Kosmetický balíček našel pod vánočním stromečkem snad každý. Proto nepřekvapí, že podle statistik je kosmetika druhou nejoblíbenější produktovou kategorií na českých e-shopech hned za elektronikou. Na čelních příčkách se vedle přípravků proti vráskám stále častěji objevuje i kosmetika chránící pleť před znečištěným ovzduším. Tento trend není náhodný. Globální znečištění životního prostředí proniká do všech sfér lidského života. Je na něj kosmetický průmysl připraven?
Kůže je orgánem pokrývajícím celou plochu našeho těla. Na některých místech, například na tváři, je přitom neustále v kontaktu s ovzduším, a tak i se vším, co se v něm vyskytuje. Nelze se proto divit, že právě ochrana pokožky před působením škodlivin je aktuálním trendem, jemuž se věnují mnohé kosmetické společnosti.
Kosmetický trend číslo jedna = obrana proti nečistotám z ovzduší
Zatímco dříve se kosmetické produkty soustředily především na vliv UV záření, dnes je trendem číslo jedna obrana proti nečistotám. Aby se kosmetické produkty dokázaly vypořádat s kritickým stavem životního prostředí, musí obsahovat látky přizpůsobené dnešní době. Výzkumníci v biologických laboratořích po celém světě na tuto potřebu reagují a pracují s celou řadou přístupů. Hledají a vyvíjejí především aktivní látky, které na pokožce vytvářejí ochranný film či neutralizují tzv. volné radikály. Patří mezi ně například často skloňovaná kyselina hyaluronová či antioxidanty – vitamíny nebo extrakty.
„V laboratořích pro účely ochrany pleti před škodlivinami z prostředí vyvíjíme i různé ‚speciality‘, které působí proti biochemickým procesům nastávajícím při pronikání odpadních látek z ovzduší do kůže,“ přibližuje doktorka Iva Dolečková, vedoucí vývoje kosmetických surovin ve společnosti Contipro.
Příkladem takového procesu je například významné poškození proteinů v buňce, ke kterému pod vlivem nečistot z atmosféry dochází. Přirozené recyklační komplexy v buňce – takzvané proteazomy – pak bohužel nemusejí všechny poškozené proteiny včas zlikvidovat. Vědecký tým doktorky Dolečkové proto hledal cestu, jak proteazomy k tomuto účelu aktivovat a přispět tak k ozdravení či regeneraci pleti na buněčné úrovni. Výsledkem výzkumu jsou peptidy, které jsou schopné proteazomy jak aktivovat, tak i zvýšit jejich schopnost bránit buňku před oxidačním stresem.
Nejde pouze o správnou látku, ale také o správné použití
Vedle vývoje nových aktivních látek pro kosmetiku vědečtí pracovníci stále častěji zkoumají, jak dosáhnout maximálního a dlouhodobého účinku s již známými prostředky. „Nejde jen o to, co pleti dodáváme, ale též o to, v jaké formě to dodáváme. I totožná látka může působit různě v závislosti na tom, v jaké formě je připravena,“ vysvětluje Dolečková. Například kyselina hyaluronová se ve své základní vysokomolekulární formě nedostane v pokožce příliš do hloubky. Pokud je však připravena v nižších molekulových hmotnostech, pronikne do kůže a kožních buněk snadněji. Výrobci kosmetiky proto stále častěji obě varianty kyseliny hyaluronové kombinují, aby dosáhli maximálního efektu pro snížení hloubky vrásek a zvýšení hydratace a elasticity pleti.
Nově lze kyselinu hyaluronovou aplikovat na pleť nejen v krémech, ale rovněž v inovativní formě nanovláken, která umožní uplatnit mnohem vyšší dávku této aktivní látky. Jedná se navíc o tenkou vrstvu látky v suché formě, proto není nutné k nanovláknům přidávat konzervanty, stabilizátory ani jiná problematická aditiva. Aplikací na vlhkou pleť se nanovlákna rozpustí a hyaluronové sérum tak může působit s nejvyšším možným účinkem. Díky těmto inovacím jsou právě biochemické laboratoře klíčovým hráčem na poli přípravy kosmetických surovin.
Iva Dolečková je vedoucí vývoje kosmetických surovin v české biotechnologické firmě Contipro. Společnost je světově uznávaným producentem aktivních látek pro farmaceutické a kosmetické přípravky. Doktorka Dolečková vede tým stojící za komplexním výzkumem a vývojem zaměřeným na nové suroviny, a to od prvotního nápadu až po jejich uvedení na B2B trh.
Česká společnost Contipro, a. s., se sídlem v Dolní Dobrouči, si za 30 let svého působení na trhu vybudovala pozici jednoho z klíčových hráčů globální produkce kyseliny hyaluronové. Výsledky vlastního vývoje a výroby exportuje do více než 70 zemí světa a neustále pracuje na inovacích, které posouvají světový biotechnologický průmysl.
Více informací naleznete na stránkách www.contipro.cz.