Společnost REMA Systém již tradičně oceňuje tuzemské obce, sběrná místa a sběrné dvory zapojené do projektu Zelená obec nebo využívající služby společnosti REMA Systém. Certifikát věnují za odevzdání největšího množství vysloužilých elektrozařízení prostřednictvím příslušné sběrné sítě. Za loňský rok se v zapojených obcích vysbíralo celkem 934 tun vysloužilého elektra.
Regionální zástupci REMA Systém právě v těchto dnech předávají certifikáty Příkladná obec, Příkladné Sběrné místo a Příkladný Sběrný dvůr zástupcům obcí, které v roce 2023 ve sběrné síti kolektivního systému odevzdaly nejvíce odpadních elektrozařízení. Celkem bude předáno 123 certifikátů – 20 kusů Příkladným obcím, 66 kusů Příkladných Sběrným místům a 37 kusů Příkladným Sběrným dvorům.
Z Příkladných obcí si nejlépe vedla středočeská obec Tuchoměřice, jejíž obyvatelé poslali ve spolupráci se společností REMA Systém k recyklaci a dalšímu zpracování 11 109 kilogramů vysloužilých elektrozařízení. „Ocenění náš velmi těší a věřím, že bude pro naše občany motivací i do dalších let,“ uvádí starosta Tuchoměřic Pavel Cihlář. V případě přepočtu odevzdaného odpadního elektra na počet obyvatel patří pomyslná první příčka obci Záhoří v Jihočeském kraji, kde se vysbíralo 26,6 kilogramu na osobu.
Mezi Příkladnými sběrnými dvory zapojenými do kolektivního systému REMA Systém dosáhl na prvenství sběrný dvůr města Cheb, a to s celkovým množstvím 64 643 kilogramů vysloužilého elektra. Nejlepší výsledek ve sběru v přepočtu na obyvatele pak zaznamenal sběrný dvůr obce Němčovice z Plzeňského kraje, kde každý občan v průměru odevzdal hned 101,79 kilogramu odpadních elektrozařízení. „Naše obec byla v projektu oceněna už v minulosti, v roce 2021 naši občané odevzdali 95 kilogramů odpadního elektra na osobu. Velice mě těší, že tentokrát je naše ‚skóre‘ ještě vyšší,“ říká starosta obce Němčovice Karel Ferschmann.
Jako příkladné sběrné místo bodovalo v celkovém sběru středočeské město Sedlec-Prčice s 28 754 kilogramy, v přepočtu na osobu pak jihočeská obec Tučapy s průměrným sběrem 21,55 kilogramu na obyvatele. „Jsem rád, že sběrné místo zřízené ve spolupráci se společností REMA Systém naši občané takto hojně využívají,“ uvádí Pavel Novák, starosta obce Tučapy.
V Zelených obcích se loni odevzdalo téměř tisíc tun starého elektra. Zapojit se může každý
Za rok 2023 obce zapojené do projektu Zelená obec dohromady odevzdaly 934 tun odpadních elektrozařízení. „Všem Příkladným Zeleným obcí, Sběrným místům a Sběrným dvorům gratulujeme a děkujeme jim, že svým občanům díky naší spolupráci umožňují snadné a pohodlné odevzdání vysloužilých elektrospotřebičů. A samozřejmě děkujeme všem občanům, že své staré elektro zodpovědně odevzdávají k recyklaci a umožňují tak získávat z nich cenné suroviny a šetřit životní prostředí,“ říká Vítězslav Páral, manažer regionálních zastoupení společnosti REMA Systém.
Projekt Zelená obec je primárně určen obcím, které nemají zřízený sběrný dvůr, zapojit se do něj však může kterákoliv obec na území ČR, bez ohledu na počet obyvatel. Obce díky němu získají na míru šité služby, které jim pomohou podpořit své občany v ekologickém smýšlení a usnadní jim jejich povinnosti související s nakládáním s odpadním elektrem a navíc maximálně šetří práci s doprovodnou administrativou. Při komunikaci s občany mohou používat logo Zelené obce a budovat tak svoji reputaci ekologicky uvědomělých obcí. Projekt funguje již 16. rokem a aktuálně je do něj zapojeno přes 900 obcí.