Zánět ledvin je často způsoben neléčeným zánětem močového měchýře. Bakterie z něj totiž mohou močovodem vystoupat až do ledvin. Přestože samotný zánět ledvin nemusí být bolestivý, neměli bychom ho nechávat dojít do této fáze. Ledviny jsou totiž nezbytným pomocníkem organismu při filtraci látek z našeho těla.
Filtrační funkce ale není to jediné, s čím nám ledviny pomáhají. Regulují totiž také hladinu minerálů, množství vody, nebo krevní tlak. Kromě toho jsou nezbytné pro tvorbu vitaminu D, který tělo potřebuje například pro budování imunity.
Akutní zánět ledvin poznáte podle vysoké teploty až horečky, únavy a bolesti ve spodní částí zad. Viditelným příznakem je také zakalené moč, která může obsahovat příměs, krve či hnisu. Diagnózu poté určí lékař z rozboru moči. Do té doby si můžeme vypomoci teplými obklady, ale pomohou nám také bylinky. „V případě zánětů močového ústrojí využíváme prostředky protizánětlivé a antibakteriální. K bylinám tišícím zánět patří olše, třezalka, v některých případech pomáhá také tinktura z topolu. Tyto bylinné prostředky můžeme použít až při zánětu nebo již jako prevenci při prochladnutí,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná.
Proti akutnímu zánětu předepíše lékař antibiotika. I ty je možní podpořit bylinnou léčbou pro snížení teploty a tlumení bolesti. Odedávna využívaným prostředkem při bolestech v oblasti ledvin je přeslička, která se v podobě obkladů či zábalů přikládá na bolestivá místa.
Důležité je také udržovat klidový režim a pít hodně tekutin.
Chronický zánět ledvin nemusí být na první pohled rozeznatelný. Mohou ho provázet otoky rukou a nohou, tlak v bedrech a také častá potřeba chodit na toaletu. I v tomto případě si můžeme vypomoci přírodními prostředky, jako jsou například tinktury z brusinky či lichořeřišnice.