Většina lidí si nyní myje ruce častěji než před pandemií nemoci COVID-19. Ale není to kvůli starosti o ostatní. Nová studie značky Tork, spadající pod společnost Essity, ukazuje, že skoro osm z deseti respondentů si umývá ruce jen proto, aby ochránili sebe. Světový den mytí rukou, který slavíme 15. října, má v letošním roce téma ‘Hygiena rukou pro všechny’, což je velice aktuální.
V souvislosti se Světovým dnem mytí rukou 2020 zveřejňuje Essity nová fakta o hygieně rukou ze svého globálního průzkumu o hygieně a zdraví, který se uskutečnil letos v červenci. Je jasné, že COVID-19 měl velký vliv na lidské chování, v neposlední řadě i na hygienu rukou. Dva lidé ze tří změnili způsob, jakým si myjí ruce, a 75 procent lidí uvedlo, že si myjí ruce častěji. Ale je to dost?
Kvůli komu si myjete ruce vy?
Hygiena rukou je v boji s infekčními chorobami zásadní a nyní máme celosvětově potvrzeno od více než 10 000 lidí, že své hygieně rukou udělali změnu k lepšímu. Ačkoli, 77 procent oslovených lidí říká, že si myjí ruce jen proto, aby ochránili sebe. Většina oslovených také říká, že si myjí ruce jen po určité činnosti, například 78 procent oslovených říká, že si myjí ruce poté, co navštívili veřejné místo, oproti tomu jen 38 procent oslovených říká, že si myjí ruce předtím, než se vydají na veřejné místo. Ukazuje to, že se více zajímají o to, aby si nekontaminovali vlastní ruce, než o to, že by potencionálně mohli nakazit ostatní.
„Přestože lidé projevují v době pandemie velkou solidaritu s pracovníky v první linii, výsledky průzkumu ukazují, že se můžeme zlepšit v tom, umývat si ruce kvůli ostatním. Hygiena rukou je klíčový nástroj v naší snaze udržet naše komunity zdravé. Doufám, že si častější mytí rukou uchováme nejen během pandemie, ale i do budoucna,“ říká Carolyn Berland, PhD, Global Brand Innovation Manager, ze společnosti Essity Professional Hygiene.
Je běžné, že hygiena rukou ovlivňuje pověst firmy
Během znovuotevření a snahy přilákat zákazníky se úroveň hygieny stává zásadní pro to, aby se zákazníci cítili v bezpeční a chránění. Během pandemie COVID-19 vzrostly nároky na hygienické standardy. V průzkumu šest z deseti respondentů odpovědělo, že zvýšili svoje nároky na hygienu v restauracích a kavárnách, a stejné procento se cítí bezpečněji, pokud zná detaily o hygienických opatřeních ve veřejných prostorech.
Celkově 81 procent respondentů souhlasí nebo silně souhlasí s tvrzením: „Očekávám, že veřejné toalety a umývárny zajistí bezpečné hygienické prostředí ve větší míře, než tomu bylo před propuknutím COVIDu-19.“ [2]
„Pro firmy, které chtějí přilákat lidi zpět, je zásadní správná hygiena rukou, přístup ke stojanům s hygienickými prostředky a informování o opatřeních, která byla udělána, aby se zabránilo šíření viru. Ty, kteří se s tím dobře vypořádají, to do budoucna posílí,“ říká Wojciech Nizio, regionální Brand Activation Manager ze společnosti Essity Professional Hygiene.