Více než polovinu absolventů vysokých škol v EU tvoří ženy. Vyplývá to z nejaktuálnějších dat statistického úřadu EU- Eurostatu. Z téměř pěti milionů absolventů v roce 2014 bylo 58 % žen a 42 % mužů. Mužští absolventi stále dominují v oborech, jako je inženýrství, zpracovatelský průmysl nebo stavebnictví, kde jejich podíl činí více než 70 %. Naopak ženy silně převažují mezi absolventy pedagogických oborů (80 %) nebo ve zdravotnictví (75 %).
V České republice se počet absolventek vysokých škol pohybuje lehce nad evropským průměrem. V roce 2014 tvořily ženy 60 % z celkového počtu studentů, kteří zdárně ukončili vysokou školu. V inženýrství, zpracovatelském průmyslu a stavebnictví pak odpovídá Česká republika průměru EU. Tyto obory úspěšně absolvovalo 72 % mužů a 28 % žen. Ve zdravotnictví a pedagogických oborech absolvují v ČR vysoké školy ve více než 80 % ženy. V přírodních vědách, matematice a informatice absolvuje více mužů (62 %).
Žen v průmyslu přibývá, vykonávají i typicky mužské pozice
Poměry absolventů jednotlivých oborů víceméně kopírují poměry žen a mužů reálně pracujících v různých profesích. V roce 2014 absolvovalo technické obory 28 % žen. Podíl žen pracujících v průmyslovém odvětví se přitom v České republice pohybuje dlouhodobě nad 20 %. Podle expertů počet žen pracujících ve strojírenství a podobných oborech pomalu stoupá. Potvrzují to i data Českého statistického úřadu. Zatímco v roce 2013 pracovalo ve zpracovatelském průmyslu přibližně 430 tisíc žen, v roce 2014 to bylo již 452 tisíc.
Trend zvyšujícího se podílu žen v technických oborech potvrzují i tuzemské strojírenské firmy. „Od roku 2010 se podíl žen zaměstnaných v rámci koncernu ZKL postupně zvyšuje. Za posledních 5 let se podíl žen zvýšil o 2 %,“ potvrdila Lada Serreli, personální ředitelka společnosti ZKL, která je jedním z největších exportérů v oblasti strojírenství v tuzemsku. Nejčastěji pak ženy pracují na administrativních pozicích, kde vykonávají práci účetních, asistentek či personalistek. „V rámci administrativních a řídících pracovníků tvoří ženy 42 %. Mimo to pracují ženy také ve výrobním úseku, zejména na montáži, kontrole kvality, expedici a ve skladech. Není výjimkou, že ženy pracují i na tzv. typicky mužských pozicích, tedy přímo ve výrobě nebo na pozicích, jako jsou například konstruktérky, senior sales manažerky zabývající se prodejem ložisek či projektové manažerky,” dodala Lada Serreli ze společnosti ZKL.