Iniciativa Šijeme roušky, která patří k nejvýraznějším brněnským altruistickým projektům v době pandemie, spojila síly se streetartovým umělcem Timem. Dosud šili dobrovolníci roušky, čepice a návleky zdarma pro zdravotníky, sociální pracovníky a další potřebné, nyní se ale dostane i na zájemce z řad veřejnosti. Veškerý výtěžek z prodeje designových roušek bude věnován na dobročinné účely.
Designové roušky jsou k prodeji na adrese www.pusu.cz od 1. května. Zájemci mohou roušku získat výměnou za příspěvek na charitu v minimální hodnotě 200 korun. Již během prvních tří dnů od spuštění prodeje přijala organizace více než tři sta „objednávek“, mezi jinými si designovou ústenku pořídili herci Divadla Husa na provázku, herec Bolek Polívka, komička Adéla Elbel, kněz a genetik Marek Orko Vácha či senátor Zdeněk Papoušek.
Vedle roušek lze na e-shopu zakoupit také trička s potiskem srdce. Veškerý výtěžek z prodeje předmětů poputuje na podporu Diecézní charity Brno. „Roušky jsou jednovrstvé, z bavlněného materiálu a jsou zamýšleny především jako dobročinný projekt,“ vysvětluje Zdeňka Kocábová, zakladatelka charitativního projektu PUSU! „Iniciativa ale nadále pokračuje také v šití roušek pro zdravotníky, sociální pracovníky a další potřebné, například klienty domovů pro seniory. Pro tyto účely šijeme roušky z nano materiálu, který pro nás bez nároku na odměnu vyvinul chemik Vojtěch Kundrát. Tento materiál pak poskytuje až 90procentní ochranu,“ doplňuje Zuska Lenhartová, jedna z koordinátorek iniciativy Šijeme roušky.
K chodu iniciativy přispívají stovky dobrovolníků
Projekt Šijeme roušky vznikl 15. března – podobně jako ostatní dobročinné iniciativy tohoto typu – v reakci na nedostatečné zajištění ochranných pomůcek potřebným ze strany státu. Za dobu svého fungování dodala organizace na 22 400 kusů ručně šitých roušek do celkem 118 zdravotnických, sociálních a dobročinných zařízení po celém Brně i jeho okolí. S rozvozem ochranných pomůcek i materiálu pomohlo přibližně 235 řidičů a téměř stovka cyklistů. Také na řízení iniciativy se podílí na čtyřicet lidí.
Do iniciativy se tak zapojila celá řada dobrovolníků. Kromě šičů a švadlenek, dodavatelů materiálu a občerstvení pro pracanty nabídla své služby například prádelna Arbela, která pro projekt zdarma pere látky i výrobky z nich. „Jsme vděční za každého, kdo chce přiložit ruku k dílu. Aktuálně nám nejvíce schází dobrovolníci, kteří by roušky, návleky a čepice šili. Například v Industře máme podstav zhruba deseti lidí. Prostory, stroje i materiál máme, chybí nám pracovní síly,“ uzavírá Lenhartová.