Úplná tma v domácnosti nebo vyteklá lednička v kuchyni. Takové bývají často následky výpadku proudu v domácnosti u spotřebičů a vybavení, které potřebuje pro správnou funkčnost permanentní připojení do elektrické sítě. V posledních letech se však objevují také zařízení, která se sice dlouho ovládala mechanicky, ovšem nově u nich uživatelé mohou využít elektronických prvků. Jak tedy při výpadku elektřiny reagují garážová vrata, stínicí technika či vchodové dveře? Vše shrnuje následující článek.
Mechanické odblokování garáže
Především v rodinných a bytových domech může dojít k situaci, kdy výpadek proudu postihne také prostor garáže. Projevit se to může zejména u garážových vrat, jejichž pohony jsou dnes již standardně ovládané motoricky s připojením k elektrické síti. A ačkoliv nemají vrata vlastní zdroj napájení, neznamená to, že by se uživatel z garáže při odjezdu autem nemohl dostat.
„Vrata lze otevřít manuálně přes odblokování kolejnice od motoru. Jedná se o standardní součást pohonu a jeho vodící kolejnice. Pokud bychom neměli jiný vstup do garáže než přes samotná vrata, je dobré si pořídit externí nouzový odblok. Ten se umístí do vratového křídla a přes zámek se pomocí systému ocelového lanka odblokuje kolejnice od motoru – podobně, jako v případě odblokování z interiéru,“ uvedl Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se zaměřuje na produkci garážových vrat a stínicí techniky. Podle něj lze používat zařízení s různě dlouhým ocelovým lankem v závislosti na výšce vrat. „Klíče k nouzovému odbloku je potřeba mít vždy u sebe, nebo na místě, kde je v případě výpadku proudu v garáži budeme mít dostupné,“ doplnil.
Čidla se záložním zdrojem napájení
Jedním z nejefektivnějších způsobů zabezpečení domácnosti je její osazení pohybovými čidly, která jsou napojena nejen na alarm, ale díky systémovému řešení také na bezpečnostní složky. Při problémech s nezvanými hosty je tak možné vše rychle a účinně vyřešit. Pozitivem je i skutečnost, že se tak stane i v případě výpadku elektrického proudu. Jednotlivá pohybová čidla jsou totiž vybavena vlastním zdrojem napájení, který zajistí jejich výdrž po několik let. Pokud se tedy problémy s nezvanými hosty sejdou zrovna na období výpadku proudu, bezpečnostní systémy o tom jak uživatele, tak příslušné složky ihned informují, a to za použití speciální SIM karty.
Sofistikovanější systémy navíc s uživatelem komunikují i prostřednictvím telefonu. Při výpadku proudu tak zabezpečovací systém tuto událost ohlásí pomocí SMS, což člověk ocení v případě, že si změny v domácnosti buď na první pohled nevšimne nebo se nachází úplně mimo domov. Ve finále tak může předejít i jiným nehodám, například problémům s ledničkou.
Stínění si pamatuje předvolby ovladače
V případě stínicí techniky může při výpadku proudu nastat hned několik možností. Například u manuálně ovládaných žaluzií či rolet se změna logicky nijak neprojeví. Podle Petra Přichystala se však uživatelé k tomuto řešení kloní čím dál méně, raději upřednostňují větší komfort v podobě motorizovaného ovládání, ať už prostřednictvím vypínače na zdi, dálkového ovládání nebo skrz chytrý telefon a prvky chytré domácnosti.
„Při výpadku proudu zůstanou lamely žaluzií či rolet ve stejné poloze. Na rozdíl od jiných zařízení u nich však nehrozí, že by s výpadkem proudu došlo k vymazání předvoleb pro dálkové ovládání. Po návratu k normálu je tak uživatel může používat dále podle toho, jak je zvyklý. Problém není ani větrání při zatažených lamelách. Ačkoliv má venkovní stínicí technika výborné izolační vlastnosti, čerstvý vzduch přes ni v určité míře do interiéru projde,“ doplnil Přichystal.
Podobně na tom bývají při výpadku proudu také speciální čidla, kterými se stínicí technika osazuje a pomocí kterých se žaluzie či rolety automaticky ovládají podle povětrnostních podmínek a nastavených předvoleb. Čidla však jsou zpravidla připojena ke stejnému zdroji napájení jako žaluzie, zároveň jsou spárována i s centrálním zařízením chytré domácnosti, které také vyžadují zapojení nejen do elektrické sítě, ale i k internetu.
Kombinace mechaniky a elektroniky u vstupních dveří
Vybavením domácnosti, se kterým bylo odjakživa spjato mechanické ovládání, jsou vstupní dveře. I u nich se však podobně jako u stínicí techniky začínají pomalu objevovat prvky elektronizace. Čím dál častěji se tak lze setkat s ovládáním dveří na speciální čip či otisk prstu. Tyto systémy mají podobně jako pohybová bezpečnostní čidla záložní zdroj napájení, který se po výpadku proudu aktivuje. Uživatelé to ocení zejména v krizových situacích, jako například při požáru, během kterého k omezení přívodu elektrické energie často dochází.
Častou variantou je také kombinace klasického způsobu zamykání s doplňkovým prvkem automatizace. Do této kategorie se řadí zámky uzamykatelné klasicky na klíč, které v případě, že uživatel dveře zapomene zamknout, tak s určitým zpožděním učiní za něj. Výpadek elektrického proudu však na uzavření dveří vzhledem k mechanickým principům nemá žádný vliv.