O devět procent v loňském roce klesl počet stavebních povolení pro změnu dokončených staveb. Pětiprocentní meziroční pokles šlo zaznamenat i u jejich hodnoty. Odborníci jako hlavní důvody uvádí silný ekonomický cyklus, díky kterému Češi preferují novostavby před rekonstrukcemi. Upozorňují také na složitou byrokracii, která řadu zájemců o rekonstrukce odrazuje. Mezi dalšími důvody experti řadí také legislativní změny z loňského roku či konec boomu zateplování budov.
V loňském roce klesl počet stavebních povolení pro změnu dokončených staveb, kam lze řadit zejména rekonstrukce. Podle dat Českého statistického úřadu bylo povolení vydáno necelých 24 tisíc, což je více než devítiprocentní pokles oproti roku 2017. Loňské výsledky lze přitom chápat jako potvrzení dlouhodobého trendu. Vyjma let 2008, 2011 a 2016 totiž počet stavebních povolení pro změnu dokončených staveb od roku 2006 dlouhodobě klesá. Před 13 lety jich bylo vydáno téměř dvojnásobek než v loňském roce – necelých 47 tisíc.
Zajímavým úkazem je přitom i hodnota vydaných stavebních povolení. Ta na rozdíl od jejich počtu v posledních třech letech pravidelně stoupala. V loňském roce však došlo k poklesu na 78,1 miliardy korun, což znamenalo pokles o zhruba 5 procent, tedy zhruba na hodnotu z roku 2016. Vůbec nejvyšší hodnotu šlo přitom zaznamenat v roce 2009, kdy se vyšplhala přes 90 miliard korun.
Pokles boomu zateplení staveb
Nejnovější statistiky přitom ukazují, že dlouhodobý trend poklesu stavebních povolení pro změnu dokončených staveb by měl pokračovat i letos. Za první čtvrtletí letošního roku totiž dosáhl počtu 5360, v loňském roce to bylo za stejné období o 73 více. Z hlediska hodnoty by naopak mělo dojít k návratu k původnímu vývoji. V prvním kvartálu šlo totiž registrovat nárůst o necelá tři procenta na 19,3 miliardy korun. „Z hlediska rekonstrukcí a jejich počtu v posledních letech příliš velkou změnu nepociťujeme. Jejich celkový klesající počet dáváme do souvislosti s příznivým ekonomickým cyklem, kdy lidé spíše preferují novostavby,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Lomax Jan Malysz.
Jedna z možných příčin výsledků z loňského roku je podle odborníků pokles boomu zateplování zejména obytných panelových objektů či novela zákona o územním plánování a stavebním řádu, která platí od roku 2018. Ta rozšiřuje počet případů, kdy pro stavbu stačí ohlášení namísto dříve vyžadovaného stavebního povolení. „Za jednu z možných příčin lze označit i pomalu se zvedající úrokovou sazba na hypotékách, která se týká zejména významných rekonstrukcí. Roli hrál i zvýšený zájem o vlastní bydlení, kdy bylo uzavřeno mnoho hypoték na koupi nemovitosti,“ uvedl hlavní konzultant společnosti Denarius Gold Pavel Šalomon.
Vliv aktuálního ekonomického cyklu
Podle Štěpána Hájka, analytika společnosti Bossa, sehrál významnou roli i aktuální ekonomický cyklus. „Ekonomika se aktuálně nachází ve fázi, kdy rostou ceny, a na trhu práce není dostatek pracovníků. S tím rostou také požadavky dělníků na růst mezd a zdražuje se samotná práce. ČNB od roku 2017 několikrát zvýšila úrokové sazby a zdražila tak samotné úvěry, což v kombinaci s dražší prací snižuje poptávku spotřebitelů,“ uvedl.
Růstu stavebních povolení by podle něj pomohla změna legislativy, dotace vlády nebo snížení byrokracie. Ta podle Hájka stojí z velké části za extrémním růstem cen nemovitostí v Česku a mnohem nižším zájmem se do procesu žádosti o stavební povolení pouštět. Šalomon pak právě nutnost snížení administrativní zátěže uvádí jako jednu z možných příčin budoucího opětovného růstu hodnoty stavebních povolení.
Mezi takzvané změny dokončených staveb lze podle stavebního zákona zařadit nástavbu, přístavbu i stavební úpravy, při které se zachovává vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby. Právě poslední varianta bývá v Česku jednou z nejčastějších z hlediska rekonstrukcí, často se jedná nejen o zateplení pláště, ale také jeho jednotlivých částí, například oken či dveří. „V případě rekonstrukcí se dlouhodobě setkáváme zejména s modernizací garáže, často k ní dodáváme i rolety, žaluzie či vchodové dveře. U rekonstrukce garáží se jedná především o výměnu vrat za uživatelsky komfortnější, případně může jít i o celkové rozšíření garáže. Zatímco na přelomu tisíciletí byla standardem garáž pro jeden automobil, dnes je čím dál častěji vyhrazena pro více dopravních prostředků včetně motocyklů,“ uzavřel Malysz.