Letní měsíce jsou obdobím, kdy panuje vyšší riziko vloupání do domů a bytů, a to zvláště v době, kdy jsou jejich majitelé na dovolené. Zloděje lze odradit udržováním zdání, že v domě stále někdo je, i tak by ale základním zabezpečením měly být kvalitní dveře a hůře překonatelná okna. Ta lze chránit speciálními roletami. Vstupní prostory, na něž se zloději zaměřují, je též dobré opatřit chytrými pohybovými čidly, která v případě otevření dveří nebo oken obratem upozorní majitele přes jeho chytrý telefon, ať už je kdekoliv.
Ačkoliv má Česká republika dle statistik jedno z nejnižších procent vloupání do domů a bytů v přepočtu na počet obyvatel v rámci zemí Evropské Unie, není vhodné spoléhat na to, že zrovna vám se tato nehezká zkušenost vyhne. „Za loňský rok Policie ČR registrovala celkem 2 171 vloupání do bytů a 2 553 do rodinných domů. Dále tak pokračuje klesající tendence v této oblasti – oproti roku 2017 klesl počet vloupání do bytů o 347, do rodinných domů o 394. V letošním roce dál počty vloupání klesají, do května tohoto roku máme u bytů ohlášeno 840 vloupání, u rodinných domů 1007,“ uvádí Eva Kropáčová, vrchní komisařka z Policejního prezidia České republiky. Počet ohlášených vloupání do bytů či domů dosahuje během roku nadprůměrných hodnot zejména během prázdninových měsíců, kdy mnoho lidí na delší dobu opouští své domovy.
Zbytečně nechtěnou návštěvu nelákejte
Chtějí-li lidé snížit riziko, že k nim domů během jejich pobytu na dovolené zavítá zloděj, na minimum, je v prvé řadě potřeba příliš informace o své absenci z domova nešířit, zvláště pak na oblíbených sociálních sítích. To, že je dům nebo byt zrovna prázdný, by mělo být co možná nejméně patrné. Domluvte se tedy se sousedy či známými z okolí, aby vám čas od času vybrali schránku nebo si zaparkovali před vaším domem své auto. Pokud máte poblíž domova někoho, komu zcela důvěřujete, například rodiče nebo sourozence, svěřte jim náhradní klíč a poproste je, aby občas do domu zašli, otevřeli na chvíli okna či vytáhli žaluzie. Zloději si totiž zpravidla před vloupáním svůj cíl nějakou dobu obhlížejí a působí-li obydlený, může je to odradit. K vytvoření zdání, že je dům obydlený, dnes velmi dobře poslouží též prvky z kategorie smart home. „Současné technologie chytré domácnosti umožňují ovládání zejména stínicí techniky pomocí mobilní aplikace prakticky odkudkoliv. Díky tomu tak pohybem žaluzií může uživatel simulovat, že se nachází v domácnosti, a zloděje tím pádem zavčas odradit. Kromě toho je možné pohyb stínění také před odjezdem na dovolenou naprogramovat,“ podotýká Jan Malysz ze společnosti Lomax, která je na tuzemském trhu předním výrobcem stínicí techniky. Zároveň se doporučuje odstranit z dohledu při pohledu přes okno či jiné prosklené prvky všechno cennější vybavení. „Lidé by měli dbát na to, aby alespoň při jejich nepřítomnosti nebyla hned přes okno vidět drahá televize a další elektronika, vitrína se starožitnostmi, natož pak třeba šperkovnice,“ upozorňuje Nela Maťašeje, manažerka marketingové komunikace a tisková mluvčí Direct pojišťovny, jež nabízí pojištění majetku, mimo jiné i proti krádeži, sjednatelné i online. Pamatujte však na to, že aby vám pojišťovna v případě odcizení majetku pojistné plnění vyplatila, musíte prokazatelně doložit, že zloděj při průniku do vašeho domova překonal překážky.
Základem zabezpečení jsou dveře a zajištěná okna
Samotné zabezpečení domova by mělo začínat kvalitními bezpečnostními dveřmi. Těch se nabízí několik verzí podle úrovně zabezpečení od jedné do šesti, pro domácnosti pak obvykle stačí dveře se zabezpečením úrovně tři. Ty jsou díky ocelové konstrukci a trnům, které při zamčení zajíždějí přímo do zdi a brání tak vypáčení, pro běžného zloděje nepřekonatelné. Máte-li dům propojený s garáží, nezapomeňte při zabezpečování také na garážová vrata. Právě ta podle odborníků s ohledem na bezpečnost často patří ke slabším místům. Výrobci si toho ovšem již dnes jsou vědomi a opatřují bezpečnostními prvky i je. „Proti vypáčení jsou zabezpečeny jak kolejnice, ve kterých se vrata pohybují, tak samotný pohon. Nežádoucímu vysunutí vrat brání také vnitřní blokovací zarážka,“ uvádí Jan Malysz ze společnosti Lomax, jež se kromě stínicí techniky zaměřuje též na moderní a bezpečná garážová vrata. Již zmíněnou stínicí techniku, zejména pak předokenní rolety, lze využít i k přímému zabezpečení oken, na něž řada zlodějů při pokusech o průnik do domů též často cílí. „Primární funkcí předokenních rolet je sice stínění, díky bezpečnostním článkovým pružinám, které drží lamely v jedné rovině, ale zároveň nemůže dojít k jejich nežádoucímu mechanickému zdvihnutí. Pro zloděje tak představují jen obtížně překonatelnou překážku a chrání jedno z nejslabších míst domu,“ doplňuje Jan Malysz.
Okna i dveře pohlídají chytrá pohybová čidla
Další moderní prvek zabezpečení majetku poté představují různá bezpečnostní čidla a alarmy, dnes často napojené na systémy chytré domácnosti. Tato smart zařízení lze obvykle ovládat na dálku přes aplikaci v mobilním telefonu, případně od nich přijímat hlášení o různých událostech, ať už jste kdekoliv. Často využívaná jsou například čidla pohybová, která buď reagují na pohyb ve svém zorném úhlu, nebo na pohyb předmětu, na němž jsou umístěna. Unikátní pohybová čidla pod značkou Direct Echo od května tohoto roku nabízí i Direct pojišťovna. Lze je umístit v podstatě kamkoliv: na dveře, okno, ale i na jednotlivé kusy nábytku, jízdní kolo, automobil a podobně. Jejich jedinečnost oproti jiným pohybovým čidlům dostupným na trhu spočívá v tom, že jsou připojeny na novou síť internetu věcí, jež v současnosti pokrývá asi 96 procent území ČR. „Aby naše čidla fungovala, nepotřebují být připojená k vaší Wi-fi ani k jakékoliv centrální jednotce, nebo dokonce elektrické síti – baterii mají zabudovanou přímo v sobě. Ovládají se velmi snadno přes mobilní aplikaci pro operační systémy Android nebo iOS,“ vysvětluje Nela Maťašeje. Kromě pohybového čidla Direct pojišťovna pod značkou Direct Echo nabízí i vodní čidla, která detekují únik vody kupříkladu u pračky, záchodu, myčky nebo umyvadla. Díky nim tak během dovolené můžete mít jistotu, že ze svého bytu nevytopíte sousedy nebo že se nevrátíte do zatopeného domu.