Komentář: Sluneční paprsky jako nejúčinnější zbraň proti virům i špatné náladě

Deprese, nachlazení, chřipky – právě tyto neduhy nás trápí především v průběhu zimních měsíců. Četnější výskyt těchto sezónních nemocí je způsoben mimo jiné nedostatkem slunečních paprsků a vitamínu D, který lidské tělo získává právě ze slunce. V zimě je ho však velmi málo. Jak lidskému tělu pobyt na slunci vlastně prospívá? Jaká jsou rizika jeho nedostatku? To popisuje ve svém komentáři celostní lékař Bohumil Ždichynec.

Pobyt na slunci našemu tělu prospívá a má pozitivní vliv na lidské zdraví, a to jak u dospělých, tak i u dětí. Vitamín D, který získáváme především ze slunce, je totiž velmi podstatným prvkem pro správný vývoj kostí či zubů. Podporuje vstřebávání fosforu a vápníku, je však důležitý také pro činnost celého imunitního systému.

Samotné sluneční paprsky působí pozitivně proti stresu, snižují hladinu cholesterolu v krvi, mají příznivý vliv na naši výkonnost, ale také na kardiovaskulární systém. Lepší náladu, odbourávání stresu a s tím související pocit štěstí zase ovlivňuje hormon serotonin, jehož tvorba je ovlivněná mírou slunečního záření, jemuž jsme během dne vystaveni. V létě je pak jeho úroveň v porovnání se zimními měsíci logicky vyšší. I proto během zimy lidé ve větší míře bojují s psychickými poruchami. Právě kvůli prospěšným účinkům slunce na lidské tělo například vlády severských zemí, kde je méně přímého slunečního svitu, dotují zájezdy do jižních států.

Nedostatek vitamínu D oslabuje imunitu

Sluneční svit nefunguje jen jako nositel dobré nálady, zastává rovněž úlohu účinné zbraně v boji proti různým nemocem, neboť UV záření dokáže efektivně ničit viry tím, že rozkládá jejich nukleovou kyselinu. Nedostatek slunečních paprsků – a tedy dlouhodobý nedostatek vitamínu D – negativně působí na naši imunitu a způsobuje mimo jiné větší riziko chřipek, nachlazení či jiných respiračních onemocnění, mezi které můžeme zařadit i covid-19. Kromě oslabené imunity stojí nedostatek slunečních paprsků také za zvýšenou únavou a nedostatkem energie, bolestí hlavy či podrážděností.

Jak s nedostatkem slunce bojovat?

Ačkoliv by letošní zima měla být oproti předchozím rokům lehce nadprůměrná, s nedostatkem slunečních paprsků se i přesto budeme muset potýkat. Lidské tělo sluneční svit i vitamín D zkrátka potřebuje, problémem je, že si právě tento vitamín neumí samo vyrobit. A z toho důvodu je nutné vitamín D – zejména v zimních měsících – doplňovat. Tomu bezesporu napomůže pestrá strava. Některé potraviny, jako jsou například houby či vaječné žloutky, obsahují velké množství vitamínu D, a proto je nutné je do jídelníčku zařadit.

Kromě vitamínu D není dobré zapomínat ani na další živiny a prospěšné látky, jako je například vitamín A, E, C či komplex B6. Obranyschopnost našeho organismu podporuje například i zinek, selen či kyselina listová. Kromě pestré stravy je proto hlavně v chladnějších měsících dobré doplňovat potřebné látky také kvalitními doplňky stravy, jako je například Immun44. Právě ten totiž obsahuje směs polyfenolů, tedy látek, které zásobují náš imunitní systém a podporují jeho správné fungování.

Pro imunitní systém je důležitá i přiměřená pohybová aktivita na čerstvém vzduchu. Pohyb pozitivně působí na okysličování těla a lepší cirkulaci krve, a to má velmi dobrý vliv na bílé krvinky a jejich obrannou funkci. Lidé by však rozhodně neměli zapomínat ani na dostatek kvalitního odpočinku a spánku, které naši imunitu také podstatně ovlivňují.

Autor komentáře: Celostní lékař MUDr. Bohumil Ždichynec, který spolupracuje se společností Vegall Pharma nabízející přírodní doplňky stravy pro podporu imunity.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *