicemi za cenu dle znaleckého posudku, vše ostatní záleží na dohodě smluvních stran. Pozemky se i nadále vypořádávají nejpozději ve fázi před podáním žádosti o vydání stavebního povolení,“ uzavírá Monika Brindzáková, tisková mluvčí Jihomoravského kraje.