Přitápění v létě není nesmysl. Nezastupitelnou roli hraje zejména v koupelnách

Běžná domácnost za vytápění každoročně utratí až dvě třetiny ze svého rozpočtu na energie. Elektrické vytápění domácnosti se stále řadí mezi ty nejdražší. Díky moderním technologiím však u nízkoenergetických a pasivních domů získává stále větší popularitu. Tuto variantu vytápění však netřeba zavrhovat ani ve starších bytech a domech. V koupelnách má navíc nezastupitelnou roli, a to nejen přes zimu, ale i v chladnějších letních dnech.

Na vytápění putuje až čtvrtina rozpočtu domácností

Největší množství energie domácnosti spotřebují na vytápění. „Řádově se jedná o dvě třetiny z jejich celkové roční spotřeby,“ upozorňuje Radek Matějka, ředitel odboru stavebnictví a energetiky Českého statistického úřadu (ČSÚ). Při každé stavbě či rekonstrukci by měl být výběr správného systému vytápění samozřejmostí. Proto je podle stavebního inženýra a architekta Josefa Johna důležité už ve fázi projektu myslet na správnou kombinaci vytápění a všech dalších technologií. „Finální náklady za elektřinu výrazně ovlivní kombinace vhodného zdroje tepla a správného typu radiátorů. Například tepelné čerpadlo je vhodné doplnit správně dimenzovanými radiátory, včetně přídavných těles. Ta celý systém doplní v období, kdy je potřeba jen přitápět,“ vysvětluje architekt.

Přitápět lze i úsporně

Ve které části domácnosti je třeba přitápět, se zjistí až během topné sezóny. Pokud se nám nechce do zásadních úprav či rekonstrukce otopné soustavy, nabízí se poměrně jednoduché řešení v podobě přímotopných těles. „Jejich výhodou je rychlá instalace a také fakt, že nepotřebují žádné rozvody ani stavební úpravy,“ vysvětluje výhody John. Varuje však před využíváním zastaralých typů přímotopů, protože vytápění místností jejich prostřednictvím výrazně zatíží rozpočet domácností. „V současné době již existují moderní přímotopná tělesa s optimálním poměrem ceny a výkonu, kde můžeme získat úsporu zhruba 60 procent,“ doplňuje architekt. Podle něj jsou vhodné také multifunkční radiátory, které jsou připojeny na otopnou soustavu a zároveň jsou schopné plnit funkci přímotopů. Získané teplo je podle něj trvalejší, pocitově příjemnější, a navíc energeticky výrazně úspornější.

Koupelna potřebuje speciální pozornost

Jednou z místností nejnáročnějších na správné vytápění bývá koupelna. Právě pro její specifické prostředí jsou často využívány radiátory, které umožňují i přitápění. „Hojně využívaná trubková tělesa dosahují díky moderním technologiím vysokých tepelných výkonů a zároveň splňují náročné požadavky na design. Jsou vyráběny ve více než 200 barevných odstínech, včetně moderní černé matné barvy,“ popisuje výhody radiátorů Luboš Rydlo, produktový specialista ze společnosti KORADO, která je největším českým výrobcem ocelových otopných těles. Tento typ radiátoru umožňuje napojení na stávající otopný systém nebo jej lze pro přitápění zkombinovat s elektrickou topnou tyčí. Druhé zmiňované řešení umožňuje přitápět i mimo topnou sezónu, kdy otopná soustava není v provozu.

 

Vlhkost v koupelně vyřeší větrací jednotky

Koupelna vyžaduje specifické požadavky nejen na vytápění, ale i na větrání. Po koupeli totiž musí nárazově absorbovat větší množství páry. Špatně vytápěný či větraný prostor je přitom ideálním místem pro vznik plísní. „Ty se významně podílejí na vzniku celé řady alergických a mykotických onemocnění,“ říká Bohumil Kotlík z oddělení hygieny ovzduší Státního zdravotního ústavu. „Jejímu vzniku můžeme předcházet nejen temperováním a nárazovým přitápěním, ale rovněž pravidelným větráním,“ vysvětluje. Radiátory v koupelně navíc často slouží i k dosoušení ručníků, které vlhkost ještě zvyšují. „Ideální řešení vlhkosti v koupelně nabízejí lokální větrací jednotky, které požadovanou výměnu vzduchu zajistí. Rodinný rozpočet za vytápění nezatíží, protože většinu tepla předávají zpět do interiéru prostřednictvím zabudovaného výměníku,“ vysvětluje Rydlo. Instalace je podle něj poměrně jednoduchá, složité stavební úpravy a rekonstrukce nejsou třeba. Stačí otvor do stěny, kterým bude odváděn vzduch z koupelny ven, a jednotka se může instalovat. V současné době je navíc možné na její pořízení čerpat dotaci.

Co s mokrými ručníky po koupeli?

Jednoduché řešení v tomto ohledu nabízí příslušenství k radiátorům. „K dosoušení nebo odkládání textilií, jako jsou ručníky nebo utěrky, doporučujeme využívat radiátorové sušáky a věšáky. Jsou navrženy tak, aby nedošlo k poškození prádla ani samotného tělesa,“ doporučuje Rydlo. To, že se nedoporučuje sušit prádlo přímo na radiátorech, má své důvody. Nejen, že radiátory kvůli vlhkosti mnohem dříve korodují a zkracuje se jejich životnost, ale sušící se ručníky navíc zabraňují teplu proniknout do místnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *