Do Vaňkovky zavítá dobročinný bazar Be Charity. Nabídne luxusní značky i charitativní kalendář manželů Saudkových

V brněnské Galerii Vaňkovka se od 26. do 28. listopadu uskuteční každoroční dobročinný bazar Be Charity. Oblečení do něj tradičně věnovaly osobnosti a značky nejen ze světa módy, mezi jinými například Beata Rajská, Laura Jonas či Kateřina Geislerová. Výtěžek z prodeje poputuje na konto Nadačního fondu Be Charity spisovatelky a organizátorky bazaru Barbary Nesvadbové.

V nejnavštěvovanějším brněnském nákupním centru se od pátku 26. listopadu bude konat šestý ročník módního bazaru osobností Be Charity. Návštěvníkům nabídne nejen možnost obohatit svůj šatník o módní poklady známých českých osobností a návrhářů, ale především jim umožní podpořit svým nákupem léčbu hendikepovaných klientů Nadačního fondu Be Charity Barbary Nesvadbové. Oproti předchozím letům se bude prodej luxusních módních kousků nově konat v nákupní jednotce ve druhém podlaží.

Přímo na bazaru bude v prodeji také charitativní kalendář pro rok 2022 z dílny Jana a Pavlíny Saudkových. „Kalendář je symbolem toho, že se v rámci projektu propojili lidé se snahou pomáhat dětem, které se nenarodily pod šťastnou hvězdou. A propojili se nejen ti, kteří k sobě mají i v soukromých životech blízko, ale také ti, kteří by se třeba nikdy nepotkali. Proto se kalendář jmenuje Fúze 2022,“ uvádí organizátorka bazaru Barbara Nesvadbová.

Jde o soubor originálních fotografií Jana Saudka a jeho manželky Pavlíny, jimž se před objektiv postavily významné osobnosti ze světa společenského a z oblasti medicíny. Cena činí 690 korun. V místě prodeje se 27. listopadu od 14 hodin uskuteční autogramiáda jak zmíněných kalendářů, tak i knih Barbary Nesvadbové.

Brněnský bazar za dobu svého konání získal celkem 753 791 korun. Částka byla v plné výši věnována na rehabilitace a rehabilitační pomůcky vybraným dětem pod patronátem Nadačního fondu Be Charity.

V průběhu prodejů budou dodržována platná vládní nařízení a zvýšené hygienické podmínky.

 

 

 

Medailonky dětí, které obdrží výtěžek z dobročinného bazaru

LUCIE

Narodila se před šesti lety v řádném termínu, ale bohužel velmi komplikovaným porodem (ruptura dělohy). Hned po porodu začala bojovat o své místo na světě. Byla kříšena, převezena na JIP do dětské nemocnice v Brně, kde podstoupila hypotermii. Diagnóza zní: DMO diparéza střední tíže, kvadrupyramidový syndrom lehký až středně těžký, tonusová porucha – centrální hypotonie, epilepsie. Přesto je to usměvavá, vnímavá a chytrá holčička, naučila se sama sedět, lézt po čtyřech, chodit ve vysokém kleku, chodit za ruce, stát s oporou a nyní již udělá i pár krůčků v prostoru. Rodiče se jí maximálně věnují, denně cvičí. Snaží se Lucince každé tři měsíce zajistit intenzivní rehabilitaci, kde nejvíce posílí své svalstvo a udělá viditelné vývojové pokroky. Lucinka je s každým takovým cvičením blíže ke svému snu – chodit sama bez pomoci.

Rodina momentálně pro Lucinku shání peníze na asistenčního pejska. Očekává se, že dá Lucince jistotu při chůzi a udržení rovnováhy. Gita, pes, který už podstupuje výcvik, bude mít postroj s madlem, jehož se Lucinka bude moci přidržet nebo chytnout. Také bude procvičovat jemnou motoriku při péči o pejska a v neposlední řadě to bude její parťák do života. Gita bude poslouchat na gesta tak, aby i Lucinka byla schopná dávat jí povely, což povede k rozvoji řeči. Bohužel na asistenčního pejska stát nepřispívá a cena se pohybuje kolem 250 tisíc korun.

 

EMA

Emička se potýká s onemocněním zvané Pelizaeus-Merzbacher syndrom, v jehož důsledku trpí řadou obtíží. Jedněmi z největších jsou momentálně problémy s příjmem potravy, kvůli kterým Emička dříve musela být krmena PEGem, tedy sondou zavedenou přes břišní stěnu rovnou do žaludku. Děvčátko také trápí silný reflux, špatně prospívá a musí být dokrmována nutridrinky. Nikdo zatím přesně neví, jak se bude zdravotní situace Emičky vyvíjet, nejspíše ji ale v budoucnu bude čekat rozsáhlá operace.

Emička má také poruchu sexuální diferenciace. Pelizaeusova-Merzbacherova choroba patří mezi dědičné metabolické poruchy způsobené abnormálním metabolismem myelinu – takzvaná leukodystrofie. Jde o chorobu vázanou na pohlavní chromozom X. Stupeň postižení má velkou variabilitu a v průběhu života se zřetelně mění. V popředí stojí postižení centrálního nervového systému, například abnormální pohyby očních bulbů, postižení psychomotorického vývoje, ataxie a některé poruchy hybnosti. Do dnešního dne neumíme Pelizaeusovu-Merzbacherovu chorobu kauzálně léčit, v popředí tak stojí pouze podpůrná léčba, například pečlivá rehabilitace.

Emička je hodná a klidná holčička, která miluje vodu, světýlka, společnost a vyprávění pohádek. Maminka nám napsala: „Bohužel jsme neměli to štěstí, aby se dcera narodila zdravá. I přesto touží poznávat a zkoušet nové věci. Po poslední rehabilitaci, kdy se Emička hodně zlepšila, jsme zkoušeli zdravotní pomůcku Motomed, šlapací kolo. Po konzultaci s fyzioterapeuty jsme se rozhodli pořídit ho domů, jenže pojišťovna na kolo nepřispívá a sami si ho nemůžeme z finančních důvodů dovolit. Potřebujeme Emiččiny svaly dostat do formy. Motomed je kromě rehabilitace jediná schůdná možnost. Chtěli bychom pro Emičku i úžasný kočárek – kozlík –, který nám usnadní pohyb po nerovném terénu, aby Emička nezvracela z otřesů. Malinko finančních prostředků se nám podařilo sehnat, ale chybí nám ještě 30 tisíc korun, a proto vám budeme od srdce vděční za jakýkoli příspěvek.“

 

TOMMY

Narodil se před osmi lety s vývojovým onemocněním mozku. Nechodí, nemluví a je plně odkázán na péči maminky, která o něj pečuje sama. Díky speciálním rehabilitacím začal Tommy nejdříve sám sedět, pak se plazit, pomalu se stavět na nožky a nyní dokáže ujít pár kroků. Je velmi vnímavý. Chodí na hipoterapii a plavat, na rozvoj smyslů do snoezelenu a na ergoterapii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *