Barevný podzim i zavřené podniky lákají na procházky do přírody. Pobyt na čerstvém vzduchu je pro zdraví prospěšný. Neměli bychom ale zapomínat na dostatečné oblečení – krátké sukně a bundičky k pasu si nechme raději na léto a také pozor na sezení na studených zídkách a lavičkách. Zánět močového měchýře totiž není nic příjemného, a navíc se může vracet.
Právě prochladnutí při pobytu venku je jednou z častých příčin zánětu močových cest. Dalšími jsou například kvasinkové infekce, poranění při pohlavním styku, případně také špatná hygiena. Některé skupiny lidí jsou navíc na zánět močového měchýře náchylnější. Kvůli oslabeným svalům pánevního dna jsou to například ženy po porodu, dále cukrovkáři nebo jedinci s inkontinencí. Obecně na tento problém trpí především ženy, protože mají kratší močovou trubici a infekce se tak do těla dostane snáze.
Samotný zánět je velmi nepříjemný především kvůli pálivému a řezavému pocitu při močení, kdy navíc člověk dokáže vyloučit vždy jen malé množství moči. Proto také trpí neustálou potřebou chodit na záchod. Zánět může provázet také teplota a bolest v podbřišku.
Při zánětu močového měchýře je důležité zvýšit příjem tekutin kvůli ředění a vylučování nežádoucích látek. S tím mohou pomoci bylinné přípravky. Při problémech s močovým měchýřem a močovými cestami lidé odedávna využívali bylinné prostředky. Některé byly protizánětlivé, jiné anti bakteriální, protože při onemocněních močového ústrojí, obvykle hrají velkou roli bakterie.
„Protizánětlivě působí například tinktura z třezalky, která navíc zklidňuje organismus. Dále má protizánětlivé působení také olše nebo také vinná réva. Od nečistot v moči nám mohou pomoci židovský třešeň, pýr, bříza, jasan nebo buk. Tyto byliny nás nejenom čistí, ale také pomáhají v boji s dnou a revmatismem,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná.
Důležitá je očista močového ústrojí od bakterií a virů. S tím nám podle Podhorné pomohou například lichořeřišnice nebo brusinka. Činnost ledvin posiluje a regeneruje vřes a celík zlatobýl.
Pokud se problém ani po klidovém režimu a dostatku tekutin nelepší, nebo se dokonce zhoršuje, je potřeba vyhledat pomoc lékaře. Neléčený zánět močového měchýře totiž může způsobit ještě vážnější zánět ledvin.