Léto je dávno pryč, o třiceti stupních nad nulou si můžete nechat jen zdát, ale přesto se potýkáte s pocením? Vlhkých rukou a propocených košil se můžete zbavit i bez chemie.
Přestože pocení je přirozený jev, kterým se tělo ochlazuje i zbavuje některých látek, ve společnosti se při nadměrném pocení většinou cítíme nepříjemně. Ať už kvůli viditelným skvrnám na oblečení, nepříjemnému odéru, nebo vlhké kůži na rukou či obličeji.
Rychlým řešením jsou pro mnoho lidí deodoranty či antiperspiranty. Ne každý ale holduje průmyslově vyráběným kosmetickým přípravkům. Naštěstí existují také přírodní pomocníci. „V poslední době se lidé přiklánějí místo k deodorantům k přírodním prostředkům proti pocení, například k výluhu z lopuchu ve spreji,“ informuje bylinkářka Jarmila Podhorná.
Pocení lze zabránit i zevnitř
Jako je tomu u řady jiných obtíží, i pocení je nejlepší řešit preventivně. Pomůže vynechat kávu, kouření, alkohol, ale též ostrá, smažená a příliš tučná jídla. Samozřejmostí je pravidelná hygiena, při níž je ovšem potřeba dbát rovněž na dobré osušení – ve vlhkých záhybech kůže se mohou vytvořit nepříjemné infekce a plísně. Lidé trpící nadměrným pocením by také měli používat prodyšné textilní materiály a čisté svršky na převlečení mít pro jistotu přichystány i v práci nebo v aktovce či kabelce.
„Problém s pocením musíme řešit zároveň vnitřně. U žen bývá tento problém často způsoben úbytkem hormonů v klimakteriu. V tomto případě můžeme jejich množství doplnit některou z bylin s hormonálním působením, a to ptačím jeřábem, maliníkem či kontryhelem. Mužům pomůže kotvičník nebo dub. Pocení může mít také příčinu v oslabené činnosti jater, která se zároveň projeví únavou. Tady z přírody pomohou ostropestřec, jalovec, popřípadě schizandra,“ doplňuje Podhorná.
Proti pocení pomůže rovněž psychická pohoda. Snažte se vyhnout zbytečnému stresu, dokončování pracovních restů na poslední chvíli i strachování se ohledně věcí, které nemůžete ovlivnit.