Práce z domova se na první pohled zdá mnohem pohodlnější než z kanceláře. Ušetříte čas a náklady na dopravu, pracujete z místa, kde se cítíte dobře. Domácí kancelář si je však důležité přizpůsobit tak, aby byla nejen pohodlná, ale také zdravá pro vaše tělo. Jak na to?
Naprostým základem je kvalitní židle. Spousta z nás ráno ještě v županu zasedne k jídelními stolu, na klasickou dřevěnou židli, z níž se několik hodin nezvedne a záda trpí. Fyzioterapeut Radek Nekula se s tím v praxi setkává čím dál častěji. „V době rozšíření home officů zaznamenáváme výrazný nárůst pacientů s problémy se zády. U velkého počtu z nich je hlavní příčinou opravdu sezení na nekvalitní židli spojené s nedostatkem pohybu,“ říká fyzioterapeut.
Židle by měla být výškově nastavitelná, aby se přizpůsobila vaší postavě. „Při správném sedu musí být kyčle o pár centimetrů výš než kolena. Kolena by měla se zemí svírat maximálně pravý úhel. Předloktí volně položte na stůl, abyste nezvedali ramena nebo se nehrbili,“ popisuje správné nastavení Nekula. Při sedavém zaměstnání je důležité nezůstávat dlouho v jedné pozici. Ideální je se během pracovní doby občas protáhnout nebo alespoň postavit.
Stůl, který vás protáhne
Pro tyto účely přišli výrobci nábytku s praktickou vychytávkou. „Pokud vám to domácí prostor umožní, pořiďte si výškově nastavitelný stůl, u kterého můžete pracovat vsedě, ve stoje nebo třeba z gymnastického míče. Tento typ stolů rychle získává na oblibě. Díky střídání pozic během pracovní doby totiž pomáhá předcházet různým zdravotním komplikacím spojeným se sedavým zaměstnáním,“ doporučuje Tomáš Kratochvíl ze společnosti Toka, která navrhuje a dodává kancelářský nábytek.
Dalším důležitým prvkem v domácí kanceláři je světlo. Jeho dostatek vám dodá energii a chrání vaše oči. „Ideální osvětlení na pracovní stůl poskytnou LED lampy. Ty nejenže šetří náklady na elektřinu, ale dokážou navodit příjemné a kreativní prostředí i v prostoru, kde je nedostatek přirozeného světla,“ doplňuje Tomáš Kratochvíl.
Na detailech záleží
Kancelář si často zdobíme drobnostmi, jež nám připomínají lidi a místa, které máme rádi. Postavte si i doma na pracovní stůl fotku vašich nejbližších z dovolené, oblíbenou květinu nebo hrneček, který jste dostali od svých dětí, partnera nebo přátel. I takovéto drobnosti vám zpříjemní pracovní dobu, dopřejí vám chvilku odpočinku a mohou povzbudit vaši kreativitu.
Pokud to váš domov umožňuje, vymezte si prostor, kde budete pracovat a kde odpočívat. Pro zdraví je totiž kromě správného nábytku důležitý také work-life balance. Stejně tak není dobré se nechat rozptylovat domácími pracemi. Každému člověku chvíli trvá, než se plně ponoří do práce a opravdu se soustředí, a není tak vhodné od práce neustále odbíhat k pračce, myčce nebo prachovkou po bytě otírat poličky. Jde o stejnou proskrastinaci, jako když bezmyšlenkovitě procházíme sociální sítě.